Lidovky.cz

Katalánskou vzpouru řeší španělská prokuratura. Obviněné vládě hrozí 30 let vězení

Svět

  13:23aktualizováno  22:04
MADRID - Španělská prokuratura dnes obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury, za kterou lze uložit až třicet let vězení. Důvodem jsou snahy těchto politiků o nezávislost Katalánska, která odporuje španělské ústavě. Odvolaný premiér Carles Puigdemont v pondělí odjel do Belgie, kde se obrátil na právníka a podle některých médií chce požádat o azyl. První pracovní den v Katalánsku po převzetí správy této autonomní oblasti Madridem proběhl klidně.

V Barcelonských ulicích protestuje milion lidí proti katalánské nezávislosti. foto: Reuters

Španělský generální prokurátor José Manuel Maza oznámil, že navrhl obžalovat celkem 20 lidí, z toho 14 členů sesazené katalánské vlády a šest osob z bývalého vedení regionálního parlamentu. Mezi obviněnými je regionální expremiér Puigdemont, bývalý místopředseda jeho vlády Oriol Junqueras a další členové kabinetu, který Madrid v pátek kvůli prosazování nezávislosti odvolal.

Moc v Katalánsku přebírá Madrid. Odvolanému vedení hrozí za vzpouru 30 let vězení

Prokuratura chce obžalovat politiky z několika trestných činů. Nejvyšší trest hrozí za vzpouru, a to až 30 let vězení, v případě neozbrojené vzpoury je maximální trest 25 let vězení. Obvinění se týká mimo jiné toho, že katalánští politici v pátek umožnili v regionálním parlamentu schválení rezoluce o nezávislosti Katalánska. Podle prokuratury ale obvinění porušovali ústavu už dva roky, a to od listopadu 2015, kdy katalánský parlament přijal rezoluci o odtržení od Španělska po uspořádání referenda.

Puigdemont a ti členové bývalé vlády a bývalého vedení parlamentu, kteří přišli o imunitu, budou souzeni před státním soudem v Madridu, který řeší trestné činy zvláštního významu, například protistátní činnost či terorismus. Případem předsedkyně parlamentu Carme Forcadellové se bude zabývat nejvyšší soud, protože Forcadellová, spolu s dalšími dvěma desítkami katalánských poslanců má nadále imunitu jako členka stálé parlamentní delegace. Ta má nyní rozpuštěný katalánský parlament zastupovat do prosincových regionálních voleb.

Puigdemont a pět exministrů sesazené vlády v pondělí zamířili do Belgie, kde se podle zdrojů některých médií hodlají ukrýt před španělskou justicí. Advokát Paul Bekaert agentuře Reuters řekl, že si jej Puigdemont vybral za svého právního zástupce pro případ, kdyby potřeboval jeho služby. Právník, který v minulosti proti vydání do Španělska hájil členy baskické teroristické skupiny ETA, dodal, že žádost o azyl pro Puidgemonta nepřipravuje. Belgický premiér Charles Michel již v neděli vyloučil, že by mu úřady azyl poskytly.

V Barceloně se protestuje proti katalánské nezávislosti.
V Barceloně se protestuje proti katalánské nezávislosti.

První pracovní den po převzetí správy Katalánska Madridem se obešel bez větších komplikací. Pouze jeden z katalánských sesazených ministrů Josep Rull v pondělí dorazil do práce a prohlásil, že bude pokračovat ve svém úřadu. Asi po hodině a po upozornění místní policie, že se vystavuje trestnímu stíhání, svou kancelář opustil.

Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido v televizi Telecinco uvedl, že sesazení katalánští ministři si mohou přijít do kanceláří pro své věci. Pokud ale budou pokračovat ve výkonu funkce, vystavují se podle Zoida trestnímu stíhání. Katalánská policie dostala pokyny, že sesazeného ministra má do úřadu doprovázet, když si půjde pro věci.

Nejdůležitější katalánské separatistické strany v pondělí rozhodly o tom, že půjdou do předčasných voleb vypsaných Madridem na 21. prosince, s jejichž uspořádáním většina separatistických politiků nesouhlasí. O tom, zda vytvoří volební koalici jako před minulým hlasováním, či se budou o hlasy voličů ucházet každá zvlášť, rozhodnou v nejbližších dnech.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.