Lidovky.cz

Do Španělska dorazily stovky migrantů z lodi Aquarius. Země je přijme

Svět

  7:36aktualizováno  13:53
VALENCIE - Ve východošpanělské Valencii v neděli zakotvily tři lodě vezoucí stovky afrických běženců, které odmítly přijmout Itálie a Malta. Italská plavidla Dattilo a Orione a hlavní loď konvoje Aquarius do přístavu dopravily 629 lidí, z nichž většina pochází ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty dorazila do přístavu ve španělské Valencii. foto: Reuters

Zakotvení poslední ze tří lodí ukončilo týdenní odysseu stovek lidí, kteří se podle agentury AP stali „oběťmi evropské války o migranty“. Když přijetí uprchlíků odmítly Itálie a Malta, musel konvoj urazit ze Sicílie do Španělska cestu dlouhou půldruhého tisíce kilometrů. Mezi běženci bylo podle úřední zprávy 123 mladistvých bez doprovodu, 11 malých dětí a sedm těhotných žen.

Se stovkami migrantů z lodi Aquarius pomůže Španělsku Francie. Itálie a Malta je odmítly

Běženců se po přistání ujali nejprve lékaři, pracovníci Červeného kříže a psychologové. S komunikací s úřady pomáhali překladatelé, protože španělské úřady trvaly na tom, aby každý z běženců byl identifikován. Imigrační úředníci s nimi chtějí besedovat jednotlivě s cílem určit, zda daná osoba splňuje kritéria azylu. V každém případě ale budou mít právo setrvat ve Španělsku nejméně 45 dnů. 

Španělská ministryně pro migraci Magdalena Valeriová prohlásila, že osud stovek migrantů putujících Středozemním mořem musí přimět Evropu, aby změnila svou migrační politiku. „Evropská unie si musí uvědomit, že potřebuje přistěhovaleckou politiku, kterou si tato doba žádá,“ řekla ministryně.

S lidmi zachráněných lodí bude Španělsko zacházet stejně jako s ostatními migranty. „Budeme k nim přistupovat stejně jako k jiným uprchlíkům, kteří k nám dorazí na lodi,“ řekl podle agentury DPA ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska.

Jeho slova potvrdil ministr práce a veřejných prací José Luis Ábalos. „Španělsko bude jednat citlivě, ale zároveň podle zákona. Do Evropy vyšleme signál, že naše imigrační politika se neřídí podle momentální situace,“ řekl novinářům. Připomněl, že francouzská vláda přislíbila ujmout se těch uprchlíků, kteří projeví zájem o pobyt ve Francii. Podmínkou je, že „vyplní potřebné protokoly“.

Francie slíbila, že Španělsku pomůže

Uprchlíky nalodili na Aquarius před týdnem u libyjských břehů záchranáři z organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic, kteří běžence zachránili z moře a gumových člunů. Loď se poté vydala jako obvykle k břehům Itálie. Tamní nová vláda, která chce razantně omezit příliv uprchlíků, ale odmítla loď vpustit do přístavů s tím, že nebude dále přijímat lodě zahraničních nevládních organizací. Ty podle ministra vnitra Mattea Salviniho nahrávají pašerákům migrantů z Afriky.

Nejprve provedou španělští zdravotníci preventivní prohlídku. Zbytek lodí...
Pomoc s uprchlíky přislíbila Španělsku Francie.

V sobotu Francie, která sice Itálii za její přístup k migrantům kritizovala, ale vlastní přístav lodi Aquarius původně nenabídla, oznámila, že Španělsku s touto skupinou migrantů pomůže.

S komunikací s úřady pomáhali překladatelé, protože španělské úřady trvaly na tom, aby každý z běženců byl identifikován. Imigrační úředníci s nimi chtějí besedovat jednotlivě s cílem určit, zda daná osoba splňuje kritéria azylu. V každém případě ale budou mít právo setrvat ve Španělsku přinejmenším jeden měsíc.

Jeho slova potvrdil ministr práce a veřejných prací José Luis Ábalos. „Španělsko bude jednat citlivě, ale zároveň podle zákona. Do Evropy vyšleme signál, že naše imigrační politika se neřídí podle momentální situace,“ řekl novinářům. Připomněl, že francouzská vláda přislíbila ujmout se těch uprchlíků, kteří projeví zájem o pobyt ve Francii. Podmínkou je, že „vyplní potřebné protokoly“.

Německo je kvůli migraci na prahu vládní krize

V Německu se dál vyostřuje spor o vracení běženců z hranic. Ministr vnitra Horst Seehofer podle listu Welt am Sonntag dokonce kolegům z Křesťanskosociální unie (CSU) řekl, že už s kancléřkou Angelou Merkelovou(CDU) nemůže dál pracovat. Deník Bild zatím informoval o tom,že Merkelová, o jejímž možném konci už začínají spekulovat média, chce ještě před vrcholnou schůzkou šéfů vlád zemí Evropské unie na konci června uspořádat menší summit evropských států, které jsou nejvíce zasaženy uprchlickou krizí.

„Už s tou ženou nemůžu pracovat,“ řekl podle Welt am Sonntag Seehofer ve čtvrtek hned dvakrát na schůzce se členy vlády za jeho CSU.

Jeho nezvyklá slova odrážejí vyhrocenou situaci mezi ním a Merkelovou i sesterskými stranami CSU a CDU, které řeší spor o to, jestli vracet rovnou na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiné zemi EU, ve Švýcarsku nebo Norsku. Zatímco Seehofer a jeho CSU takový postup - který přitom není součástí koaliční smlouvy - prosazuje, Merkelová je proti s odkazem na to, že by neodpovídal právu Evropské unie. Kancléřka, která na vrcholu migrační krize v roce 2015 zaujala vůči běžencům vstřícný postoj, by ráda našla evropské řešení tohoto problému, na to ale Seehofer nechce čekat.

Události spojené s lodí Aquarius

11. června - Španělský premiér Pedro Sánchez řekl, že Aquarius může zakotvit ve východošpanělské Valencii. Itálii a Maltu za jejich postup kritizovala Evropská komise a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini naznačil, že Itálie hodlá znemožnit vjezd do svých přístavů i další lodi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea Watch a na jejíž palubě se nachází kolem 800 migrantů.

12. června - Události kolem lodě Aquarius vyvolaly ostrou slovní přestřelku mezi Paříží a Římem. Francouzský prezident Emmanuel Macron obvinil italskou vládu z cynismu a nezodpovědnosti. Italský premiér Giuseppe Conte mu vzkázal, že Macron neví, o co ve skutečnosti jde. Postup Itálie naopak přivítali premiéři Slovenska a Maďarska či vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penová. Španělská ministryně spravedlnosti Dolores Delgadová naopak uvedla, že za to, že loď Aquarius odmítla přijmout, hrozí Itálii právní postih.

- S přepravou lodi Aquarius do Valencie pomáhají dvě lodě italské pobřežní stráže, které na svou palubu část běženců převzaly. Čtyři těhotné ženy byly přepraveny na italský ostrov Lampedusa.

13. června - Španělský deník La Vanguardia s odvoláním na zdroje ze španělské vlády uvedl, že migranti z lodě Aquarius zřejmě dostanou status uprchlíka, minimálně dočasný. Nepřijedou totiž do Valencie ilegálně, ale "na pozvání vlády".

- Mezi Francií a Itálií se spor kvůli lodi vyostřil. Italský ministr vnitra Matteo Salvini vyzval francouzský kabinet, aby přešel od slov k činům a projevil velkorysost, kterou marně hledá u Italů, a urychlil solidární příjem uprchlíků. Salvini také vyzval Francii, aby se za své výroky oficiálně omluvila. Italský ministr financí Giovanni Tria kvůli konfliktu zrušil schůzku s francouzským kolegou Brunem Le Mairem.

15. června - Prezident Macron a premiér Conte se na schůzce v Paříži shodli na tom, že současný evropský azylový systém je nevyhovující a je potřeba jej reformovat. Conte také řekl, že za sporem týkajícím se lodi Aquarius je třeba udělat tečku.

16. června - Francie oznámila, že pomůže Španělsku s migranty z lodi Aquarius. Podle ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana Paříž vyšle do Valencie své úředníky, aby pomohli s posuzováním žádostí těchto migrantů o azyl. Francie chce též část běženců přijmout, pokud si to budou přát.

17. června - Ve Valencii zakotvila první ze tří lodí vezoucích přes 600 afrických běženců z lodi Aquarius, které odmítly přijmout Itálie a Malta. Do přístavu vplul člun italské pobřežní hlídky s 274 lidmi na palubě. Další dvě plavidla dorazí s asi tříhodinovými odstupy, aby měli zdravotníci a úředníci dostatek času na práci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.