Lidovky.cz

Belgie by mohla poskytnout politický azyl Puigdemontovi, ale není to pravděpodobné

Svět

  10:03
BARCELONA - Belgie by teoreticky mohla udělit azyl sesazenému katalánskému premiérovi Carlesi Puigdemontovi, který je ve Španělsku obviněn ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska a v úterý se má v Bruselu vyjádřit ke svému nynějšímu pobytu v Belgii.

Carles Puigdemont. foto: Reuters

Udělení azylu se ale nezdá pravděpodobné a v Evropské unii, kam Španělsko i Belgie patří, k tomu není podobný precedent, píše katalánský deník La Vanguardia.

Unijní stát teoreticky může udělit politický azyl občanovi jiné unijní země, právní úprava EU to ale hodně omezuje, ač státům přiznává svrchovanost. Azyl Puigdemontovi by navíc podle diplomatických zdrojů způsobil roztržku mezi Belgií a EU. Představitelé unie i řady členských zemí se v posledních dnech jasně vyslovili proti odtržení Katalánska od Španělska.

Katalánský premiér Puigdemont je v Belgii. Podle médií chce požádat o azyl

Podle Všeobecné deklarace lidských práv OSN i podle Charty základních práv EU má právo na azyl každý, kdo čelí politické perzekuci ve své zemi. Udělení azylu je svrchovaným právem úřadů osloveného státu. Pro občany třetích zemí má unie takzvaná dublinská pravidla, zatímco udělení azylu občanovi EU upravuje protokol k amsterdamské smlouvě, platný od prosince 2009.

Tomuto protokolu se také říká Aznarův protokol, podle bývalého španělského premiéra Josého Maríi Aznara, který ustanovení inicioval. Učinil tak kvůli tomu, aby zamezil udělování azylu členům baskické separatistické organizace ETA, což se podle deníku La Vanguardia dělo právě v Belgii. Aznar tak chtěl usnadnit vydávání těchto osob španělským soudům.

Státy EU se mají navzájem považovat za bezpečné

V Aznarově protokolu se mimo jiné říká, že členské státy EU se navzájem považují za bezpečné země pokud jde o ochranu lidských práv a svobod. Zvažovat či přijmout žádost o azyl od příslušníka členského státu EU může jiný členský stát jen ve výjimečných případech. Například pokud členský stát přijal na svém území výjimečná opatření, která by pozastavila uplatňování lidských práv.

Další možností je, že Rada EU zahájila s členským státem řízení kvůli závažnému porušení úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, principů právního státu či lidských práv. Aznarův protokol také uvádí, že pokud členský stát rozhodne o udělení azylu občanovi země EU jednostranně, musí být o tomto kroku neprodleně informována Rada EU.

Podle právních expertů oslovených deníkem La Vanguardia není pravděpodobné, že by Belgie azyl Puigdemontovi udělila. „Musely by existovat závažné známky jeho perzekuce, ale i v tom případě se mi to zdá velmi nepravděpodobné. Teoreticky by to šlo pouze za velmi, velmi výjimečné situace,“ uvedl v pondělí šéf belgického úřadu pro uprchlíky Dirk Van den Bulcke. Belgický premiér Charles Michel již v neděli vyloučil, že by belgické úřady odvolanému katalánskému premiérovi poskytly azyl.

Puigdemont a pět exministrů katalánské vlády odjeli do Belgie v pondělí a podle některých médií se tam hodlají ukrýt před španělskou justicí. Španělská generální prokuratura je v pondělí obvinila ze vzpoury, za niž jim hrozí až 25 let. Důvodem jsou jejich snahy o nezávislost Katalánska, kvůli nimž Madrid o víkendu převzal přímou správu tohoto autonomního regionu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.