Lidovky.cz

Paměti japonského císaře Hirohita koupil popírač holokaustu

Historie

  12:26
Paměti, v nichž japonský císař Hirohito ze svého pohledu líčí druhou světovou válku, koupil na aukci v New Yorku japonský lékař, který popřel holokaust a nankingský masakr. Plastický chirurg Katsuja Takasu za nejucelenější záznam díla známého pod názvem Císařův monolog zaplatil 275 000 dolarů (necelých zhruba šest milionů korun), informovala BBC.

Paměti japonského císaře Hirohita. foto: Reuters

Takasu, jenž se často objevuje v japonské televizi, v roce 2015 na twitteru napsal, že masakr v čínském městě Nankingu i nacistický koncentrační tábor v Osvětimi jsou „výmysly“. Řekl ale také, že Židé byli nacisty „bezpochyby“ pronásledováni, a tento týden agentuře Reuters sdělil, že jeho příspěvky byly záměrně dezinterpretovány.

‚Jako svatý grál.‘ Blíží se dražba posledního Da Vinciho obrazu, prodat se má za 2,2 miliardy

Japonští vojáci v Nankingu během zhruba šesti týdnů na konci roku 1937 hromadně vraždili zajaté čínské vojáky i civilisty a znásilňovali ženy. Přesný počet obětí není znám. Podle Číny japonští vojáci ve městě zabili 300 000 lidí. Poválečný spojenecký tribunál stanovil počet obětí o něco nižší. Někteří konzervativní japonští politici a akademici ale masakr zcela popírají.

Takasu byl kvůli svým názorům minulý měsíc vyloučen z Americké akademie plastické chirurgie, uvedlo Centrum Simona Wiesenthala. Lékařovy příspěvky na sociálních sítích podle centra „překračují normy slušnosti a odhalují, že jejich autor je rasista, antisemita a nepokrytě obdivuje nacismus“.

Soud zarazil internetovou dražbu Madonniných kalhotek

Vzpomínky císař Hirohito nadiktoval několika svým pobočníkům v roce 1946 "pravděpodobně z podnětu Douglase MacArthura, vrchního velitele spojeneckých vojsk (v Japonsku)“, uvedla aukční síň Bonhams, jež rukopis vydražila. Ručně psanou kopii pořídil diplomat Terasaki Hidenari, jeden z císařových asistentů a zároveň jeho tlumočník.

Dva vydražené zápisníky představují jediný úplný záznam císařových pamětí a „jsou klíčovým pramenem“ k porozumění japonským dějinám, uvedla aukční síň Bonhams.

Hirohito sebe samého ve vzpomínkách staví do pozice, v níž neměl na výběr a s rozhodnutími tehdejší vlády musel souhlasit. Uvádí, že nesouhlas se vstupem Japonska do války by v zemi rozpoutal ničivý vnitřní konflikt.

Historici se nedokážou shodnout na tom, do jaké míry byl císař během druhé světové války do rozhodování zapojen. Na rozdíl od jiných státníků z poražených zemí nebyl po konci druhé světové války Hirohito souzen za válečné zločiny, ale dále v Japonsku panoval.

Paměti poprvé vyšly v roce 1990, rok po císařově smrti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.