Lidovky.cz

‚Muž se zlatou paží‘ zachránil svou krví přes dva miliony australských dětí. Na odběru byl 1173x

Svět

  5:00
SYDNEY/PRAHA - Více než deset let byl Australan James Harrison obyčejným dárcem krve. V šedesátých letech si však vědci všimli, že jeho krev obsahuje neuvěřitelně vysoké množství vzácné protilátky, která může zachraňovat životy. Za svůj život daroval krev 1173krát. V pátek daroval krev naposledy ve svém životě.

James Harrrison, nejznámější dárce krve v Austrálii. foto: Autralian Red Cross Blood Centre

Když mu bylo čtrnáct, musel jít James Harrison na operaci. Aby ji přežil, muselo být použito velké množství krve od různých dárců. Australský rodák si tehdy uvědomil, že za svůj život vlastně vděčí jiným lidem. Měl pocit, že by měl svůj dluh vrátit.

Loajalita i v lůně. Čínské spermobanky požadují po dárcích lásku k socialismu

Ve svých jednadvaceti letech poprvé dobrovolně překonal svůj odpor k jehlám a šel darovat krev a nepřestal po dalších šedesát let. Krev dával pravidelně každých pár týdnů na různých místech napříč Austrálií. Nikdy se však nebyl schopný dívat na to, jak mu sestra zabodává jehlu do ruky.

Lékaři mu začali přezdívat „muž se zlatou rukou.“ Zjistili totiž, že jeho krev obsahuje velmi vzácnou protilátku potřebnou k vývoji léků. Podle australského Červené kříže tak krev Jamese Harrisona pomohla zachránit více než dva miliony dětí před potencionálně smrtelnými chorobami.

Ampulí s Anti-D imunoglobulinem, jak se látka v krvi pana Harrisona nazývá, bylo v Austrálii podáno od roku 1967 více než tři miliony. V pátek však v dárcovském centru na sydneyské radnici jednaosmdesátiletý Harrison daroval krev naposledy. Lékaři mu totiž doporučili, že by kvůli vlastnímu zdraví měl přestat.

V reportáži místní televize je vidět Harrison, jak v ruce hněte balónek a nad jeho hlavou se vznáší čtyři nafukovací čísla: 1173. Ty reprezentují počet odběrů krve, které James Harrison za svůj život absolvoval.

11.května 2018 v 14:02, příspěvek archivován: 15.května 2018 v 17:02

VIDEO: Every fortnight for sixty years, James Harrison has been making the trek to the Red Cross to donate blood. #9News | https://t.co/ZiY2jT1X46 https://t.co/sivoQoKz5a

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Every fortnight for sixty years, James Harrison has been making the trek to the Red Cross to donate blood. #9News | https://t.co/ZiY2jT1X46 https://t.co/sivoQoKz5a

„Je to konec jedné éry,“ uvedl pro média Harrison, který pracoval v řízení železniční dopravy. „Byl jsem z toho smutný, protože jsem měl pocit, že bych v tom ještě mohl pokračovat.“ I samotný Červený kříž potvrzuje, že Harrison byl důležitým člověkem. Podle organizace přibližně 17 procent těhotných Australanek potřebuje injekce Anti-D, aby jejich děti byly zdravé.

Bez injekcí by se u dětí, které mají jinou krevní skupinu, než jejich matky, mohlo vyvinout hemolytické onemocnění, které může mít za výsledek až smrt. Úředníci odhadují, že Harrisonova krev pomohla více než 2,4 milionům dětí.

Harrison byl dárcem více než deset let, než si lékaři v šedesátých letech všimli, že v jeho krvi bylo vysoké procento vzácné látky. Byl přesně tím, koho hledali a tak se stal prvním dárcem v programu Anti-D.

Harrison, který je známý svým smyslem pro humor, za své dlouhodobé dárcovství obdržel státní vyznamenání. „Červený kříž a Austrálie nemohou Jamesovi dostatečně poděkovat,“ uvedla mluvčí Červeného kříže Jemma Falkenmireová. „Je velmi nepravděpodobné, že bychom našli podobného dárce s takovým odhodláním.“

Během nedělního setkání s matkami a dětmi, kterým pomohl, Harrisonovi za všechny poděkovala jeho dcera, která také obdržela po porodu injekci s látkou od svého otce. „Díky tati za to, žes mi dal šanci mít dvě zdravé děti, tvá vnoučata,“ řekla svému otci Tracey Mellowshipová.

„Viňte mě z navýšení populace,“ odvětil ve vtipu Harrison.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.