Lidovky.cz

Posádce lodě s 629 migranty se do Španělska nechce. Je to podle ní nebezpečné

Svět

  7:48aktualizováno  9:57
ŘÍM/VALENCIE (ŠPANĚLSKO) - Nejasný je další vývoj situace kolem lodi francouzské neziskové organizace SOS Méditerranée s více než šesti stovkami migrantů na palubě, kterou v neděli odmítly přijmout Itálie i Malta. Třebaže Španělsko se v pondělí uvolilo plavidlo Aquarius přijmout, posádka považuje cestu do této země za příliš dlouhou a riskantní, uvedla v úterý agentura AFP.

Loď s uprchlíky. foto: ČTK

„Cesta do Španělska by trvala několik dní. S 629 lidmi na palubě a za zhoršujícího se počasí by situace mohla být kritická,“ uvedla na twitteru SOS Méditerranée. Španělský návrh označila za „pozitivní signál“, ale zároveň naznačila, že by upřednostnila změnu italského postoje.

„Prioritou musí zůstat bezpečnost všech přeživších a je na italských námořních úřadech, aby našly bezpečné a rychlé řešení,“ dodala nevládní organizace.

Podle novinářky zpravodajské televize Euronews Anelise Borgesové, která je na palubě Aquariusu, posádka považuje za příliš nebezpečné s přeplněnou lodí čelit dvoumetrovým vlnám. Plavidlo, které bylo v pondělí večer několik desítek kilometrů od Malty, dostalo od maltského námořnictva zásoby potravin a vody. Ty ale postačí jen na úterý. Do Španělska, vzdáleného asi 1300 kilometrů, to jsou přitom nejméně čtyři dny cesty.

Šest stovek migrantů přepraví do Španělska italské lodě

Více než šest stovek migrantů na palubě lodi Aquarius francouzské neziskové organizace SOS Méditerranée se přemístí na plavidla italského námořnictva, která je dopraví do Španělska. Italský ministr dopravy Danilo Toninelli se poprvé o možnosti doprovodit plavidlo do španělské Valencie zmínil v pondělí večer po mimořádném zasedání vlády. V úterý začali přípravy na cestu. 

„Za chvíli přiveze na Aquarius zásoby italská loď,“ napsala SOS Mediteranée na twitteru a v pohotovosti by pro migranty byl připraven i lékařský tým.

„To znamená, že by už tak vyčerpaní zachránění lidé museli vydržet další čtyři dny cesty na moři. Vyzýváme, aby se upřednostnilo jejich bezpečí před politikou,“ napsala na twitteru organizace Lékaři bez hranic (MSF). „Lepší variantou by bylo zachráněné vysadit v nejbližším přístavu, odkud mohou být přepraveni do Španělska nebo do jiné bezpečné země,“ dodala organizace.

Skupina migrantů, které u břehů Libye zachránila pobřežní hlídka.

Na palubě lodi Aquarius je 629 uprchlíků, z toho 123 nezletilých bez doprovodu, dalších 11 dětí a sedm těhotných žen. Loď má kapacitu 550 osob. Itálie ji do přístavu nepustila v neděli a obrátila se na Maltu, aby uprchlíky přijala ona. Malta ale uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie, takže případ nespadá do maltské kompetence.

Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini z protiimigrační strany Liga naznačil, že Itálie hodlá znemožnit vjezd do svých přístavů i další lodi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea Watch a která v noci na pondělí vyzdvihla u libyjských břehů z moře kolem 800 migrantů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.