Lidovky.cz

Hlavní právník Trumpova týmu odstoupil. Prezident prý neposlouchal jeho rady

Svět

  17:34aktualizováno  19:33
WASHINGTON - Vůdčí člen právního týmu prezidenta Donalda Trumpa v kauze vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA ve čtvrtek odstoupil. O rozhodnutí Johna Dowda informoval list The New York Times a Dowd sám svůj krok potvrdil agentuře AP. Podle zdrojů newyorského listu se Dowd rozhodl odejít, protože prezident bral stále méně ohled na jeho rady.

Prezident Trump, viceprezident Pence a předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan vítají první dámu v sále. foto: Reuters

Dowd byl v pozici od loňského léta, kdy z týmu zabývajícího se ruskou rolí při volbách odešel Trumpův advokát Marc Kasowitz. V e-mailu zaslaném agentuře AP Dowd ke svému rozhodnutí uvedl: „Mám prezidenta rád a přeji mu vše dobré.“ O obměně týmu se hovořilo už několik dní. Trump tento týden do skupiny jmenoval washingtonského právníka Josepa diGenovu, který nařkl FBI a ministerstvo spravedlnosti, že se snaží zkoncipovat lživá obvinění Trumpa ze spolupráce s Ruskem v předvolební kampani. Agentura Reuters to označuje za známku agresivnějšího postoje Trumpových lidí vůči zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertovi Muellerovi, který se „ruskou kauzou“ zabývá.

Trump trvá na tom, že jeho tým s Ruskem v době kampaně nijak nespolupracoval, a vyšetřování označil za hon na čarodějnice. Jeho výpady vyvolaly spekulace, že Trump chce Muellera odvolat. Trumpův právník Ty Cobb ale prohlásil, že prezident o tom neuvažuje.

Ve čtvrtek Trump znovu potvrdil, že je připraven před Muellerem vypovídat. Na otázku, zda chce před Muellerem svědčit, odpověděl: „Ano, chci.“ Sněmovní výbor pro tajné služby ve čtvrtek schválil svou konečnou zprávu o ruském vlivu na americké prezidentské volby. Dokument, který má být zveřejněn po prověření tajnými službami, konstatuje, že Trumpova kampaň s Ruskem nespolupracovala. Demokraté se zprávou nesouhlasí a domnívají se, že vyšetřování bylo ukončeno předčasně. Všichni demokratičtí členové výboru hlasovali proti zprávě.

Republikánští členové ve čtvrtek zveřejnili výtah zprávy. Kromě tvrzení, že Trumpova kampaň s Ruskem nespolupracovala, obsahuje potvrzení, že americké politické instituce byly cílem ruských kybernetických útoků a že Rusové ovlivňovali sociální média v USA, aby vyvolali spory. Dokument obsahuje také kritiku ministerstva spravedlnosti a tajných služeb za způsob vyšetřování údajného ruského zasahování. Ve výtahu stojí, že „nikdo z vyslechnutých svědků nepodal důkaz o tajné dohodě, spolupráci nebo spiknutí Trumpovy kampaně a ruské vlády“. Podle republikánských členů výboru nic nedokazuje, že Trumpovi spolupracovníci měli cokoli společného s e-maily ukradenými při kampani demokratům.

Demokraté nejsou se zprávou výboru spokojeni, hodlají ve vyšetřování pokračovat a případně zveřejnit vlastní dokument. Podle šéfa výboru Devina Nunese je zpráva založena na výpovědích více než 70 svědků a na informacích získaných z více než 300 000 dokumentů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.