Lidovky.cz

Je to dobrá zpráva, komentují Zemanovo vítězství ruská média. Putin pogratuloval

Svět

  18:32aktualizováno  21:25
BRUSEL/WASHINGTON/MOSKVA/BRATISLAVA/LONDÝN/BERLÍN - O vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách zpravují i zahraniční média. V Rusku je považováno za dobrou zprávu, Zeman má podle místního tisku k Ruské federaci kladný vztah. Americký list Politico zmiňuje špinavou kampaň proti Jiřímu Drahošovi, CBS News zase připomínají, že je Zeman podporovatelem Donalda Trumpa.

Miloš Zeman na tiskové konferenci po sečtení volebních lístků. foto: ČTK

Ruská tisková agentura TASS se při informování o Zemanově vítězství zaměřila na to, že proti stávajícímu prezidentovi hlasovala většina voličů v Praze a jejím okolí, zatímco zbyte k republiky podpořil současného pána Pražského hradu. Citovala také šéfa zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonida Sluckého.  „Je to dobrá zpráva, blahopřejeme prezidentovi,“ uvedl Sluckij.

Rány pěstí do obličeje a shazování kamer. V Zemanově štábu napadli novináře

Tisková služba Kremlu informovala o tom, že Zemanovi k opětovnému zvolení pogratuloval i ruský prezident Vladimir Putin. „Vedoucí představitel ruského státu zdůraznil, že výsledky voleb potvrdily vysokou autoritu Zemana jako zkušeného a zodpovědného politika, který prosazuje zájmy a touhy českého národa,“ uvedl Kreml.

Putin podle něj také oceňuje „principiální“ postoj Miloše Zemana ve prospěch rozvoje přátelských rusko-českých vztahů a vzájemně prospěšné spolupráce. Ruský prezident rovněž popřál Zemanovi „zdraví a nové úspěchy“ v činnosti pro stát.

Ruský list Izvestija připomíná, že je Zeman „známý svým přátelským přístupem k Ruské federaci“. „Opakovaně hovořil o zlepšení vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií a o zrušení protiruských sankcí,“ dodává.

Politico: Špatná zpráva pro Brusel

Americko-evropský list Politico označil Zemanovo vítězství za výsledek, který bude pravděpodobně považován za špatnou zprávu v Bruselu. A to proto že Zeman téměř neustále nesouhlasí s Evropskou unií, zejména pokud jde o migrační kvóty a sankce proti Rusku.

Server zároveň píše o špinavé kampani proti Zemanovu vyzyvateli Jiřímu Drahošovi, který byl falešně obviňován z pedofilie, spolupráce s StB a ukradením některých vědeckých patentů. Nejvíce ale podle Politico Drahošovi uškodilo tvrzení, že je podporovatelem masové imigrace, když zhruba tři čtvrtiny Čechů jsou proti.

Web bavorského deníku Süddeutsche Zeitung považuje výsledek českých voleb za překvapivý. „Vítězství prezidenta, který v uplynulých letech často vystupoval populisticky a skepticky vůči EU, by mohlo posílit jeho politický kurs - a spolurozhodne také o tom, kdo bude Česku do budoucna vládnout,“ je přesvědčen list, podle něhož je Zeman politickým spojencem premiéra Andreje Babiše, který také zastává populistickou a euroskeptickou politiku.

Bild: Putinův přítel vyhrál

Nejčtenější německý deník Bild, který svůj článek nazval „Putinův přítel vyhrál volby v Česku“, si zase všímá Zemanovy blízkosti k Rusku. „Zeman platí za proruského, zatímco Drahoš chce členskou zemi EU a NATO orientovat silněji na Západ,“ píše list a připomíná také Zemanův tvrdý postoj proti přijímání uprchlíků.

Zemanova vztahu k Rusku a migraci si všimla také sledovaná zpravodajská relace Tagesschau, která ve čtvrtek zprávu o českých prezidentských volbách odvysílala jako čtvrtou v pořadí. „Byl považován za favorita a nakonec se také těsně prosadil,“ uvedl v ní zpravodaj ARD, podle něhož Zeman bodoval hlavně na venkově a u starších voličů. „S prezidentskou volbou byla u mnoha Čechů spojena naděje na politickou změnu. Ale v Miloši Zemanovi se znovu prosadil politik starých elit,“ konstatoval.

Českým prezidentským volbám se věnují i další německá média, která většinou čerpají z agenturních zpráv. Články se tak často liší především titulkem. „Zastánce migrační tvrdé linie Miloš Zeman znovuzvolen prezidentem,“ nadepsal zprávu o českých volbách server listu Die Welt. „Proruský kandidát Zeman znovuzvolen jako český prezident,“ konstatuje zase v titulku web magazínu Focus.

CBS News: Zeman je vedoucí proruský hlas v EU

Web televize CBS News jako další americká média připomíná, že Zeman byl jedním z málo evropských lídrů, kteří podpořili Donalda Trumpa na zvolení americkým prezidentem. Uvádí, že Zeman je považován za „vedoucí proruský hlas“ v politice EU.

Britský list Financial Times s odvoláním na analytiky uvádí, že především Zemanova větší politická zkušenost hrála klíčovou roli v jeho konečném vítězství nad Drahošem, který strávil svou kariéru v akademické sféře a teprve v loňském roce vstoupil do politiky.

Těsnost vítězství v druhém kole průzkumy odhadly. Některé čekaly Zemanovu prohru

Podle listu Wall Street Journal (WSJ) vyhrál politik, který zdůrazňuje důležitost vztahů s Moskvou. Poraženým je pak „středolevý“ kandidát, který si dal za úkol zvrátit zvedající se vlnu euroskepticismu v regionu. Zemanova výhra zároveň zvýrazňuje postavení těch stran ve střední a východní Evropě, které jsou skeptické vůči snaze EU vybudovat integrovanější a jednotnější Evropu. Také posiluje euroskeptiky v Polsku a v Maďarsku.

Podle britského deníku The Daily Telegraph je Zemanovo vítězství „ránou pro Čechy, kteří doufali, že jejich země přijme proevropskou linii“. S druhým Zemanův mandátem mohou dál skřípat vztahy s EU. „Přestože jsou pravomoci českého prezidenta omezené, Zeman upoutal pozornost na sebe a svou zemi tím, že je hlasitým euroskeptikem s výraznými proruskými názory,“ soudí list.

Le Soir: Provokatér udržel otěže

„Provokatér Miloš Zeman udržel otěže v Česku,“ reagoval belgický deník Le Soir. Španělský deník El País považuje Zemanovo vítězství za prohloubení příkopu mezi Bruselem a „východním blokem“. Zemana označuje za neochvějného spojence Moskvy.

Pro italský list La Repubblica, který častuje Zemana přívlastky „rusofil“, „nacionální populista“ a „xenofob“, jde o vážnou porážku „evropanství ve střední a východní Evropě“. Deník podotýká, že české prezidentské volby byly důležitým testem obecných trendů a nálad v regionu a jejich výsledek představuje posílení tvrdé linie visegrádské skupiny.

Britský deník The Guardian označil výsledky českých voleb za vítězství pro protiimigrační a krajně pravicové síly v zemi, což může potenciálně obrátit českou politiku protizápadním směrem. Symbolické se pro vítězství 73letého prezidenta stalo, že v jeho volebním štábu byl přítomen vůdce Strany přímé demokracie Tomio Okamura. Výhra Zemanovi umožňuje také diktovat si složení nové vlády vedené Andrejem Babišem, jehož dosavadní menšinová nedostala důvěru v parlamentu.

BBC: Volby odrazily rozdíly mezi liberály a konzervativci

O těsném vítězství „proruského a protiimigračního“ politika referovalo zpravodajství BBC. Zemanovo vítězství považuje agentura Reuters za „tiché uznání Zemanova tvrdého postoje proti přistěhovalectví a jeho dvoření se Rusku a Číně“. „Hlasování odrazilo rozdíly mezi liberály a konzervativci, které se objevují i jinde v Evropě a ve Spojených státech,“ dodala agentura.

Agentura DPA konstatovala, že Zeman zvítězil s „protipřistěhovaleckou kampaní“. Podle ní šlo o „velmi emocionální volbu mezi politickým veteránem a akademickým outsiderem“. Agentura rovněž připomíná, že Zemanova předvolební kampaně byla postavena na protiimigrační rétorice a vyhranění se proti údajnému vítání migrantů podobnému tomu v Německu.

Podle agentury AP Zeman, který „rozdělil svůj národ proruským postojem, podporou užších vztahů s Čínou a silnou protiimigrační a protiislámskou rétorikou využil rozšířeného strachu z migrace mezi Čechy a pracoval na tom, aby vylíčil Drahoše jako někoho, kdo by uvítal migranty“.

APA: Zeman je bystrý politik a stratég

Podle agentury AFP soupeření „dvou radikálně odlišných kandidátů polarizovalo českou společnost zejména v otázce přistěhovalectví a směřování zahraniční politiky země“. Zeman využil podle AFP zejména podpory venkova a manuálně pracujících, zatímco Drahoše upřednostňovaly intelektuálské kruhy a velká města.

AFP také připomíná Zemanovu příchylnost k Rusku a Číně, nepřátelství k novinářům a oponentům, které rád označuje za idioty, slabost pro alkohol a cigarety. Rovněž zmiňuje pochybnosti o jeho zdravotním stavu vzhledem k jeho diabetické neuropatii.

Podle agentury APA Zeman svým vítězstvím prokázal, že je pořád „bystrým politikem a stratégem“. Vyhrál, i když většina protikandidátů vyloučených v prvním kole podpořila jeho soupeře.

Americký list The New York Times napsal, že voliči rozhodli se přidržet Zemana i jeho populismu, který se často vyznačoval svou sžíravostí a cejchováním, což vedlo k nelibosti vůči muslimským přistěhovalcům a narušoval vztah země k jeho spojencům na Západě.

Slovenská média: Drahoš nebyl správný antizeman

Slovenská média komentovala výsledky voleb slovy, že postavit proti Zemanovi pouze „antizemana“ na jeho úspěch nestačí. Podle listu Denník N se Česko posouvá k Polsku a Maďarsku a Slovensko zůstává ve střední Evropě ostrovem proevropské orientace.

„Protivníci současného pána Pražského hradu promarnili svou šanci. Překalkulovali to, vybrali nesprávného ?antizemana ?. Drahoš ani v jednom okamžiku prezidentského souboje nedokázal přesvědčit, že by měl vlastnosti politického lídra,“ napsal portál Aktuality.sk.

Reakce: Babiš pogratuloval Zemanovi. Podle Kalouska zhasla naděje na změnu

Portál dodal, že k tomu, aby mohl prezidentský kandidát porazit politického matadora a mistra bonmotů Zemana, musí mít dar slova. Debaty podle něj ale ukázaly, že Drahošovi chybí jak řečnický talent, tak vlastní názor.

„Nebýt Milošem Zemanem nestačí na porážku Miloše Zemana,“ napsal list Pravda. Drahoš podle něj před rozhodujícím druhým kolem nedokázal mobilizovat více nerozhodnutých voličů a především nedokázal zmenšit tábor Zemanových voličů.

Hospodárske noviny na svém webu uvedly, že Zeman v těsném souboji o křeslo hlavy státu dokázal zvítězit i díky obrovským politickým zkušenostem. „O konečném výsledku rozhodly maličkosti. Ty se staly v klíčové televizní debatě v České televizi. Miloš Zeman věděl, o co jde, proto zvolil správnou taktiku. Snažil se působit jako umírněný politik, který si uvědomuje své chyby,“ napsal deník.

Sme: Slušnější část Česka stála za Drahošem

„Zeman nakonec vyhrál. Neměl to jasné a již vůbec ne jisté. Slušnější část Česka se po pěti letech znovu dokázala postavit za jednoho kandidáta a podpořit ho,“ uvedl list Sme k neúspěchu Zemanova soupeře Drahoše.

Deník soudí, že opačný výsledek by byl velkým překvapením a že nenastala výjimečná situace, při které by měl Drahoš šanci porazit Zemana. Podle něj to naznačovaly již výsledy voleb do Sněmovny. „Voliče, kteří se vidí v Zemanova populismu, vyvolávání strachu, byla velká většina,“ poznamenal list.

Reakce: Babiš pogratuloval Zemanovi. Podle Kalouska zhasla naděje na změnu

„Vítězství Miloše Zemana - za vlády Andreje Babiše - posouvá Českou republiku k Polsku a Maďarsku, čímž se Slovensko stává v této chvíli ostrovem evropské orientace v bažině střední Evropy,“ uvedl v komentáři list Denník N.

Volební úspěch Zemana je podle něj potvrzením, že energie vzpoury proti liberální demokracii neztrácí na síle, byť již nenabízí nic nového. V Česku podle listu nabrala mobilizace před volbami nebývalou energii. „Je to zápas, který se v různých podobách vede na celém Západě. Je to civilizační střet a v Česku právě zvítězil byzantský princip kultu arogantní moci východního typu,“ uvedl list. Dodal, že Drahoš navzdory volebnímu neúspěchu nasbíral společenský kapitál, který pomůže poražené části české společnosti nabrat nový dech.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.