Lidovky.cz

USA obvinily třináct Rusů a jednoho Američana z vměšování do voleb

Svět

  19:39aktualizováno  22:04
WASHINGTON - Spojené státy obvinily tři ruské subjekty, 13 ruských občanů a jednoho občana USA z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Podle amerických úřadů obvinění zneužili osobních údajů skutečně existujících Američanů například ke zřízení účtů v internetovém platebním systému PayPal a k obdržení falešných řidičských průkazů.

Exšéf FBI Robert Mueller. foto: Reuters

Obvinění také údajně založili a používali stovky e-mailových účtů prostřednictvím amerických poskytovatelů webových služeb a přes ně kontaktovali americká média. Podle vyšetřovatelů hodlali šířit „diskreditující informace“ o prezidentských kandidátech, jako byla Hillary Clintonová, Marco Rubio a Ted Cruz, jakož i podporovat demokratického kandidáta Bernieho Sanderse a republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Obvinění se údajně vydávali za představitele amerických organizací a jejich aktivisty, organizovali v USA protesty a platili za účast skutečných amerických občanů pomocí ruských bankovních účtů. Kromě toho prý navštěvovali USA, aby shromažďovali „zpravodajské informace“, potřebné k zasahování do voleb.

Trump vměšování Ruska do politiky USA uznal

Vměšování Ruska do americké politiky uznal i prezident USA Donald Trump. Dodal ale, že tým vedoucí jeho kampaň nedělal nic špatného.  „Rusko zahájilo svou protiamerickou kampaň v roce 2014, dávno předtím, než jsem oznámil, že budu kandidovat na prezidenta,“ napsal Trump na twitteru. Výsledky prezidentských voleb podle něj ale ovlivněny nebyly.

Náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein v pátek naznačil, že Rusy přistižené při vměšování do voleb čeká vyhoštění. Obvinění je podle něj důkazem toho, že chtěli ve Spojených státech vyvolat nesvár.

Tým amerických vyšetřovatelů pod vedením Roberta Muellera oznámil, že obvinění podala federální velká porota ve Washingtonu, která byla speciálně sestavena pro dozor nad vyšetřováním podezření z ruského vměšování do voleb.

Mezi obviněnými je i „Putinův kuchař“

Jeden z obviněných Rusů je miliardář Jevgenij Prigožin, kterému se přezdívá „Putinův kuchař“ kvůli tomu, že se od obsluhování hlavy státu vypracoval do postavení největšího dodavatele jídla ruské armádě. Prigožin podle agentury Ria-Novosti v první reakci řekl, že Američané jsou příliš emotivní.

Mezi obviněnými je také Američan Richard Pinedo. Osmadvacetiletý Pinedo žijící v jižní Kalifornii se ke své kriminální činnosti přiznal Muellerovu týmu již v pondělí. Přiznáním si zajistil příslib nižšího trestu. Podle webu týdeník Newsweek mu hrozí 15 let vězení a pokuta 250 tisíc dolarů (přes pět milionů korun).

Vyšetřovatel ruského vměšování chce předvolat Trumpa. Jedná o podmínkách výslechu

Pinedo provozoval online službu s názvem Auction Essistance, přes kterou nakupoval a prodával čísla bankovních účtů, jejichž prostřednictvím zájemci obcházeli bezpečnostní opatření společností zabývajících se digitálními platbami. Pinedo takto zneužíval osobní údaje nic netušících lidí a vydělal na tom podle obvinění desítky tisíc dolarů, upozornil Newsweek.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila obvinění za absurdní. Sama ve čtvrtek přišla s tvrzením, že Moskva má konkrétní důkazy o „destruktivním vměšování“ některých západních zemí před březnovými prezidentskými volbami v Rusku.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl agentuře Reuters, že se ještě neseznámil s obsahem obvinění, a záležitost zatím nekomentoval.

Rusové zasahují do dění v USA od roku 2014

Podle spisu se ruské zásahy do politického vývoje v zemi, včetně zmíněných voleb, datují už od roku 2014. Někteří z obviněných se vydávali za lidi žijící v USA a komunikovali se členy širšího týmu vedoucího kampaň za pozdějšího vítěze voleb a nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. V textu se ale upozorňuje, že členové týmu neměli povědomí o skutečné totožnosti obviněných.

Velkou porotu složenou z amerických občanů používá americká justice k posuzování důkazů předkládaných mimo jiné zvláštními vyšetřovateli ve speciálních kauzách. Ruskému vlivu na volby se věnuje tato porota od srpna, sestavila ji soudkyně ve Washingtonu. Muellerův tým pracuje na případu od loňského května. Mueller byl na svůj post ministerstvem spravedlnosti jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.

Vlastní vyšetřování ve věci možného ruského vlivu na loňské volby prezidenta vedou i některé výbory Kongresu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.