Lidovky.cz

Za ovlivňováním voleb v USA a otravou Skripalových může být stejná ruská agentura, tvrdí Britové

Svět

  14:01
LONDÝN - Ruská vojenská rozvědka, která je podezřelá z pokusu o ovlivnění amerických prezidentských voleb, mohla stát i za otrávením bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervovým plynem Novičok. V pondělí o tom s odvoláním na britské a americké zdroje blízké vyšetřování informoval americký deník New York Times.

Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále zasahují na místě nálezu Skripala a jeho dcery. foto: Reuters

Britští vyšetřovatelé si myslí, že za otravou Skripalových stála skupinka současných nebo bývalých agentů ruské vojenské rozvědky GRU, kteří byli vysláni do jižní Anglie. Právě z této agentury pochází i dvanáct agentů, které viní Američané z ovlivňování voleb.

Trump zradil a Putin ho má v kapse, napsal po summitu exšéf CIA. Prezident USA čelí tvrdé kritice i z ‚vlastních řad‘

Britové v současnosti dokončují identifikaci podezřelých, zároveň ale nevylučují, že se na atentátu mohla podílet i další ruská tajná služba, případně soukromá agentura.

Americké ministerstvo spravedlnosti krátce před dlouho očekávaným summitem v Helsinkách obvinilo 12 důstojníků GRU z hackerského napadení Národního výboru americké Demokratické strany a volebního štábu Hillary Clintonové.

Trump prý zmínil ruské ovlivnění amerických prezidentských voleb, ale to Putin...
Ruský prezident Vladimir Putin na pozdním pracovním obědě s Trumpem na...

Vladimir Putin v pondělí na summitu nabídl Donaldu Trumpovi výslech těchto dvanácti agentů. „Naše prokuratura může takový výslech provést a informovat pak USA o jeho výsledku. Můžeme dokonce pozvat oficiální představitele USA včetně členů Muellerovy komise, aby výslechům byli přítomni,“ řekl ruský prezident s odkazem na komisi vyšetřovatele FBI Roberta Muellera.

Ruské ministerstvo zahraničí se k obviněním oficiálně vyjádřilo v prohlášení na svých stránkách. Uvedlo, že cílem oznámení je poškodit atmosféru před blížícím se summitem USA a Ruska. 

Rusko vyjádřilo politování nad tím, že „rozšiřování nepravdivých informací se ve Washingtonu stalo normou“ a poukázal na politický motiv případu a nepodložené obvinění. Samotné vyšetřování na ministerstvu zahraničí bylo označeno jako „ostudná komedie, která hanobí Spojené státy“.

Dokumenty šířil Guccifer 2.0

V ruském útoku na e-mailovou komunikaci demokratů hrála podle obvinění hlavní rolidigitální osoba vytvořená agenty GRU, která vystupovala pod přezdívkou Guccifer 2.0. Právě od ní dostával tajné materiály server WikiLeaks provozovaný Julianem Assangem, ale i někteří Američané, kteří je pak dál šířili do médií. Měli to být lidé z republikánských kruhů nebo přímo z okolí budoucího prezidenta Donalda Trumpa. V obvinění se ale nepíše o tom, že by dotyční věděli, že je Guccifer 2.0 dílem ruských špionů.

Mezi Američany, kteří komunikovali přímo s Gucciferem 2.0, byl i Roger J. Stone, dlouholetý Trumpův přítel. Ten v sobotu novinářům řekl, že v té době byl přesvědčen o tom, že si píše s rumunským hackerem, jak se Guccifer 2.0 představil. Dalším z adresátů byl Lee Stranahan, jenž vystupuje na rozhlasové stanici Sputnik a dříve působil v krajně pravicovém serveru Breitbart News.

Podezření, že Guccifer 2.0 je ruské provenience, panovalo hned od první chvíle, kdy se objevil. Název odkazuje k rumunskému hackerovi Marcelu-Lehelu Lazarovi, který v roce 2013 zveřejnil mimo jiné e-maily rodiny Bushů. Nyní je ve vězení. Hacker zkombinoval jména Gucci a Lucifer.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.