Lidovky.cz

Pátrání po argentinské ponorce pokračuje již týden. Posádce brzy dojde kyslík

Svět

  18:39
PRAHA - Od zmizení argentinské ponorky uběhl týden. Šance na přežití posádky se snižuje, neboť podle expertů dochází na palubě zásoba kyslíku. Po plavidle, které těsně před zmizením ohlásilo poruchu baterií, pátrá v tuto chvíli 49 lodí a celkem čtyři tisíce lidí.

Argentinská ponorka ARA San Juan v přístavu. foto: wikimedia.org/Martin Otero

„Nejkritičtější na celé situaci je, že máme za sebou šestý den spotřeby kyslíku,“ uvedl pro ABC news mluvčí argentinské armády Enrique Balbi. „Je to znepokojující. Každým momentem se blížíme ke kritické chvíli.“

Již týden pátrají lodě a letouny po ztracené argentinské ponorce ARA San Juan. Putovala z jihoargentinského přístavu Ushuaia do své domovské základny Mar del Plata, když s ní námořnictvo ztratilo kontakt.

Domovská základna Mar del Plata, kam měla argentinská ponorka připlout.
Argentinská vlajka s ponorkou.

Obavy o životy 44 námořníků neustále rostou. Nejenže námořnictvo nemá tušení, kde se ponorka nachází, ani v jakém je stavu, ale posádce navíc brzy dojdou zásoby kyslíku. Pokud by bylo plavidlo neporušené, měl by jim dýchatelný vzduch vydržet přibližně sedm dní, takže už ho mnoho nezbývá.

„Sedm dní není dogma, záleží také na podmínkách,“ uvedl pro média mluvčí Balbi s tím, že zásoby kyslíku by mohly vydržet až deset dní. Mluvčí Balbi také popřel spekulace, že by ve strojovně ponorky vypukl požár.

Selhání baterií

Ponorka San Juan byla naposledy v kontaktu s námořnictvem 15. listopadu a těsně před zmizením ohlásila „selhání“ bateriového systému a některých obvodů. Po ohlášení této závady nařídilo námořnictvo plavidlu okamžitý přesun do přístavu Mar del Plata, kde se ve středu shropmáždili příbuzní námořníků. Komunikace měla ještě chvíli pokračovat, než ponorka zmizela. Do přístavu mělo plavidlo dorazit v neděli, tak se ale nestalo.

Podle pravidel argentinského námořnictva má ponorka v případě ztráty kontaktu se základnou vyplout na hladinu a tam zůstat. Mluvčí námořnictva Enrique Balbi se domnívá, že posádka tak možná neučinila proto, že chtěla plavidlo chránit před špatným počasím. V době zmizení totiž byly na moři až šestimetrové vlny a vítr dosahoval rychlosti zhruba 75 kilometrů v hodině.

V případě, že ponorka ztratila možnost komunikace přes rádiový signál, může dát o své poloze vědět jinak. Například vystřelit na hladinu zařízení, které zanechá na moři asi kilometrovou zelenou skvrnu.

San Juan je dieselovou ponorkou, která byla vytvořená v Německu v polovině osmdesátých let. Podle Euana Grahama z australského bezpečnostního institutu Lowy byla ponorka před pěti lety zrenovovaná, měly jí být obnoveny baterie a motory.

20.listopadu 2017 v 20:40, příspěvek archivován: 22.listopadu 2017 v 17:39

VIDEO: A view from the deck of the destroyer searching for a missing submarine off Argentina. See our full story: https://t.co/O3pOXREmnc https://t.co/FBjsFOdvHd

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

A view from the deck of the destroyer searching for a missing submarine off Argentina. See our full story: https://t.co/O3pOXREmnc https://t.co/FBjsFOdvHd

Jestliže ponorka zůstala nepoškozená, dokáže vydržet v hloubce až 600 metrů. San Juan by měl být v pořádku, je-li na argentinském kontinentálním šelfu. Vody jsou zde totiž mělčí. Pokud se však nachází hlouběji v Atlantickém oceánu, může trup plavidla roztrhnout tlak vody.

Na hledání v oceánu se nyní podílí 49 lodí z Argentiny, Spojených států, Velké Británie, Brazílie, Chile a dalších zemí. Na území větším než stát Kalifornie se pohybuje přes 4000 lidí, kteří se snaží ponorku vypátrat.

Hledání ponorek je všeobecně velmi složité. Dají se objevit buď díky zaslechnutí motorů, nebo za pomoci sonaru. Má-li plavidlo poškozené motory, nemůže udělat prakticky žádný hluk, aby přitáhlo pozornost pátracích lodí. 

Sonar je naopak efektivní pouze pod hladinou. Pokud ale ponorka klesla na dno, nemusí ji sonary zachytit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.