Lidovky.cz

KLDR při neúspěšném testu rakety zasáhla vlastní město. Oběti nejsou známé

Svět

  5:00
PCHJONGJANG/PRAHA - Byl to třetí neúspěšný pokus o odpal rakety středního doletu. V něčem byl však speciální. Střela vyvinutá režimem Kim Čong-una totiž v dubnu 2017 zasáhla budovy v průmyslové zóně ve městě Tokčchang a na místě explodovala. Zda měl dubnový test oběti na životech, není jasné. Posunul však KLDR ve vývoji.

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Můj čudlík je větší a mocnější. Trump reagoval na Kimova slova o jaderném arzenálu

Neúspěšný test severokorejské balistické rakety středního doletu 28. dubna loňského roku zaznamenalo jen pár médií. Raketa totiž letěla jen „několik minut“, dosáhla výšky 70 kilometrů, neopustila území Severní Koreje a havarovala.

„Raketa neopustila severokorejské území. Obranné velení severoamerického vzdušného prostoru vyhodnotilo, že odpal rakety Severní Koreje neznamenal žádnou hrozbu pro severní Ameriku,“ uvedl na konci dubna mluvčí pacifického velení armády USA Dave Benham.

Spojené státy tomuto testu nevěnovaly příliš pozornosti. Byl totiž již třetím neúspěšným testem rakety středního doletu v řadě. Podle zdrojů týdeníku The Diplomat však střela dopadla do města Tokčchon, kde způsobila značné škody na místních budovách.

Kim Čong-un během novoročního projevu.
V sobotu severokorejská média uvedla, že Kim Čong-un sledoval uložení vodíkové...

„Raketě selhaly motory první části přibližně minutu po startu, což vyústilo v katastrofické selhání,“ píše The Diplomat s odkazem na vládní zdroje seznámené s detaily severokorejského zbraňového programu.

Střela dopadla ve městě Tokčchon v oblasti Čchongsin-dong na průmyslové budovy, kde podle satelitních snímků způsobila značné škody. Vzhledem k selhání motorů je velice pravděpodobné, že raketa na místě explodovala. Detaily o počtu zraněných, či úmrtí však známé nejsou.

Podle odborníka na šíření zbraní Jamese Martina z Middleburského institutu měla raketa nejspíše dopadnout do Japonského moře poblíž ruského pobřeží. Do podobného místa totiž dopadla severokorejská mezikontinentální raketa Hwasong-12 při prvním úspěšném testu 14. května.

Průběh startu severokorejské balistické rakety Hwasong-15.

Neúspěšný test však bezpochyby napomohl k nalezení chyb ve vývoji a již o měsíc později se podařilo Severokorejcům úspěšně odpálit první raketu. KDLR do konce roku vyvinula mezikontinentální raketu Hwasong-15, která je podle odborníků schopná nést jadernou či biologickou hlavici a zasáhnout i východní pobřeží Spojených států.

Napětí polevilo

Vztahy na korejském poloostrově jsou v poslední době nejklidnější za poslendí rok. Soul a Pchjongjang obnovily krizovou horkou linku a sám severokorejský diktátor Kim Čong-un vyzval Soul k oteplení vzájemných vztahů.

Jižní soused tuto nabídku vřele přivítal a nabídl jednání na vysoké úrovni. Analytici jsou však skeptičtí. Kim tak prý učinil jen proto, že chce zhoršit vztahy mezi USA a Soulem, případně si je již velmi jistý svým jaderným arzenálem.

Podle ministra pro sjednocení Čo Mjong-kjona během jednání, jež se uskuteční 9. ledna, dojde pravděpodobně na témata, jako je denuklearizace Korejského poloostrova či severokorejská účast na olympiádě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.