Lidovky.cz

USA zablokovaly výzvu k vyšetření násilí v den otevření ambasády. Zemřely desítky Palestinců

Svět

  7:32aktualizováno  7:55
NEW YORK - Spojené státy zablokovaly přijetí prohlášení Rady bezpečnosti OSN, které vyzývalo k nezávislému vyšetření pondělního násilí na hranicích Pásma Gazy. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom v úterý informovaly agentury AFP a DPA. Při střetech s izraelskými vojáky na hranici Izraele a Pásma Gazy v pondělí podle AFP přišlo o život 58 Palestinců, včetně sedmi nezletilých, mezi nimiž je osmiměsíční dítě.

Palestinci na protest zapalují pneumatiky. Kouř z nich zhoršuje orientaci izraelské policie v protestu. foto: Reuters

Mezi členy Rady bezpečnosti OSN koloval v pondělí návrh společného prohlášení k násilí na hranici Izraele a Pásma Gazy, ve kterém byla obsažena i výzva k „nezávislému a transparentnímu“ vyšetření střetů. Podle diplomatických zdrojů agentur AFP a DPA ale přijetí tohoto prohlášení zablokovaly Spojené státy.

V Pásmu Gazy zemřelo při střetech s Izraelci 55 Palestinců. Jde o nejkrvavější den od války v roce 2014

Rada bezpečnosti OSN by se v úterý měla na žádost Kuvajtu mimořádně sejít kvůli situaci, která nastala v souvislosti s pondělním přesunutím velvyslanectví Spojených států z Tel Avivu do Jeruzaléma. Vyslechnout by si RB měla mimo jiné koordinátora OSN pro izraelsko-palestinský mírový proces Nikolaje Mladenova.

Při střetech Palestinců s izraelskými vojáky na hranici Pásma Gazy zahynulo podle palestinských úřadů v pondělí 58 Palestinců. Více než 2770 jich bylo zraněno, každý druhý zraněný utrpěl střelné poranění. Pondělí bylo dnem s největším počtem obětí od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a židovským státem v roce 2014.

Bílý dům v pondělí uvedl, že zodpovědnost za smrt více než pěti desítek lidí nese hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne. Podle mluvčího Raje Shaha proto není nutné vyzývat Izrael ke zdrženlivosti.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda ale považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Nepokoje přišly den před výročím

Palestinci si navíc v úterý připomínají nakbu, tedy katastrofu, za níž označují vznik Izraele v roce 1948. Statisíce Palestinců tehdy uprchly nebo byly vyhnány ze svých domovů. Na hranici s Pásmem Gazy jsou v plánu další protesty, které trvají již od konce března. Očekávají se ale rovněž demonstrace na okupovaném Západním břehu Jordánu, mimo jiné v Ramalláhu i Nábulusu, či v Jeruzalémě.

Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár před několika dny prohlásil, že v souvislosti s nakbou budou protesty na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem „rozhodující“ a vedení Hamásu je „připraveno zemřít spolu s desítkami tisíc“ Palestinců.

Izraelští vojáci hasí požár na své straně hranice.
Izraelští vojáci hledí směrem do Pásma Gazy.

Situace v oblasti se vyhrotila již v pondělí, kdy se protestů u hraničního plotu zúčastnilo na 50.000 Palestinců. Demonstrovali mimo jiné kvůli slavnostnímu otevření nového velvyslanectví USA v Jeruzalémě, které se ten den odehrálo. Při střetech s izraelskými vojáky u hraniční bariéry zahynulo přinejmenším 55 Palestinců a dalších více než 2700 jich utrpělo zranění.

Izrael považuje Jeruzalém za své hlavní město včetně jeho východního sektoru anektovaného po válce z roku 1967. Pro Palestince má být východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu, který má vzniknout na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.