Lidovky.cz

Utopení nebo bičování. Itálie podle Amnesty International podporuje nelidské zacházení s migranty

Svět

  5:00
PRAHA/TRIPOLIS/ŘÍM - Loď připluje ke člunu s migranty a téměř ho potopí. Lidi, kteří se neutopí, naloží a odveze do Libye, kde je čeká tragický osud plný mučení a teroru. Takové praktiky nepřímo podporují státy EU, tvrdí organizace Amnesty International. Loď, na které byli migranti odvezeni, totiž pocházela od italské vlády.

Libyjská loď patřící pobřežní hlídce málem potopila celý člun. foto: Sea Watch

„Vlečete muže v moři, zabíjíte člověka, zabíjíte člověka,“ zní ze záznamu zvukové komunikace námořní hlídky a libyjské lodě ze začátku listopadu. Posádka libyjské lodi Ras Jadis měla zachránit člun plný uprchlíků. Na jeho palubě bylo několik desítek lidí.

Novodobé otrokářství na březích Středozemního moře. V Libyi koupíte otroka za 8 tisíc korun

Záznamy ukázaly, jak se libyjská loď nebezpečnou rychlostí přiblížila k gumovému člunu. Namísto běžné praxe, během které posádka spustí záchranné čluny a z nich dostává uprchlíky na palubu lodi, přirazila loď k velkému gumovému člunu a málem ho potopila.

Uprchlíci z Afriky se zběsile sápali po libyjském záchranném plavidle. Netušili však, že je nečeká záchrana. Podle záběrů organizace Sea Watch je příslušníci posádky tahali na palubu a nutili je ve skupině klečet. Když nereagovali, nebo odporovali, posádka je bičovala lany.

Při jedné z potyček na palubě přepadl jeden z uprchlíků přes zábradlí. Zachytil se však lana na boku a visel několik okamžiků z lodi, která zrychlovala. Nakonec se zachytil na žebříku a dostal se nahoru zpět na palubu. Mezitím se ale v moři topilo několik desítek lidí. Během „záchranné akce“ libyjské lodi zemřelo podle Amnesty International (AI) až 50 uprchlíků.

Podle lidskoprávní organizace i podle Sea Watch měla posádka uprchlíky zachránit a odvézt do bezpečí. Namísto toho se lidé plující do Evropy stali zajatci, které Libyjci odvezli zpět k africkému pobřeží.

Uprchlíci na gumovém člunu prosí zachránce, aby je vytáhli jako první.
V současnosti nejčastěji čluny vypadají takto, mnohdy jsou však ještě menší.

Podle AI se na týrání, mučení a zneužívání uprchlíků podílí i evropské vlády, které nejenže před chováním libyjských jednotek zavírají oči, ale také jim poskytují finanční i materiální pomoc.

V pátek chytili 250 migrantů z Afriky

Přes 250 migrantů zachytila v pátek ve Středozemním moři libyjská pobřežní stráž. Zabránila jim tak, aby se v malých plavidlech dostali do Itálie, informovala v sobotu agentura Reuters. "Loď námořních sil zachránila nelegální migranty včetně žen, dětí a mužů... jsou z různých subsaharských a arabských zemí," řekl agentuře Reuters kapitán pobřežní stráže. "Byli zachráněni u měst Karabúlí a Zlitán... je jich přibližně 250 až 270," dodal o akci, která se odehrála v oblasti východně od metropole Tripolisu.

Libye je stále hlavní branou na cestě do Evropy pro migranty ze států jako Nigérie, Mali či Súdán. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zde bylo na konci září 416.556 běženců, převážně ze subsaharské Afriky.

„Stovky tisíc uprchlíků a migrantů jsou uvězněny v Libyi. Jsou vydány na milost libyjským autoritám, milicím, ozbrojeným skupinám a pašerákům. Desítky tisíc lidí jsou na neurčito drženy v detenčních centrech, kde jsou podrobovány systematickému zneužívání,“ uvedl pro CNN John Dalhuisen, šéf evropské části Amnesty International. Podle něj si jsou evropské vlády nejen dobře vědomy situace v Libyi, ale zároveň tento systém navíc aktivně podporují.

Loď pocházela od Italů

Tento fakt dokládá i samotný původ lodi Ras Jadir. Do libyjských rukou se dostala díky dohodě italské vlády s libyjskou pobřežní službou z května letošního roku. Italský ministr vnitra Marco Minniti osobně předával v květnu Ras Jadir a společně s ní dalších šest hlídkových plavidel, které měly libyjské straně pomoci s hlídkováním.

Italská vláda mimo zprostředkování lodí pomáhá libyjské pobřežní hlídce i s financováním, nebo výcvikem nových členů. Podle BBC však část pobřežní hlídky spolupracuje s pašeráky, kriminálními gangy a milicemi na pobřeží, které s uprchlíky obchodují.

„Popravy bez soudu, otroctví, mučení, znásilňování, pašování lidí a hladomor jsou jen některé z porušování lidských práv, jež se odehrávají na migrantech v oficiálních i neoficiálních detenčních centrech v zemi,“ uvedl v září letošního roku Zeid Ra’ad Al Hussein, vysoký komisař pro lidská práva při OSN.

Peníze rozhodují

V zadržovacích centrech jsou podle vyšetřovatelů migranti mučeni, dokud hlídačům nezaplatí. Pokud mají peníze, předají je pašerákům, kteří díky dohodě s některými hlídkami na moři mohou bez problému proplout k Evropě. V některých případech prý i libyjská pobřežní hlídka doprovázela pašeráky do mezinárodních vod.

Pokud však migranti nemají finance, aby si cestu mohli zaplatit, mohou se ocitnout v rukou otrokářů. Podle CNN s lidmi, které pobřežní hlídka zadrží, následně libyjští pašeráci na dražbách obchodují. Jsou poté využíváni na různé ruční práce. Jeden otrok se přitom na takové aukci prodá i za 400 dolarů (zhruba 8 600 korun).

V listopadové reportáži televize zároveň uvádí, že zadržené ženy v Libyi čelí sexuálnímu násilí a jsou nuceny k prostituci.

Na konci září Mezinárodní organizace pro migraci identifikovala v Libyi na 416 tisíc migrantů. Šedesát procent z nich pocházelo ze subsaharské Afriky, 32 % ze severoafrických zemí a sedm procent z Asie a Blízkého východu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.