Lidovky.cz

Rusko ovládl režim míče. Fanoušci, kteří vlastní speciální pas, nepotřebují vízum

Svět

  5:00
MOSKVA - Do Ruska míří jeden a půl milionu milovníků fotbalu, aby si bez ohledu na politické roztržky užili zdejší pohostinnosti. Je velkolepá. Kdo fandí fotbalu, cestuje bez víz a po Rusku zadarmo. Kdo ne, necestuje vůbec.

Takto bude vypadat stadion FC Ural během MS ve fotbale. foto: Twitter

Takzvané fotbalové výnosy prezidenta Vladimira Putina, podepsané 12. května, natolik znesnadní po dobu konání Mistrovství světa ve fotbale 2018 pohyb těch, kdo nemíří na stadiony a nevlastní pas fanouška, že by měli raději zůstat doma. A to především Kavkazané a Asijci, na které bude soustředěna ve „fotbalových městech“ mimořádná pozornost. Ovšem těm, koho zajímá výhradně fotbal, Rusko otevřelo náruč dokořán.

Před fotbalovým šampionátem v Rusku se zpřísňuje dohled a mizí ošklivé domy

Kdo si pořídil plastovou kartičku s čipem a k tomu vstupenky na utkání, může od půlnoci 4. června až do 15. července 23.59 vstoupit na území Ruské federace bez víza. V tomto období totiž platí nejen v jedenácti městech, kde se hraje některý ze zápasů, ale i na nádražích, letištích a jinde takzvaný režim mistrovství světa. Pro fanoušky je připraveno přes 700 přesunů různými dopravními prostředky mezi hotely, stadiony i městy, to vše zadarmo. Navíc bude vypraveno 576 vlaků, Aeroflot přichystal pro majitele pasu letenky do vybraných destinací za cenu pět rublů (necelé dvě koruny).

Podle organizátorů je Rusko první zemí v historii, která pro návštěvníky fotbalového mistrovství připravila tolik úlev.

Památeční bankovka

Ruská banka vydala dokonce pamětní storublovou bankovku, jež má fotbalový svátek navěky připomínat. „Je to pro nás zároveň mistrovství světa v pohostinnosti,“ prohlásil předseda parlamentního výboru pro tělovýchovu Michail Děgťarjov. Přiznal, že s takovým množstvím zahraničních návštěvníků se země ještě nesetkala. Když se k nim přidají domácí, bude to pro bezpečnostní složky, které jsou v Rusku zvyklé pohyb lidí bedlivě kontrolovat, zkouška nervů. Do služby jsou povolány desetitisíce policistů, tajní agenti budou i mezi diváky. Ti by ale neměli zaznamenat žádné omezování osobní svobody. Když nebudou vykřikovat nic o právech homosexuálů, rasismu, o zavražděných ruských emigrantech v Británii nebo o Ukrajincích, kteří sedí v ruských trestaneckých koloniích, měli by se v Rusku cítit komfortně.

Ruská banka u příležitosti MS představila pamětní storublovou bankovku. Celkem vydá 20 milionů kusů těchto bankovek

Gulčechru Alijevovou z Uzbekistánu fotbal nezajímá. Všechny pobytové dokumenty má ona i její syn Anvar v pořádku. Stejně je ale 11. května zadrželi policisté z obvodního oddělení Ramenki v Moskvě. „Máme příkaz před mistrovstvím všechny migranty zatýkat a deportovat,“ sdělili jim. I tento nepsaný zákon je ale možné obejít za určitou sumu peněz, o niž si policisté „slušně“ řekli. Když Gulčechra odmítla dát úplatek, skončila i se synem na pět dnů za mřížemi. Policisté trvali na svém: „MS ve fotbale vyžaduje mimořádná opatření a mimořádné finanční oběti – zaplaťte, nebo musíte opustit Rusko.“ Podle ochránkyně práv přistěhovalců Valentiny Čupikové jsou už v těchto dnech mnohonásobně četnější hlášení o nezákonném zatýkání, mučení a požadování obrovských úplatků.

110 milionů rublů na lov koček

Na MS nevydělává jen ministerstvo vnitra s pomocí odlovu migrantů, ale i rasové. Už v lednu byl vyhlášen státní tendr na likvidaci potulných koček a psů ve fotbalových městech. Stát vyčlenil 110 milionů rublů. „Za tyto peníze mohla proběhnout sterilizace, vakcinace i výstavba útulků po celé zemi, ale oni dali přednost masovému vraždění,“ uvedla ruská ochránkyně zvířat Jekatěrina Dmitrijevová. 

Podobně jako v roce 1980 před sovětskou olympiádou v Moskvě zavedl Kreml nyní řadu dalších opatření, která mají v očích hostí učinit Rusko hezčí, bohatší, estetičtější a bezpečnější. Podle agentury RBK dostanou agenti působící kolem stadionu i na nich 60 kusů přenosných komplexů Arbalet, které dokážou rychle odhalit a zneškodnit nejrůznější létající přístroje. V případě MS se počítá především s bojem s drony a nepilotovanými letouny.

Teroristé, doufejme, šampionát vynechají, kdo si ho ale ujít nenechal, jsou kobylky. V některých oblastech Ruska už kvůli žravým sarančatům vyhlásili výjimečný stav. Blíží se i k Rostovu na Donu a Volgogradu. V obou městech se má v rámci MS hrát. Pokud tedy sarančata nesežerou trávníky is tribunami. „Máme chemikálie i oddíly připravené k ošetření území,“ prohlásil náměstek ministra zemědělství Džambulat Chatuov. Bitvu svádí i s dalším nevítaným tvorem – komáry. Ve Volgogradu už chemicky ošetřili i samotný stadion a jeho okolí do vzdálenosti 15 kilometrů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.