Lidovky.cz

Katalánsku už vládne přímo Madrid. Část úředníků se chce vzbouřit, riskují své posty

Svět

  10:57aktualizováno  11:57
BARCELONA - Předseda španělské vlády Mariano Rajoy v sobotu oficiálně převzal úřad katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Stalo se tak poté, co v úředním věstníku bylo v noci na sobotu zveřejněno páteční rozhodnutí o odvolání katalánské vlády a rozpuštění regionálního parlamentu, informují španělská média.

Španělský premiér Mariano Rajoy. foto: Reuters

Expert: Katalánsko vyhlásilo nezávislost jen na papíře. Proto, aby Španělé byli za ty zlé

Oficiálně jsou tímto zbaveni funkcí i další katalánští činitelé. Týká se to nejen členů vlády, ale zejména představitelů policie v čele s jejím šéfem Josepem Lluísem Traperem.

Tato opatření následují poté, co katalánský parlament v pátek schválil rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky a co krátce nato odhlasoval Senát (horní komora španělského parlamentu), že Madrid může omezit autonomii Katalánska. Španělský premiér Mariano Rajoy následně oznámil rozpuštění katalánského regionálního parlamentu; nové volby se v regionu mají konat 21. prosince.

Katalánský premiér Carles Puigdemont během proslovu v parlamentu.

Většinu kompetencí předsedy a místopředsedy katalánské vlády nyní z rozhodnutí Rajoye převezme místopředsedkyně španělské vlády Sorraya Sáenzová. Ta si vytvoří tým státních tajemníků, kteří budou pověřeni řízením jednotlivých regionálních vládních úřadů.

Zatím není zřejmé, jak Puigdemont a 12 členů jeho kabinetu, kteří již nebudou za výkon funkcí placeni, na rozhodnutí Madridu zareagují. Pokud se odmítnou podřídit, hrozí jim obvinění z dalších trestných činů. Španělská generální prokuratura již oznámila, že příští týden zahájí stíhání katalánského vedení pro vzpouru, za kterou lze uložit trest až 30 let vězení.

Příznivci separatistů nesou katalánskou vlajku 'Esteladu', symbol Katalánska.
V Barceloně se odehrály také protiseparatistické demonstrace ve prospěch...

Moc v Katalánsku přebírá Madrid. Odvolanému vedení hrozí za vzpouru 30 let vězení

Agentura AP poukázala na to, že rovněž není jasné, jak chce Rajoy dostat pod svou kontrolu rozsáhlou regionální správu na nižších úrovních. Přinejmenším část z přibližně 200 tisíc úředníků už dala najevo, že se odmítne příkazy Madridu řídit, byť jim hrozí vyhození z práce.

Podle deníku La Vanguardia Puigdemontova slova odpovídají tomu, co řeklo několik dalších členů nyní sesazené katalánské vlády. Například Josep Rull a Toni Comín, kteří rovněž chtějí pokračovat ve snaze o katalánskou nezávislou republiku.

Menšinový odborový svaz v Katalánsku, který sdružuje zaměstnance různých odvětví, včetně veřejné správy, školství či zdravotnictví, vyhlásil od pondělka desetidenní generální stávku. Podle Konfederace katalánských svazů (CSC) se omezením autonomie změní pracovní podmínky zaměstnanců, kteří tak nebudou moci „normálně“ vykonávat svou práci. Zatím není jasné, jak se ke stávce postaví ostatní odborové svazy. Ty větší totiž s rezolucí o nezávislosti nesouhlasí.

Pochybnosti panují i ohledně toho, jak katalánská regionální policie, zvaná Mossos d’Esquadra, zareaguje na příkaz vystěhovat Puigdemonta a jeho vládu z úřadů. Podle agentury Reuters, jež měla možnost nahlédnout do interní instrukce, byl vydán pokyn, aby se její příslušníci chovali zcela neutrálně a nepřidávali se na žádnou stranu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.