Lidovky.cz

Největší masakr slonů v Africe. Pytláci v Botswaně zabili 90 zvířat a uřezali jim kly

Svět

  6:00
PRAHA - Zdechliny téměř devadesáti slonů nalezli ochránci přírody nedaleko slavné rezervace v Botswaně. Skupina Sloni bez hranic, která pravidelně provádí letecké průzkumy v rezervacích, uvedla, že jde o nejvyšší počet zabitých slonů pytláky v Africe. Sloni zemřeli během posledních tří měsíců.

Mrtví sloni (ilustrační foto). foto: Elephants without border

„Jsem šokovaný a absolutně zaražený. Rozsah pytlačení slonů je největší, jaký jsem viděl, nebo o kterém jsem do dneška četl,“ uvedl pro server BBC ochránce přírody Mike Chase z organizace Elephants without borders (Sloni bez hranic).

Ochranáři nalezli při rozsáhlém průzkumu v botswanské rezervaci 87 zabitých slonů, které pytláci zastřelili jen kvůli slonovině. Vše se odehrálo během několika týdnů. Pytláci navíc v posledních třech měsících zabili i tři bílé nosorožce. Podle ochránců přírody je za nárůst zabitých zvířat zodpovědná i botswanská vláda. Ta totiž v květnu letošního roku odzbrojila své protipytlácké jednotky.

„Když to porovnáme s daty, která máme dostupná z Velkého sloního sčítání z roku 2015, uvidíme, že počet nedávno zabitých slonů je dvakrát vyšší, než kdekoliv jinde v Africe,“ vysvětlil Chase, který se se svým týmem dlouhodobě snaží proti pytlákům bojovat.

Ačkoliv počet zabitých slonů celkově klesá, data z óchránců přírody ukazují, že v posledních deseti letech byla zabita téměř třetina všech slonů v Africe. V Tanzanii dokonce během posledních pěti let pytláci vyhubili na šedesát procent sloní populace.

Ráj slonů

Botswana mívala vždy pověst země, kde se pytláctví neodpouští, a dlouhodobě se jí dařilo chránit slony na svém území. Podle pozorování Slonů bez hranic se dokonce chobotnatci sami do Botswany stahovali z Angoly, Namibie a Zambie, kvůli bezpečí, které zajišťovaly ozbrojené protipytlácké jednotky.

V zemi v současnosti žije v jedné z největších rezervací na kontinentu na 130 tisíc slonů. Podle serveru BBC začali ochránci pozorovat první změny v chování pytláků poprvé před dvěma lety, kdy na hranicích s Namibií nalezly ochránci zvířat několik mrtvol slonů s uřezanými kly.

Jeden za zabitých slonů.

„Lidé nás varovali před rostoucím pytlačením a my jsme si mysleli, že jsme na to připraveni,“ uvedl Mike Chase. „Pytláci se však hromadně obrátili k Botswaně. Máme zde největší počet slonů na planetě a pro pytláky začala lovecká sezóna. Musíme prostě dělat víc.“

Snahu ochránců přírody však příliš nepodpořila botswanská vláda, která odzbrojila své protipytlácké jednotky v květnu letošního roku tedy jen měsíc poté, co se do funkce dostal nový prezident Mokgweetsi Masisi. Nikdo nevysvětlil proč. Podle ochránců slonů má na navýšení počtu zabitých slonů značný vliv právě toto rozhodnutí.

Čínský trh snížil cenu slonoviny

Strach o životy slonů se však letos značně snížil. Převážně kvůli rozhodnutí čínské vlády zakázat prodej výrobků ze slonoviny. Právě Čína je dlouhodobě největším importérem slonoviny. Díky zákazu prodeje cena sloních klů na trhu drasticky klesla a to o více než 75 procent, což podle ochránců přírody snížilo touhu pytláků po slonovině.

Podle deníku The New York Times ještě v roce 2014 prodávali pytláci na černém trhu kilo slonoviny za 2100 dolarů tedy více než 46 tisíc korun. V současnosti se jeho cena pohybuje kolem 525 dolarů za kilo (11 tisíc korun). Jeden kel váží 6-8 kilogamů.

Ročně podle ochránců přírody pytláci zabijí až 30 tisíc slonů afrických, ačkoliv mezinárodní prodej slonoviny byl zakázán již v roce 1990. Bohužel i v současnosti je v Číně vlastnictví předmětů vyrobených ze sloních klů stále symbolem vysokého společenského statusu a poptávka příliš neklesá.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.