Lidovky.cz

Británie dá Francii na posílení hranice před migranty 1,3 miliardy korun

Svět

  11:57
LONDÝN - Británie zaplatí Francii za další posílení bezpečnostních opatření v oblasti severofrancouzského města Calais, která chrání britské území mimo jiné před ilegální imigrací, 44,5 milionu liber (1,3 miliardy korun). Podle mluvčího britské vlády to ve čtvrtek oznámí premiérka Theresa Mayová, která se ve vojenské akademii v Sandhurstu nedaleko Londýna setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Britská premiérka Theresa Mayová při proslovu ve Florencii. foto: Jeff J MitchellReuters

„Tyto peníze budou muset být použity na zlepšení bezpečnosti na hranici,“ uvedl mluvčí britské vlády. Prostředky by se měly vynaložit na oplocení, kamerové systémy a infračervenou detekční technologii. Ačkoli se Británie a Francie kvůli brexitu vydají různými cestami, chtějí podle mluvčího nadále úzce spolupracovat, mimo jiné v bezpečnostních otázkách.

Mayová s Macronem by se měli ve čtvrtek v rámci britsko-francouzského summitu věnovat především otázkám migrace. Výsledkem jednání by mělo být nejen posílení ochrany hranice, ale i spolupráce tajných služeb. Očekává se, že Mayová rovněž oznámí, že její země přijme další migranty, kteří se nyní ve snaze dostat na Britské ostrovy zdržují v severní Francii. Především by mělo jít o nezletilé migranty bez doprovodu. Londýn k tomuto kroku už v úterý ve svém projevu v Calais vyzval sám Macron.

Britská premiérka a francouzský prezident by měli ve čtvrtek odpoledne oznámit i posílení obranné spolupráce. Londýn by měl podle BBC například vyslat tři vrtulníky do Mali, kde Francouzi bojují s islámskými radikály. Paříž by na oplátku měla posílit britské jednotky v Estonsku. Macron by mohl na své první návštěvě Británie ve funkci prezidenta také potvrdit, že zapůjčí na výstavu do Británie slavnou tapiserii z Bayeux, která znázorňuje mimo jiné slavnou bitvu u Hastingsu.

Britská vláda v posledních letech na opatření u Calais vydala přes 2,9 miliardy korun

Před svým loňským zvolením Macron sliboval, že stane-li se prezidentem, změní francouzsko-britskou dohodu z roku 2003, která posunula britské hraniční kontroly na francouzskou stranu Lamanšského průlivu.

Do oblasti severofrancouzského města Calais přišli v posledních několika letech tisíce migrantů, kteří se odsud snažili dostat do Británie. U přístavního města dokonce vzniklo provizorní tábořiště, takzvaná Džungle, kde žilo až 8000 lidí. Na konci roku 2016 jej francouzské úřady zlikvidovaly a v úterý Macron slíbil, že jeho vláda nedopustí, aby tábořiště bylo obnoveno. V současnosti se podle odhadů na různých místech v okolí Calais zdržuje asi sedm stovek migrantů, kteří se chtějí dostat přes Lamanšský průliv do Británie.

Britská vláda podle svých údajů v posledních letech na bezpečnostní opatření v oblasti Calais vydala již více než 100 milionů liber (2,9 miliardy korun). V roce 2015 britské úřady zaznamenaly 80 000 pokusů o ilegální překročení hranice s Francií, v minulém roce to bylo už jen 30 000.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.