Lidovky.cz

Konzervativní média v USA: Babiš nemá známky psychologické patologie, nabídl ‚populismus s lidskou tváří‘

Svět

  12:04
WASHINGTON - Americká konzervativní média analyzují úspěch hnutí ANO Andreje Babiše v českých parlamentních volbách a zamýšlejí se nad formami středoevropského populismu a nad budoucností Evropské unie.

Andrej Babiš. foto:  Petr Topič, MAFRA

V analýze nazvané Padesát odstínů českého populismu se vývoji v České republice věnuje dvouměsíčník The American Interest, u jehož zrodu stál slavný americký politolog Francis Fukuyama. Časopis připomíná, že velkým vítězem se stal Babiš, který na rozdíl od jiných populistických vůdců „nevykazuje známky psychologické patologie“.

Šéf ANO je podle autora komentáře Aviezera Tuckera racionální, inteligentní, schopný a sebevědomý. Stanul v čele strany jednoho muže, která stojí a padá s charismatem vůdce. Stranické funkcionáře vybírá buď z veřejně neznámých manažerů svých firem nebo z lokálních vůdců bez politické platformy. Oba typy lidí jsou zcela závislí na Babišově přízni a nemohou ho ohrozit. Babiš nabídl lidem „populismus s lidskou tváří“. Jeho sociální a hospodářská politika je centristická a nevybočuje z hlavního proudu.

Češi stejně budou spolupracovat s Německem

Obavy z vytvoření středoevropského autoritářského bloku jsou podle autora komentáře přehnané. Babiš ví, že polská ani maďarská vláda nemají České republice co nabídnout. Bez ohledu na historické komplikace je zdrojem bezpříkladné české prosperity Německo. Nejsvětlejší budoucnost českého hospodářství spočívá v plné integraci s německým ekonomickým systémem.

Babiš minulost nepřepsal, ale voliče to neovlivní, píše slovenský tisk

„Ve dvourychlostní Evropě musejí Češi a Slováci nasednout do volkswagenu, který řídí Němci a vyrábějí čeští dělníci,“ píše se v analýze. Pro Francouze a Němce bude podle autora snadné zamezit alianci Čechů a Slováků s Poláky a Maďary. Možným nebezpečím budoucí Babišovy vlády je ale eroze demokracie a liberálního systému, jak se už stalo v Polsku a Maďarsku.

„Česká zkušenost nabízí několik globálních politických ponaučení. Protielitářský a politicky rozvratný populismus nemusí být nutně napojen na extrémně pravicové ideologie. Mohou existovat centristické, dokonce mírně anarchistické formy populismu, i když levicový populismus zřejmě ustupuje na pozadí všeobecného úpadku levice. Jak už víme, voliči populistů zbožňují magnáty a hanobí politiky, jsou to vyznavači sekulárního náboženství, jež se modlí k bohu mamonu,“ píše autor.

Revoluce z roku 2016 pokračuje

Americký ultrakonzervativní server Breitbart News upozorňuje na Babišův euroskepticismus, na jeho záměr změnit „Evropskou unii ovládanou Francií a Německem“, na Babišův odpor proti euru a na jeho zájem na středoevropské spolupráci v boji proti ilegální migraci.

Autorka komentáře Victoria Friedmanová cituje slova vůdce britských stoupenců brexitu Nigela Farage, který v rozhovoru pro rozhlasovou stanici LBC komentoval volby v Rakousku a v Česku. „Revoluce z roku 2016 stále pokračuje. Pořád se to děje. Vím, že (bývalý britský premiér) Tony Blair, (bývalá ministryně zahraničí USA) Hillary Clintonová a jiní tomu nechtějí věřit, ale pohleďte na ta čísla - pořád se to děje,“ řekl Farage s odkazem na českou a rakouskou volební statistiku.

„Evropa je v pohybu, a to nejen doprava, ale i ve velmi, velmi euroskeptickém směru. Pošetilé tvrzení (německé kancléřky Angely) Merkelové, že každý, kdo chce, může přijít, zásadně změnilo evropskou politiku,“ řekl Farage.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.