Lidovky.cz

Spasí Zimbabwe Krokodýl? Byl ztělesněním korupce, teď proti ní slibuje bojovat

Svět

  6:00
HARARE/PRAHA - Po bouřlivých dvou týdnech, kdy ulice zimbabwské metropole obsadila armáda a dotlačila dlouholetého vůdce Roberta Mugabeho k rezignaci, se situace v jihoafrické zemi, zdá se, uklidnila. Nový prezident si ale se svým předchůdcem v mnohém nezadá. Léta byl jeho pravou rukou.

Emmerson Mnangagwa na inauguraci. foto: Reuters

„Vítej zpátky, náš hrdino,“ hlásaly transparenty v tisícihlavém davu příznivců, který na něj ve středu čekal v hlavním městě Harare. Do Zimbabwe se z exiluvrátil sesazený viceprezident Emmerson Mnangagwa se vší pompou.

Mugabe prý dostal za rezignaci imunitu, chce umřít v Zimbabwe

V pátek složil prezidentskou přísahu a nahradil tak v čele země po dlouhých 37 letech Roberta Mugabeho. Ten s rezignací souhlasil, až když se mu dostalo záruky imunity pro něj a jeho manželku Grace. Právě její přílišné mocenské ambice a touha stát se nástupkyní stařičkého prezidenta vedly podle všeho k nedávné vzpouře generálské kliky, která předtím dlouhá léta stála věrně po Mugabeho boku. Spekuluje se, že se tak stalo poté, co sousední Jihoafrická republika, lídr regionu, přislíbila nevměšovat se do celé záležitosti, dokud vše zůstane v mezích zimbabwských hranic.

Mnangagwa má 16milionovou zemi vést přinejmenším do voleb příští rok v létě. Na dezolátním stavu, v jakém ji nyní přebírá, ale částečně sám nese vinu jako letitý Mugabeho spojenec. Fatální ekonomické a měnové reformy v jeho režii přivedly Zimbabwe k rekordní hyperinflaci a kdysi jeden z nejbohatších států Afriky si sáhl na samé dno. Než Mnangagwu počátkem měsíce 93letý Mugabe nechal po třech letech odstranit z funkce viceprezidenta, prošel dlouhou řadou vrcholných státních institucí. Poté, co v roce 1980 někdejší Jižní Rhodesie získala nezávislost na britské koruně, byl nejprve obávaným ministrem pro státní bezpečnost, šéfem resortu financí i předsedou dolní komory parlamentu. Ministerstvo spravedlnosti vedl dokonce hned dvakrát a navrch ještě stál v čele resortů obrany a sociálních věcí.

Dnes je 75letý Mnangagwa považován za jednoho z nejbohatších mužů v zemi. Údajně zejména díky vazbám na podnikatele pohybující se kolem těžby zlata a firem, jež získaly od zimbabwské vlády kontrakty na odminování území po občanské válce mezi roky 1964 a 1979.

Výcvik dostal v Egyptě a Číně

Z té doby také pochází přezdívka nového prezidenta – Krokodýl. Mnangagwa se tehdy zapojil do boje za nezávislost proti menšinové bělošské vládě tehdejší britské Rhodésie. A jak se sám nechal slyšet, prý proto, že stejně jako krokodýl umí zaútočit ve správný čas. V tichosti trpělivě čeká na svoji oběť, dokud nepřijde vhodná chvíle. Svůj cíl pak nikdy nemine.

Vojenského výcviku se Mnangagwovi dostalo nejprve v Egyptě, vedeném v té době Gamálem Násirem, a záhy poté i v Mao Ce-tungově Číně. Zkušenosti posléze nasbíral v Mosambiku, když se připojil k tamnímu hnutí za osvobození od portugalské nadvlády. Tam se také seznámil s bezmála o dvě dekády starším Mugabem. Stal se jeho tělesným strážcem a pravou rukou.

Během inaugurace hrála i armádní pochodová kapela.
Emmerson Mnangagwa.

Tou zůstal i po vzniku nezávislého Zimbabwe. Hned zkraje 80 .let je mu přičítán podíl na krvavých represích vůči skutečným i domnělým oponentům. Tehdejším čistkám padlo za oběť podle odhadů až 20 tisíc lidí. Podobným obviněním čelí Mnangagwa i v případě potlačení protestů po prezidentských volbách v roce 2008, jejichž výsledky podle opozice Mugabe zfalšoval.

Stál za korupcí i etnickými čistkami. ‚Krokodýl‘ Mnangagwa převzal moc v Zimbabwe

Je tak ironií, že právě Mnangagwa, jedna z ústředních postav represí a ztělesnění korupce prostupující státní aparát, je dnes vnímán jako symbol naděje a lepších zítřků Zimbabwe. Nový prezident nyní slibuje bojovat právě proti korupci a chudobě. Chce vytvořit nová pracovní místa a pustit se do ekonomických reforem.

Víc než 60 procent obyvatel Zimbabwe totiž dnes tvoří lidé mladší 30 let, většinou s mizivou perspektivou – bez práce je v zemi na 90 procent lidí v produktivním věku. Kdo mohl, odešel do ciziny. Prezident také slibuje ukončit mezinárodní izolaci země a přilákat do ní zahraniční investice. Připustil i možnost odškodnit bílé farmáře, jimž Mugabeho vláda sebrala půdu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.