Lidovky.cz

Kyjev staví barikády. Policie v noci vpadla do stanového tábora stoupenců Saakašviliho

Svět

  10:35aktualizováno  11:11
KYJEV - Policejní a vojenské složky ve středu ráno provedly razii ve stanovém táboře stoupenců bývalého oděského gubernátora Michaila Saakašviliho. Při zátahu bylo zraněno několik lidí. Saakašvili je v současnosti v hotelu Kyjev, kde ho chrání jeho lidé. K výslechu odmítl přijít. Vyzval policii, ať dorazí za ním.

Cihly a pneumatiky. Demonstranti se chystají na střety s policií. foto: Reuters

„Chtěli mě vytáhnout ze stanu, ale spletli se a vpadli do sousedního, kde spali aktivisté. Brutálně je zmlátili,“ komentoval ranní razii gruzínský exprezident a bývalý gubernátor oděské oblasti.

Při potyčkách bylo zraněno několik Saakašviliho stoupenců. Policie se nakonec z tábora stáhla. V současnosti vytváří podporovatelé Saakašviliho v Kyjevě barikády a snaží se připravit na zásah policie.

Demonstrant s plynovou maskou stojí před budovou parlamentu.
Demonstranti u provizorního stanového městečka staví barikády.

Saakašvili se ve středu nedostavil k výslechu a vyšetřovatelům vzkázal, že je přijme ve stanovém městečku, které vzniklo před budovou ukrajinského parlamentu. Informovala o tom agentura Unian. 

Šéf ukrajinské prokuratury Jurij Lucenko exprezidentovi v úterý dal 24hodinou lhůtu na to, aby se dobrovolně dostavil k výslechu. Ukrajinské úřady považují Saakašviliho za uprchlíka, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.  

Ultimátu v úterý předcházely dramatické okamžiky v Kyjevě, kde agenti tajné služby SBU nejprve exprezidenta zatkli, ale poté Saakašviliho příznivci zablokovali ulici a politika převáženého v automobilu osvobodili.

Saakašvili se pak i se svými věrnými utábořil u sídla parlamentu v centru Kyjeva a vyzýval k odvolání prezidenta Petra Porošenka. Požadoval také odvolání šéfů tajné služby a prokuratury. Ukrajinské úřady exprezidenta považují za uprchlíka, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

Demonstranti staví bariéry z pneumatik před budovou parlamentu.

Saakašvili se na Ukrajině jako výrazný odpůrce Kremlu a ruské politiky začal politicky angažovat na Porošenkovu žádost v roce 2015, vztahy obou politiků však postupně ochladly. Porošenka, který patří k nejbohatším ukrajinským oligarchům, Saakašvili mimo jiné viní z váhavého potírání korupce a klientelismu.

„Co bude dál? V současné době nezvažujeme deportaci nebo vydání (Saakašviliho do Gruzie). Nyní půjde o výslech osoby, která je podezřelá ze spáchání obzvláště závažného trestného činu. Zemi, kterou má rád, může Michail Saakašvili pomoci tím, že ji ušetří zbytečných otřesů,“ prohlásil v úterý generální prokurátor Lucenko.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.