Lidovky.cz

V Číně stáhli videa s dětským seriálem Prasátko Peppa. Stal se symbolem rebelie

Svět

  18:00
TAIPEI - Nejprve měli problém s Medvídkem Pú, teď se oči čínských cenzorů upřely na další oblíbenou postavičku z kresleného seriálu. Z Prasátka Peppy se v Číně stal podvratný symbol.

Oblíbená dětská pohádka Prasátko Peppa. foto: Nick jr.

Během víkendu bylo z populární čínské aplikace Douyin, na níž si lidé mohou pouštět krátká videa, smazáno víc než 30 tisíc videí s touto britskou postavičkou.

Ve své anglické mutaci o tom informoval list Global Times vlastněný čínskou vládou. Od úterního odpoledne se po vyhledání hesla „Prasátko Peppa“ podle serveru New York Times nezobrazují žádné výsledky. Zakázán byl zřejmě i hashtag #PeppaPig.

Mučení Prasátka Peppy. YouTube chce zakročit proti nevhodným videím pro děti

Aplikace Douyin, která patří čínské technologické společnosti Bytedance, své rozhodnutí zakázat videa nijak nevysvětlila. Jedním z důvodů ale může být skutečnost, že ačkoli je seriál určen primárně pro děti předškolního věku, někteří čínští teenageři jej přijali za znak své rebelie. Na dalších čínských serverech, Youku a iQiyi, byla videa v úterý stále dostupná.

Čínský deník: Seriál by mohl lidem zničit mládí

Spekuluje se také o tom, že za smazáním seriálu na Douyinu stála spíše preventivní autocenzura než přímo vyřčený příkaz ze strany vlády. Prasátka Peppy si totiž nedávno začala všímat čínská média. Objevilo se několik verzí seriálu v čínských dialektech a s nimi i šílenství spojené s dočasným tetováním, cukrátkovými hodinkami a dokonce i atrakcemi s tématem této postavičky.

Úvodník státního Lidového deníku minulý týden vyjádřil znepokojení nad tím, zda rychlý nárůst obchodu s napodobeninami Prasátka Peppy a neustálá honba za bláznivými nápady s ním spojenými nebude mít špatný vliv na mladou čínskou generaci.

„Tyto elementy nevedou ke zdravému vývoji kulturního průmyslu a my musíme být ostražití,“ stálo v úvodníku. „Ostatně, bez ohledu na to, jak přitažlivé Prasátko Peppa může být, nelze mu dovolit, aby ničilo dětem mládí a pohybovalo se za hranicí daných pravidel.“

Ikona nepřizpůsobivých flákačů

Global Times zase v článku o smazání videí z Douyinu uvádí, že se prasátko stalo „nečekanou kulturní ikonou subkultury shehuiren v Číně“. „Výraz shehuiren znamená v doslovném překladu sociální člověk, ale v kontextu internetu odkazuje na lidi, kteří vystupují proti všeobecně uznávaným hodnotám, obvykle mají špatné vzdělání a nemají stálé zaměstnání,“ stojí v článku. „Jsou to nepřizpůsobiví flákači a představují protiklad mladé generace, kterou se strana snaží vychovat.“

Rozhodnutí stáhnout videa s Prasátkem Peppou přišlo ve chvíli, kdy Bytedance, jeden z nejcennějších technologických start-upů na světě, zpřísnil svá pravidla vlivem narůstající státní kontroly.

Minulý měsíc společnost některé ze svých aplikací na sdílení videí zcela ukončila či stáhla z prodeje. V reakci na nezdary zakladatel a výkonný ředitel Bytedance Čang I-ming oznámil, že firma plánuje rozšířit tým, který monitorující obsah aplikací z 6 tisíc lidí na 10 tisíc.

Kontroverze mimo Čínu? Nezapnutý bezpečnostní pás

„Ukázalo se, že obsah nesouhlasil s jádrem socialistických hodnot a nebyl dobrým majákem pro formulaci veřejných názorů“, napsal Čang v prohlášení. „Během několika posledních let jsme investovali mnoho snahy a prostředků do rozšiřování společnosti a nepřijali jsme dostatek opatření pro dozor nad naší platformou.“

Na první pohled přitom Prasátko Peppa vypadá jako ideální seriál pro vizi čínské vlády o spořádaném a harmonickém internetovém prostředí pojícím se s „jádrem socialistických hodnot“. Příběh, který se v Číně poprvé objevil roku 2015, se soustředí na téma „přátelství, spolupráce a citů“. Každá z pětiminutových epizod seriálu je vtipná a živá, rodina hlavní protagonistky Peppy je sepjatá a milující, a neobjevují se zde dokonce ani žádné záporné postavy.

Největší kontroverze, kterou seriál vyvolal mimo Čínu, způsobila epizoda, v níž Peppa a její bratr George seděli v autě a neměli zapnuté bezpečnostní pásy. Tím spíše je udivující, že se Prasátko Peppa stalo symbolem mladých čínských rebelů a drsňáků.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.