Lidovky.cz

‚Pocahontas‘ jako další projev Trumpova hrubiánství? Příběh senátorky má ale stinné stránky

Svět

  6:08
PRAHA/WASHINGTON - Společensky neohrabané výroky Donalda Trumpa plní titulky světového tisku pravidelně. Naposledy nazval senátorku Elizabeth Warrenovou podle legendární postavy indiánské historie Pocahontas. Warrenová totiž tvrdí, že je z části potomkem původních obyvatel Severní Ameriky a Trump tak byl opět kritizován pro rasismus. Minulost senátorky ale dokládá, že prezident byl spíše trefně ironický. Warrenová totiž čelí podezření, že si svůj původ indiánskými předky jen přikrášlila, aby si pomohla v kariéře.

Trump s jedním z členů kmene Navajo, který byl oceněn za svůj přínos během druhé světové války. foto: Reuters

Americký prezident Donald Trump nechodí daleko pro tvrdá slova, kterými častuje své oponenty a často svou netaktností rozčílil mnoho skupin americké společnosti. Tentokrát se dostal do křížku s demokratickou senátorkou za stát Massechusetts Elizabeth Warrenovou, když jí při svém projevu pojmenoval jako Pocahontas, legendární indiánku, které měla vítat anglické osadníky na půdě Severní Ameriky. Warrenová přitom již dříve deklarovala, že je částečně potomkem indiánského kmene Cherokee.

Jako vždy sklidil za velice nestandardní výrok kritiku médií, která upozorňovala na rasistický charakter Trumpovy poznámky. Warrenová, která je nevybíravou Trumpovou kritičkou, to má se svým údajným „indiánstvím“ ale složité.

Nazývá ji Pocahontas. Trump urazil senátorku s indiánskými předky

Trumpova poznámka byla o to silněji vnímaná, že ji pronesl při příležitosti setkání veteránů z druhé světové války, kteří jsou sami příslušníky indiánského kmene Navajo. Ti za války využívali svůj rodný jazyk ke komunikaci pro americkou armádu a znemožnili tak nepřátelům odposlouchávat tajnou komunikaci.

„Byli jste tu mnohem dříve než kdokoliv z nás... je tu ale jedna senátorka, která tu už je také hodně dlouho. Říkají jí Pocahontas,“ řekl Trump veteránům v Kongresu. Ačkoli Trump nenazval jako Pocahontas Warrenovou poprvé, okolnosti slavnostní příležitosti zapůsobily jako rozbuška.

Warrenová je indiánkou z jedné dvaatřicetiny. Možná

Poznámka na adresu senátorky měla posměšný tón, Trump ale narazil na spor, který vede Warrenová už roky. S jejím původem to totiž není zdaleka tak jednoduché a byl mnohými zpochybňován.

Sama Warrenová svá tvrzení opírá především o vyprávění své rodiny ze strany matky. Nikdy jí prý nenapadlo ověřovat své kořeny například genetickým testem - což je metoda kterou pro ověření jejích tvrzení navrhoval jako Trump, tak bývalý senátor Massechusetts za republikány Scott Brown.

„Jsem na svůj původ velice pyšná,“ řekla Warrenová Národnímu veřejnému rádiu v roce 2012. „Jsou to příběhy mé rodiny. Mně a mým bratrům je takto vyprávěla naše matka a náš otec, naše babička a dědeček. Jsou to naše života. A jsem na ně velice hrdá.“

Warrenová po boku demokratického prezidenta Barracka Obamy.

Případem Warrenové se zabývali genealogové, kteří přes všechnu snahu nedošli k přesvědčivým závěrům. Podařilo se jim vystopovat původ Warrenové do konce devatenáctého století, což by z ní podle jejich závěrů dělalo indiánku z jedné dvaatřicetiny. I tyto závěry byly ale ihned zpochybněny. I Fact Checker uznávaných amerických novin Washington Post, což je server věnující se ověřování faktů, nechal rozhodnutí na čtenářích s tím, že nedokáže prameny dostatečně posoudit.

Proč se vydávat za částečného indiána?

Ve Spojených státech etnický faktor může ovlivnit v některých případech kariéru jednotlivce. Kritici Warrenové nejčastěji vyčítají, že svůj smyšlený původ měla využívat právě při kariérním postupu v akademické sféře, badatelé takového původu jsou podle některých díky svým kořenům upřednostňováni pro větší etnickou diverzitu.

Izrael odhalil plán IS dávat bomby do laptopů. Trump detaily o operaci vyzradil Rusům

Nejvíce se upozorňuje na působení Warrenové na amerických univerzitách. Zatímco během svého působení na univerzitách Harvard a Cambridge byla oficiálně řazena jako „Native American“, což v překladu znamená, že se hlásí k indiánskému původu, během svého dřívějšího pobytu v roli studentky i vyučující na Texaské univerzitě tento svůj původ neuvedla. 

Spekuluje se proto, zda nevyužila citlivost akademické obce v rasových a etnických otázkách, aby postoupila v kariérních žebříčku výše, Warrenová však jakékoliv zneužívání svého původu ve svůj prospěch odmítá.

Výrazné lícní kosti a bojové pokřiky

Kauza původu Warrenové nabrala obrátky v roce 2012, kdy se ucházela o post senátorky státu Massechusetts. Její protivník republikán Scott Brown, který obhajoval post senátora, se do Warrenové opřel a označil její tvrzení o indiánském původu za lživé. 

„Profesorka Warrenová tvrdí, že je částečnou indiánkou, osobou jiné než bílé barvy pleti. A jak můžete vidět, není tomu tak,“ zaútočil Brown na Warrenovou v jedné z debat, kterou připomíná server CNN.

„Jako dítě jsem nikdy po své matce nechtěla dokumentaci, když mluvila o našich indiánských kořenech. Které dítě by chtělo? Ale věděla jsem, že rodině mého otce se nelíbí původ mé matky a rodiče tak museli uprchnout,“ kontrovala v debatě Warrenová.

Warrenová pomáhající při kampani Hillary Clintonové.

Kampaň získala velice osobní charakter, když příznivci Browna parodovali na veřejných vystoupeních válečné indiánské pokřiky a tance. Warrenová se snažila bránit odkazem na výrazné lícní kosti svých rodinných příslušníků, což mělo domněnku o jejím původu podpořit. Neurčité důkazy však nechaly na pochybách i mnoho jejích voličů.

Kdo to vůbec Pocahontas byl?

Většina lidí nemá asi kromě animovaného snímku od Walta Disneyho příliš ponětí, kdo to Pocahontas byl, nebo že je to vůbec reálná postava v historii severoamerických indiánů. 

‚Možná nestačí.‘ Trumpa urazilo, že nemusí být osobností roku časopisu Time

Podle dostupných pramenů byla Pocahontas dcera jednoho z indiánských náčelníků a měla začátkem sedmnáctého století vítat na americké půdě anglické osadníky. Legenda praví, že zachránila život armádního kapitána Johna Smithe tím, že během jeho popravy indiány položila svou hlavu na tu jeho.

Roky poté byla však unesena jinou skupinou anglických vojáků a v roce 1614 obrácena na křesťanství. Později si měla vzít pěstitele tabáku a vzít si nové jméno Rebecca.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.