Lidovky.cz

Čína představila ‚všemocných sedm‘. Prezident Si svého nástupce neukázal

Svět

  7:21
PEKING - Čínští komunisté potvrdili ve svém čele na dalších pět let generálního tajemníka strany a prezidenta Si Ťin-pchinga, který ale vyměnil prakticky všechny své nejbližší pracovníky. Ve stálém výboru politbyra, který určuje dění v zemi, společně se znovu zvoleným stranickým šéfem zůstal jen premiér Li Kche-čchiang. Zbývajících pět členů výboru je nových.

Čínský prezident Si Ťin Pching. foto: ČTK

Sedmičlenný stálý výbor politbyra je nejmocnější orgán Čínské lidové republiky. Jeho členové patří k  nejzkušenějším a nejvěrnějším členům KS Číny, kteří mají důvěru staronového prezidenta Si Ťin-pchinga.

Komunistická strana Číny zároveň opustila nedávný precedens a nezahrnula do sedmičlenného stálého výboru jasného nástupce na nejvyšší funkci. Všem členům výboru je přes 60 let, přičemž se čekalo, že nástup nějakého padesátníka by mohl ukázat na Siova potenciálního náhradníka. 

Uvažovalo se tak například o Čchen Min-erovi, šéfovi komunistické strany v jednom z nejvýznamnějších čínských měst Čchung-čchingu, který byl před sjezdem členem ústředního výboru KS Číny. Byl však jmenován do nového politbyra.

Pět odcházejících členů, včetně protikorupčního šéfa Wang Čchi-šana, důležitého spojence prezidenta nahradí Li Čan-šu, Čao Le-ťi,Chan Čeng, Wang Chu-ning a Wang Jang.

Čínský prezident Si Ťin Pching.
Čínský prezident Si Ťin-pching si třese rukou se svým bývalým protějškem...

„Beru své znovuzvolení nejen jako podporu svého díla, ale také jako povzbuzení, které mě přiměje k tomu, abych dál šel kupředu,“ prohlásil 64letý Si v přímém televizním přenosu.

Si si výrazně posílil svoji pozici již ve středu, když delegáti sjezdu Komunistické strany Číny schválili zařazení jeho ideologie prezidenta do stanov strany. Ideologie žádného jiného vůdce během jeho úřadování s výjimkou Mao Ce-tunga do stanov zahrnuta nebyla.

Podle agentury AFP to naznačuje, že prezident Si, který vedle nejvyšší funkce ve státě a ve straně má i vrchní velení v armádě, si bude chtít udržet moc i po novém pětiletém mandátu.

V úterním projevu na závěr sjezdu Si Ťin-pching slíbil svým krajanům v horizontu roku 2050 novou éru čínského socialismu, ale bez naděje na politickou liberalizaci stávajícího systému.

Podle americké televize CNBC někteří investoři doufají, že s potvrzeným mocenským postavením Si nyní bude moci prosadit odvážné ekonomické a finanční reformy, které uchrání hospodářství před šokem. Pokračující úsilí o rozsáhlé změny brzdily obavy o sociální stabilitu a z konfliktů zájmů.

Podle sinologa Jeana-Pierrea Cabestana z baptistické univerzity v Hong Kongu se Si nechce s nikým dělit o moc. „Nechce mít někoho, kdo by mu dýchal za krkem s přípravou nástupnictví,“ řekl agentuře AFP. „Chce udržovat tlak na všechny a užívat si moci dalších pět nebo deset let, aniž by si svázal ruce,“ dodal.

Podle sinologa Martina Hály se komunistická strana snaží navenek vzbudit dojem, že skončila éra reforem spojených s faktickým vůdcem Čínské lidové republiky od konce 70. let až do počátku 90. let Teng Siao-pchingem a začíná nová éra, které bude dominovat staronový prezident Si Ťin-pching.

Nové období vymezuje to, čemu Číňané říkají strategické příležitosti. Charakteristické pro tuto periodu má být prudký růst Číny a ústup USA z role globálního lídra, což podle Hály umožní Číně prosazovat své zájmy na mezinárodní scéně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.