Lidovky.cz

Chorvaté bědují: Nejsou lidi! Na Jadranu turisty už teď nemá kdo obsloužit

Svět

  6:00
ZÁBŘEH/PRAHA - „Drazí hosté, jelikož se nám ještě nepodařilo sehnat servírky a číšníky, dočasně vás nemůžeme obsloužit u stolu. Zdvořile vás proto prosíme, abyste si objednali u prodejního pultu.“ Takový vzkaz našli hned u­ vchodu v posledních dnech zákazníci, kteří si to namířili do jedné z oblíbených cukráren v chorvatské Pule. Cedule podobné té, o­ níž před pár dny informoval chorvatský web Glas Istre, ale zřejmě nemine návštěvníky ani­ v ­dalších letoviscích na Jadranu.

Pláž na chorvatském ostrově Krk. foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

Se začátkem sezony se množství hoteliérů a restauratérů stále nedaří najít potřebný personál. Chorvatsko, které si rok od roku pochvaluje rostoucí počty turistů z ciziny a s tím i příjmy do státní pokladny, už delší čas naráží na nedostatek pracovních sil v tomto odvětví.

Vše přitom naznačuje, že zemi letos čeká další rekordní sezona. Jen za první čtvrtletí evidují úřady 2,3 milionu noclehů v ­turistických zařízeních – o 20 procent více než loni za stejnou dobu. Může za to dlouhodobě zhoršená bezpečnostní situace v ­populárních dovolenkových destinacích, jako je Tunisko či Egypt, i třeba klesající cena letecké přepravy.

Podle šéfa chorvatského odborového svazu cestovního ruchu a­ služeb Eduarda Andriče letos v­ tomto odvětví chybí nejméně 15 tisíc pracovníků. Nedostává se zejména kuchařů, číšníků a pomocného personálu v pohostinství. Tedy v oboru, v němž už tak panuje velká fluktuace.

Pláž na chorvatském ostrově Krk.

Mnozí zaměstnavatelé se po personálu pro letošní sezonu proto museli začít ohlížet už dlouhé měsíce dopředu, někteří už koncem minulého roku. Jiní raději rovnou v cizině. Při hledání personálu za hranicemi ale naráží chorvatští zaměstnavatelé na zádrhel: podle zákona totiž cizince musí zaměstnat nejméně na šest měsíců, a ­to je pro některé hotely nebo restaurace, které fungují jen čtyři nebo pět měsíců přes léto, problém. A zdaleka ne jediný. Chorvatské úřady totiž sice pro letošek počítaly s tím, že nedostatek sil budou kompenzovat pracovníci z­ Ukrajiny nebo ze sousední Bosny, kde žije něco přes půl milionu etnických Chorvatů. Zatím to tak ale v praxi nevypadá.

„Ani oni tu nechtějí pracovat a­ raději si vyberou jinou evropskou zemi, kde si číšník přijde na vyšší peníze, ubytování a jídlo zdarma,“ postěžoval si serveru Balkan Insight šéf chorvatského odborového svazu cestovního ruchu a služeb Andrič.

Kvůli nedostatku sil letí platy v letoviscích strmě nahoru

Odchod za prací do ciziny volí už po několik let také řada nezaměstnaných z chudších a méně rozvinutých vnitrozemských oblastí Chorvatska. V uplynulých letech bylo nejčastěji jejich cílem Německo, kde žije početná krajanská komunita. Chorvatská vláda dosud marně hledala způsob, jak exodu zabránit. Zlepšení si nyní slibuje od nové kampaně, kterou tento týden oficiálně představila. Láká na rekvalifikační kurzy či nabízí dotace živnostníkům na rozjezd podnikaní.

Nebývalá sháňka po zaměstnancích na chorvatském pobřeží Jadranu nutí s příchodem sezony k přehodnocení situace i hoteliéry a restauratéry. Lidi si přetahují a ­platy letí nahoru. 

V přímořských letoviscích začínají podle serveru Index.hr u kuchařů na 12 ­tisících kun, tedy v přepočtu okolo 42 tisíc korun. Zkušení šéfkuchaři si ale přijdou i na 20 tisíc kun, bezmála 70 tisíc korun. Ti nejlepší v prestižních podnicích pak až na dvojnásobek. Všechny z nich ale shodně čeká zpravidla jedno: hodiny a hodiny nekonečné dřiny. Často 16hodinové směny bez jediného volného dne.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.