Lidovky.cz

Požár zničil Národní muzeum v Brazílii. Stovky lidí protestovaly, policie proti nim zasáhla

Svět

  11:19aktualizováno  19:21
RIO DE JANEIRO - Hněvivé reakce brazilské veřejnosti a kritiku na adresu úřadů vyvolaly následky mohutného nedělního požáru, který zničil 200 let staré Národní muzeum v Riu de Janeiro. Plameny pravděpodobně pohltily většinu sbírky obsahující více než 20 milionů předmětů - od archeologických nálezů až po historické memorabilie.

V 200 let starém Národním muzeu v Brazílii vypukl požár. foto: AP Photo

U stále doutnající budovy se v pondělí shromáždily stovky demonstrantů domáhajících se vstupu do muzea, v čemž jim zabránil policejní zásah. Prezident Michel Temer následně slíbil rekonstrukci nejstarší vědecké instituce v zemi, uvedla agentura AP.

V Brazílii bylo loni zavražděno v průměru sedm lidí za hodinu

Oheň vzplál v neděli kolem 19:30 místního času (v pondělí 00:30 SELČ), tedy po skončení návštěvních hodin, a rozšířil se po budově. Příčina požáru se zatím podle úřadů vyšetřuje. Znám není ani přesný rozsah škod. V muzeu, které bylo založeno v roce 1818, je umístěno několik významných sbírek včetně egyptských artefaktů a nejstarší lidské fosilie nalezené v Brazílii.

Náměstek ředitele muzea Luiz Duarte přiznal, že cítí „hlubokou sklíčenost“ a „obrovský hněv“. „Všechny historické archivy, které byly uchovávány v prostředním sektoru budovy, byly zcela zničeny. Zmizelo 200 let historie,“ posteskl si Duarte.

Policie použila obušky a slzný plyn

Stovky rozlícených obyvatel Ria se v pondělí před stále doutnající budovou domáhaly přístupu do budovy, kde chtěly zjistit přesný rozsah škod. Policie proti demonstrantům použila obušky a slzný plyn a udržela je mimo budovu.

Protestující rovněž požadovali obnovu muzea, kterou krátce nato slíbil prezident Temer. Soukromé i státní banky podle něho souhlasily s tím, že pomohou rekonstrukci budovy financovat. Spolu se státním ropným gigantem Petrobras a důlní společností Vale podle Temera vytvoří „síť ekonomické podpory“, která zajistí obnovu muzea i sbírek.

Muzeum v Riu de Janeiru bylo založeno v roce 1818.
Požár v nejstarší vědecké instituci v Brazílii pravděpodobně zničil sbírku více...

Mluvčí hasičů Roberto Robadey sdělil, že na místě zasahovalo 80 hasičů a některé předměty ze sbírek byly za pomoci zaměstnanců muzea zachráněny. Zásah se ale rozbíhal pomalu, protože dva požární hydranty, které jsou muzeu nejblíže, nefungovaly. Pro vodu z nedalekého jezera bylo nutné vyslat nákladní auta. Požár se navíc šířil rychle kvůli velkému množství hořlavých materiálů v muzeu, dodal mluvčí.

Tragédie rozpoutala v Brazílii ostrou debatu o tom, zda bylo možné nevyčíslitelným ztrátám zabránit. Náměstek Duarte v rozhovoru s televizí Globo uvedl, že brazilské vlády muzeum po celá léta zanedbávaly a že trpí nedostatkem finančních prostředků. „Nedávno jsme uzavřeli dohodu se státní rozvojovou bankou BNDES o značné investici do obnovy budovy. Ironií osudu je, že jsme plánovali nový systém protipožární ochrany,“ sdělil Duarte.

Banka v červnu na svých internetových stránkách uvedla, že se dohodla na poskytnutí 21,7 milionu reálů (více než 116 milionů Kč) na obnovu historické budovy a na zajištění vyšší bezpečnosti sbírek.

Podle ministra kultury šlo tragédii zabránit

Brazilský ministr kultury Sérgio Sá Leitao připustil, že „tragédii bylo možné zabránit“ a že „problémy se časem hromadily“. Ministr připomněl, že v roce 2015 za vlády levicové prezidentky Dilmy Rousseffové bylo muzeum uzavřeno „pro nedostatek prostředků na jeho údržbu“.

Brazilské Národní muzeum založil v roce 1818 král Jan VI. Portugalský. Jde o jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí v Brazílii a zároveň o významnou kulturní a vědeckou instituci pro celou Latinskou Ameriku.

Na svých internetových stránkách muzeum uvádí, že v budově se nacházejí mimo jiné egyptská sbírka, sbírky umění a řecko-římských artefaktů nebo paleontologické sbírky zahrnující kromě nejstarší lidské kostry z Brazílie také kostru dinosaura nalezenou v brazilském státě Minas Gerais.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.