Lidovky.cz

Davy zabíjely v ulicích Malawi ‚upíry‘ - upalovaly je a kamenovaly. Zatčených je 140

Svět

  5:00
PRAHA/LILONGWE - Již několik týdnů platí v africké republice Malawi zákaz vycházení. Policejní složky jsou v ulicích a snaží se zabránit útokům místních obyvatel na podezřelá individua. Za poslední týden bylo zatčeno přes sto čtyřicet lidí. Občané Malawi již zabili na ulicích kolem devíti lidí, podezírali je totiž, že jsou upíři.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Archiv Tomáše Jůnka

Ve venkovských regionech africké republiky Malawi se začátkem října začaly objevovat fámy o upírech. Zvěsti mluvily o magických rituálech, během kterých měli lidé pít krev, aby dosáhli větší moci. Během několika dní se objevily první oběti. Nešlo však o lidi napadené upíry, ale právě o ty, kteří byli za upíry považováni. 

Během týdne bylo zabito hned několik domnělých upírů a vláda vyhlásila zákaz nočního vycházení. V posledních dnech se však útoky „upíry“ přesunuly z venkova a objevily i v Blantyre, druhém největším městě země.

Řezník z Hannoveru se choval jako upír, desítkám mladíků prokousl hrdlo. Haarmann skončil pod gilotinou

Právě tam podle britského zpravodajského serveru BBC dav obránců veřejného pořádku v domnění, že jde o upíra, ukamenoval jednoho muže. Dalšího muže ubili a poté zapálili.

Podobné násilnosti kolem útoků upírů se podle deníku the Guardian v Malawi odehrály i v roce 2002. Tehdy se stala velmi populární konspirační teorie, že vláda spolupracuje s upíry a shromažďuje krev pro mezinárodní organizace od dárců krve.

I dnes celá situace příliš nenahrává lékařům, jelikož právě oni musí v rámci svého povolání odebírat krev. I proto se podle serveru Malawi24 vyslovila místní Společnost lékařů proti tomu, jak je o útocích informováno v médiích, na sociálních sítích, nebo jak se o nich vyjadřuje prezident Peter Mutharika.

Jeho výroky totiž rozhodně na klidu místním nepřidávají. Mutharika namísto toho, aby občanům vysvětlil, že jde o fámy a ne nadpřirozené rituály, obrátil se prezident v prohlášení na samotné „upíry“. Varoval je, aby přestali terorizovat obyvatelstvo. Zároveň také požádal lídry obcí, aby se zaměřili na zastavení čarodějnických aktivit.

„Jestliže lidé používají čarodějnictví, aby lidem vysávali krev, poradím si s nimi. Žádám je, aby s tím okamžitě přestali,“ citovala Muthariku agentura Reuters.

Věřit na čarodějnictví je běžné

Malawi je jednou z nejchudších zemí na světě. Na venkovských usedlostech bez přístupu k základnímu vzdělání žije 90 procent populace a obyvatelé běžně věří na čarodějnictví. 

„S ohledem na to, že jsme konzervativní a obecně pověrčivý národ, který věří tajemným magickým zdůvodněním různých jevů, mají lidé tendenci vinit za své strádání ty, kterým říkají vysávači krve,“ uvedl pro BBC psycholog z Malawijské univerzity Chiwoza Bandawe. Dodal, že cílem útoků jsou často psychicky nemocné osoby.

Situaci na jihu Malawi se snaží zklidnit policie, která zatkla 140 osob podezíraných z účasti na krvavém tažení proti domnělým upírům, napsala minulý týden agentura Reuters. 

„Zatím jsme zatkli 140 osob, u nichž je podezření, že stojí za vraždami v Blantyre a dalších okresech. Vyšetřování stále pokračuje,“ řekl vrchní inspektor policie Malawi Lexon Kachama. 

Podle deníku the Guardian se fámy o přízracích sajících krev začaly šířit ze sousedního státu Mozambik, není však jasné, co je zažehlo. 

Kvůli honům na upíry dokonce začátkem října stáhla OSN většinu svých pracovníků ze dvou regionů na jihu země. Oddělení bezpečnosti a zabezpečování Organizace spojených národů (UNDSS) ale pro jistotu doporučilo neziskovým organizacím v regionu stáhnout všechny své zaměstnance.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.