Lidovky.cz

Rusové se nabourali do volebního systému, uvedla šéfka kyberbezpečnosti USA

Svět

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - Vedoucí kyberbezpečnostního oddělení při ministerstvu vnitřní bezpečnosti USA potvrdila, že ruští hackeři se úspěšně nabourali do volebního systému Spojených států před prezidentskými volbami. Obavy o budoucí volby má však i ministr zahraničí Tillerson, podle něj se USA nemohou dobře bránit, pokud se Rusové rozhodnou volby ovlivnit.

Lidé v USA volí nového prezidenta. Na snímku volební místnost na Manhattanu v New Yorku. foto: Reuters

„Zaznamenali jsme útoky v jednadvaceti státech a v malém množství se jim podařilo úspěšně do systému proniknout,“ uvedla šéfka kyberbezpečnostního oddělení ministerstva vnitřní bezpečnosti USA Jeanette Manfraová v rozhovoru pro NBC News.

Vedoucí úřadu odpovědného za ochranu amerického volebního systému před hackerskými útoky tak potvrdila, že se Rusům podařilo úspěšně proniknout do systému registrace voličů například ve státech Texas, Florida, Kalifornie, ale i Ohiu a Wisconsinu. Manfraová tak potvrdila zprávy z roku 2016.

Nizozemské tajné služby mají důkazy o ovlivnění voleb v USA. Pronikly do sítě ruských hackerů

Detaily o hackerských útocích v průběhu prezidentských voleb však šéfka úřadu sdělit nemohla, podléhají totiž neustále utajení. Informaci NBC potvrdil i bývalý ministr vnitřní bezpečnosti Jeh Johnson.

„Podařilo se nám určit, že skenování a nabourání registrace voličů pocházela od ruské vlády,“ uvedl Johnson. „Rusové tak mohli ovlivnit seznamy voličů a způsobit chaos,“ uvedla NBC. Takové narušení volebního systému však ministerstvo nepotvrdilo.

Podle bývalého ministra zodpovědného za bezpečnost posledních prezidentských voleb se musí v současnosti státy a federální úřady primárně připravit na další důležité volby do Kongresu, které čekají Američany za necelých devět měsíců.

Johnson se totiž obává, že samotné státy, které v americkém volebním systému zodpovídají za konání voleb, neudělaly nic pro zlepšení kyberbezpečnosti.

Redaktoři NBC oslovili všechny vlády 21 států, jejichž volební systém byl podle ministerstva napaden. Pět z nich uvedlo, že jejich systém nebyl vůbec narušen, další tvrdily, že jim federální úřady neposkytly dostatek informací, aby mohly zamezit podobným útokům v budoucnu.

Rusové se snaží nabourat další volby

Obavy ohledně bezpečnosti budoucích voleb vyjádřil i současný ministr zahraničních věcí USA Rex Tillerson. V rozhovoru pro Fox News  uvedl, že Rusko se již snaží narušit volební systém.

„Sledujeme určité chování. Je mnoho cest, kterými mohou Rusové ovlivňovat volby,“ sdělil Tillerson. „Nemůžu říct, že jsme lépe připraveni, protože Rusové se adaptují také. Pointou je, že jestli je jejich cílem vměšovat, tak určitě najdou způsob, jakým to lze provést. Jak se jednou rozhodnou to udělat, je velmi složité jim v tom zabránit.“

V lednu roku 2017 těsně předtím, než bývalý ministr vnitřní bezpečnosti Johnson opustil svůj vládní post, prohlásil americký volební systém za „kritickou infrastrukturu“. Udělil tak volebním přístrojům a registračním počítačům stejnou důležitost jako mají elektrické, či telekomunikační uzly a podle nově navrhované americké doktríny by tak v budoucnosti mohly USA reagovat na napadení volebního systému i jadernými zbraněmi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.