Lidovky.cz

V Barceloně protestovaly proti zadržení Puigdemonta desetitisíce lidí. Policie použila obušky

Svět

  12:55aktualizováno  21:15
BERLÍN - Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který se vyhýbá španělské justici, byl v neděli zadržen v Německu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na politikova právníka. Německo informaci. Desetitisíce lidí proti zadržení demonstrovaly v Barceloně, část protestujících se střetla s policií, která proti nim použila obušky.

Střet demonstrantů s policií. foto: ČTK

Zadržení podle DPA potvrdila i německá policie. Jak uvedl advokát Jaume Alonso-Cuevillas na Twitteru, Puigdemonta zadrželi, když překročil hranici z Dánska. Poté jej policisté převezli do cely, kde bude čekat na rozhodnutí soudu o případném uvalení vazby. Tisíce katalánských separatistů vyrazily v reakci na jeho zadržení do ulic Barcelony.

Expremiér je ve Španělsku obžalován ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Německý policejní mluvčí uvedl, že na základě evropského zatykače vydaného Španělskem byl Puigdemont „zadržen dnes v 11:19 dálniční policií ze (severní spolkové země) Šlesvicka-Holštýnska“. Policisté ho zajistili nedaleko dálnice A7, která vede z Dánska do Německa. Puigdemont po ní projížděl na cestě do Belgie z Finska.

25.března 2018 v 12:27, příspěvek archivován: 25.března 2018 v 13:10

1. El president Carles Puigdemont ha estat retingut a Alemanya quan creuava la frontera des de Dinamarca, de camí cap a Bèlgica des de Finlàndia.

Finsko dostalo zatykač na expremiéra Katalánska. Ten mezitím odjel do Belgie

Vůdce katalánských separatistů byl od čtvrtka na návštěvě skandinávské země kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Tam jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která jej spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury. Jakmile severská země obdržela od Španělska mezinárodní zatykač, Puigdemont z Finska odjel. Aby se vyhnul kontrolám na letištích, vyrazil vozem. Přes Švédsko, Dánsko a Německo se chtěl dostat do Belgie, kde od loňska žije v exilu.

Podle agentury DPA jej po zadržení policie převezla do věznice ve městě Neumünster. Zástupce prokuratury DPA řekl, že soud by měl zřejmě v pondělí rozhodnout o tom, zda bude Puigdemont po dobu zvažování španělské žádosti umístěn ve vazbě.

Násilné protesty v Barceloně

Desetisíce lidí v neděli vyrazily do ulic Barcelony a dalších katalánských měst k protestům proti zadržení obžalovaného regionálního expremiéra Carlese Puigdemonta v Německu. Část demonstrantů se v Barceloně střetla s policejními těžkooděnci ve snaze dostat se k sídlům úřadů. Informoval o tom list La Vanguardia, podle něhož bylo nejméně 17 lidí při demonstracích zraněno.

Lidé s katalánskými vlajkami a transparenty vyzývajícími k propuštění Puigdemonta a dalších „politických vězňů“ se vydali k barcelonským sídlům evropských institucí a k německému konzulátu. Právě německá policie v neděli dopoledne Puigdemonta zadržela, když zemí projížděl na cestě z Finska do Belgie.

Část protestujících se střetla s policií, která proti nim použila obušky.
Protesty v Barceloně

Demonstrace svolalo několik separatistických organizací na různá místa Barcelony. Policisté se pokoušeli zahradit průvodům cestu za pomoci obušků, někteří účastníci se však nechtějí podřídit výzvám policie k ukončení protestu.

Patrně k nejnásilnějšímu střetu došlo poblíž sídla regionální katalánské vlády, kde bylo podle údajů zdravotnické služby zraněno 17 lidí, většinou lehce. Policie zadržela nejméně tři demonstranty.

Další skupiny protestujících daly svůj nesouhlas najevo zablokováním několika velkých silnic v Barceloně a okolí. Protesty proběhly ve městech Girona, Lleida či Tarragona.

Expremiér je ve Španělsku obžalován ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska a země na něj vydala evropský zatykač.

Španělé vzpomínají na vydání premiéra nacisty

Fakt, že byl Puigdemont zadržen právě v Německu, hojně komentují španělští uživatelé sociálních sítí. Často například zmiňují, že naposledy vydalo tehdy nacistické Německo katalánského premiéra do Španělska během druhé světové války. Šlo o Lluíse Companyse, který před pučistickými jednotkami Franciska Franka utekl do Francie. Po obsazení Německem tam ale byl gestapem zatčen, vydán do Španělska a tam v roce 1940 popraven.

Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení. Kromě Puigdemonta je mezi obžalovanými kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývalá šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová. V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno 28 lidí. Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska.

Krize kolem katalánského referenda

2017: 1. října - V referendu se vyslovilo 92 procent hlasujících pro odtržení Katalánska od Španělska; volební účast činila 43 procent. Madrid už označil referendum za ilegální a snažil se mu zabránit soudně i silou.

3. října - Král Felipe VI. ostře kritizoval separatisty.

10. října - Většina katalánských poslanců podepsala deklaraci o nezávislosti, jejíž platnost byla ale okamžitě pozastavena.

16. října - Policie zatkla dva separatistické lídry Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta kvůli organizování protestů proti raziím španělské policie na úřadech katalánské vlády.

19. října - Summit EU označil spor o Katalánsko za vnitřní záležitost Španělska. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani uvedl, že nezávislost nikdo v Evropě neuzná.

21. října - Španělský premiér Mariano Rajoy po mimořádném zasedání vlády oznámil, že Madrid dočasně převezme přímou správu Katalánska s cílem obnovit tam ústavní pořádek a uspořádat nové volby do regionálního parlamentu.

27. října - Katalánský parlament, ovládaný separatisty, schválil rezoluci o nezávislosti; opozice hlasování bojkotovala. Krátce nato horní komora španělského parlamentu schválila návrh španělské vlády na omezení autonomie Katalánska.

28. října - Španělská vláda oficiálně převzala vedení Katalánska. Sesadila katalánskou vládu, rozpustila parlament a vyhlásila na 21. prosince regionální volby. Premiér Carles Puigdemont sesazení své vlády neuznal.

30. října - Španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení parlamentu ze vzpoury. Snaha o nezávislost Katalánska odporuje španělské ústavě.

- Expremiér Puigdemont odjel s několika katalánskými exministry do Belgie; někteří se posléze vrátili.

31. října - Španělský ústavní soud pozastavil platnost rezoluce o nezávislosti Katalánska z 27. října; 8. listopadu ji jako odporující ústavě anuloval.

2. listopadu - Španělský soud uvalil vazbu na sesazeného katalánského vicepremiéra Oriola Junquerase a dalších osm exministrů, kteří dorazili k soudu v Madridu. Jeden exministr byl den nato propuštěn na kauci.

3. listopadu - Španělský soud požádal Belgii, aby Puigdemonta a čtyři exministry pobývající v Bruselu zatkla.

5. listopadu - Puigdemont se spolu se čtyřmi exministry vydal belgické policii. O den později byli propuštěni.

4. prosince - Šest z osmi katalánských exministrů bylo propuštěno z vazby.

5. prosince - Španělský nejvyšší soud zrušil evropské zatykače na Puigdemonta a čtyři exministry pobývající v Belgii, a to kvůli jejich vůli vrátit se do Španělska.

21. prosince - Separatistické strany ve volbách opět získaly absolutní většinu v katalánském parlamentu, je ale menší než po volbách v roce 2015.

2018: 9. ledna - Dvě hlavní separatistické strany v Katalánsku se dohodly na opětovné kandidatuře Puigdemonta na premiéra.

15. ledna - Španělský premiér Rajoy oznámil, že jestli se nepřítomný Puigdemont opět stane předsedou vlády, Madrid si ponechá kontrolu nad správou Katalánska.

22. ledna - Předseda katalánského parlamentu Roger Torrent řekl, že na premiéra bude jako jediný kandidovat Puigdemont.

- Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, v Dánsku se zúčastnil univerzitní debaty.

30. ledna - Katalánský parlament odložil na neurčito volbu nového premiéra. Španělský ústavní posud předtím zamítl stížnosti separatistů proti předběžnému opatření znemožňujícímu Puigdemontovo zvolení v nepřítomnosti.

1. března - Katalánský parlament odmítl návrh radikálních separatistů, kteří chtěli potvrdit deklaraci nezávislosti.

- Puigdemont navrhl místo sebe jako kandidáta na katalánského premiéra Jordiho Sáncheze. Ten je ale od října 2017 ve vazbě, protože ho španělská prokuratura viní ze vzpoury.

23. března - Vyšetřující soudce Pablo Llarena obžaloval ze vzpoury 13 katalánských politiků včetně Puigdemonta. Dvanáct dalších katalánských politiků je v téže kauze obžalováno z méně závažných trestných činů.

24. března - Předseda katalánského parlamentu Torrent zrušil plánované hlasování o novém premiérovi. Kandidátem byl exministr Jordi Turull, který byl ale o den dříve poslán do vazby kvůli obžalobě ze vzpoury.

- Puigdemont odjel z Finska poté, co severská země obdržela ze Španělska mezinárodní zatykač kvůli obžalobě ze vzpoury.

25. března - Puigdemont byl zadržen v Německu, když překročil hranici z Dánska, přes které cestoval do Belgie.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.