Lidovky.cz

Historický průlom. Trump se do května na neznámém místě sejde s diktátorem KLDR Kim Čong-unem

Svět

  0:43aktualizováno  8:49
WASHINGTON/PRAHA - Bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta Čchong Ui-jong ve Washingtonu potvrdil, že severokorejský vůdce Kim Čong-un vyjádřil zájem setkat se „co nejdříve“ s prezidentem USA Donaldem Trumpem. V krátkém prohlášení před Bílým domem Čchong citoval Trumpova slova, že se s Kim Čong-unem setká do letošního května. Čína v reakci na oznámení vyzvala USA a KLDR, aby projevily politickou odvahu.

Americký prezident Donald Trumpa a severokorejský vůdce Kim Čong-un v jihokorejské televizi. foto: AP/ČTK

Pokud ke schůzce dojde, bude to historický průlom. Žádný úřadující americký prezident se nikdy s žádným severokorejským vůdcem nesetkal. USA a KLDR ani nemají žádné oficiální diplomatické styky, jsou totiž fakticky stále ve válečném stavu od korejské války (1950-53), pouze byla podepsána dohoda o příměří.

Bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta Čchong Ui-jong ve čtvrtek večer ve Washingtonu potvrdil, že severokorejský vůdce Kim Čong-un vyjádřil zájem setkat se „co nejdříve“ s prezidentem USA Donaldem Trumpem. V krátkém prohlášení před Bílým domem Čchong citoval Trumpova slova, že se s Kim Čong-unem setká do letošního května.

Podle prvních reakcí amerických médií by první schůzka nejvyšších představitelů USA a KLDR znamenala dramatický průlom ve snaze vyřešit mnohaletý krizový stav na Korejském poloostrově. Trump a Kim si během loňského roku vyměňovali ostré slovní výpady, které vyvolávaly obavy z možné války.

Do poslední chvíle utajovaný dopis od severokorejského vůdce adresovaný Trumpovi odevzdala delegace z Jižní Koreje ve čtvrtek v Bílém domě. „Řekl jsem (Trumpovi), že při našem setkání severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že je oddán denuklearizaci. Zavázal se, že Severní Korea se zdrží jakýchkoli dalších jaderných nebo raketových testů. Vyjádřil zájem setkat se co nejdřív s prezidentem Trumpem. Ten naše informace ocenil a řekl, že se s Kim Čong-unem setká do května, aby dosáhl denuklearizace,“ řekl novinářům Čchong, který je bezpečnostním poradcem jihokorejského prezidenta.

Nátlak na Severní Koreu v podobě sankcí bude nicméně pokračovat, než svá prohlášení KLDR promění v konkrétní činy, upozornil Čchong. Jeho slova potvrdil i Bílý dům. Na „denuklearizaci Severní Koreje“ se prý Trump těší, mezitím ale musejí veškeré sankce dál trvat.

Donald Trump během projevu hodně gestikuloval.
V sobotu severokorejská média uvedla, že Kim Čong-un sledoval uložení vodíkové...

Pokračovat musejí i americko-jihokorejské vojenské manévry, což prý Kim bere na vědomí. Washington a Soul jsou podle Čchonga optimisty v tom, že diplomatický proces může prověřit možnost mírového řešení korejského problému.

Normalizace vztahů

Vzkaz od severokorejského vůdce adresovaný Trumpovi předala delegace z Jižní Koreje ve čtvrtek v Bílém domě, napsala agentura Reuters. Kromě Čchonga byl členem delegace také šéf jihokorejské rozvědky So Hun.

09.března 2018 v 02:08, příspěvek archivován: 09.března 2018 v 02:11

Kim Jong Un talked about denuclearization with the South Korean Representatives, not just a freeze. Also, no missile testing by North Korea during this period of time. Great progress being made but sanctions will remain until an agreement is reached. Meeting being planned!

Oba jihokorejští emisaři, kteří se v pondělí v Pchjongjangu s Kim Čong-unem setkali, ve čtvrtek ve Washingtonu několik hodin jednali s velkou skupinou amerických činitelů včetně bezpečnostního poradce Bílého domu Herberta McMastera, ministra obrany Jima Mattise a šéfa rozvědek Daniela Coatse.

Severní Korea v minulých dnech oznámila, že je připravena jednat se Spojenými státy o denuklearizaci a normalizaci vztahů. V případě, že budou jednání mezi Severní Koreou a USA zahájena, je Pchjongjang prý ochoten dodržovat moratorium na jaderné a raketové testy.

Kde ke schůzce dojde?

Oba korejské státy se rovněž podle Pchjongjangu dohodly, že koncem dubna po více než deseti letech uspořádají ve vesnici Pchanmundžom v hraničním demilitarizovaném pásmu vrcholnou mezikorejskou schůzku.

Bezpečnostní poradce Čchong Ui-jong a Kim Čong-un.

Poradce Čchong se po návratu z USA vydá do Číny a do Ruska, jeho kolega So zase do Japonska.

Obrovským otazníkem je, kde k setkání dojde. Ví se pouze, že by měla být nejpozději v květnu. Kim Čong-un podle expertů zřejmě nebude ochoten cestovat ani do Číny. KLDR o setkání s americkým prezidentem usilovala přes 20 let. Pokud by k němu došlo v Pchjongjangu, mohlo by to podle odborníků být vnímáno jako obrovské vítězství propagandy diktátorského režimu. 

Čína plány chválí

„Doufáme, že všechny strany projeví politickou odvahu a učiní správná rozhodnutí,“ řekl na pravidelném briefingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šu-ang. Čína ochotu USA a KLDR uspořádat summit považuje podle mluvčího ze „pozitivní signál“.

KLDR přistoupila nejprve na jednání s Jižní Koreou a tento týden tam jednala jihokorejská delegace, již vedl Čchong. Ten nyní spolu se šéfem jihokorejské rozvědky So Hunem přijel o výsledku informovat do Washingtonu a přivezl také Kimovo pozvání pro Trumpa. Z jednání Korejců vyplynula dohoda o mezikorejském summitu, který se bude konat koncem dubna v Pchanmundžomu v hraničním demilitarizovaném pásmu. Podle amerických médií by Kimovo setkání s Trumpem mohlo přispět k řešení dlouhodobé krize na Korejském poloostrově. Kim Čong-un má podle Čchonga zájem o denuklearizaci a Pchjongjang je připraven zdržet se raketových i jaderných testů.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.