Lidovky.cz

Trump chtěl atentát na Asada, jeho ministr obrany to odmítl, píše novinář, který stál za aférou Watergate

Svět

  5:00
Washington/Praha - Třaskavá kniha uznávaného novináře Roberta Woodwarda, jenž stál za odhalením aféry Watergate, dráždí prezidenta Trumpa víc než jakákoliv jiná publikace o něm. Líčí ho izolovaného vlastními poradci, zpochybňujícími jeho úsudek a schopnost vést zemi.

Prezident během projevu o stavu Unie. foto: Reuters

Když se v polovině srpna objevilo na pultech amerických knihkupectví bezmála čtyřsetstránkové dílo někdejší mediální poradkyně Bílého domu Omarosy Manigaultové, leckdo možná obrátil oči v sloup. Manigaultová je totiž, jemně řečeno, poněkud excentrická dáma. Navíc to není ani první knižní pohled do zákulisí prezidentské administrativy Donalda Trumpa.

Woodward je placený demokraty, reagoval Trump na novou knihu slavného novináře

Když se však tento týden dostaly do médií úryvky z chystané publikace respektovaného novináře Roberta (Boba) Woodwarda, bylo to něco jiného. Kniha jednoho z veteránů washingtonských kuloárů, ověnčeného dvěma Pulitzerovými cenami, jenž stál za odhalením aféry Watergate, vyjde teprve příští úterý. Už teď se ale zdá být jisté, že to bude bestseller. Nejlepší reklamu jí totiž dělá sám šéf Bílého domu – smrští rozčílených prohlášení, že je to celé prachobyčejná lež. Woodwarda obvinil, že dělá pro demokraty.

Pětasedmdesátiletý Woodward v nové knize Fear: Trump in the White House (Strach: Trump v Bílém domě) na základě rozhovorů s bývalými i současnými zaměstnanci Trumpovy administrativy, vesměs vypovídajícími pod podmínkou anonymity, i oficiálních vládních dokumentů líčí znepokojivou atmosféru v Bílém domě.

„Je to idiot. Je úplně mimo.“

Vrtkavost, nepředvídatelnost a další charakterové rysy amerického prezidenta ovšem nejsou tím, co může čtenáře překvapit. Ostatně Trump měl za necelé dva roky působení v Oválné pracovně celou řadu příležitostí předvést snad všechny nuance své osobnosti. Woodwardova kniha, z níž publikoval úryvky jeho „domovský“ list The Washington Post a stanice CNN, přináší obraz prezidenta izolovaného vlastními lidmi. Poradci zpochybňujícími jeho úsudek a schopnost vést zemi.

„Je to idiot. Nemá smysl se ho snažit o čemkoliv přesvědčit. Je úplně mimo,“ pronesl podle Woodwardových zdrojů na konto prezidenta při jedné ze schůzek v užším kruhu někdejší personální šéf Bílého domu John Kelly. „Je to Kocourkov. Ani nevím, proč tu jsme. Tohle je nejhorší práce, jakou jsem kdy dělal,“ dodal. 

Bývalý personální šéf Bílého domu John Kelly.

Kelly popřel, že by kdy něco takového řekl. Stejně tak se od citací v knize distancoval Trumpův bývalý právník John Dowd. Ten měl údajně prezidentovi poradit, aby při vyšetřování ruských vazeb v jeho volebním štábu raději vůbec nevypovídal poté, co si s ním měl zkoušet výslech nanečisto. Jinak by podle něj Trump skončil ve vězeňském mundúru.

Pikantních detailů z chystané knihy se však objevilo mnohem více. Mimo jiné měl prý Trump loni v dubnu po chemickém útoku v západosyrském Chán Šajchúnu nařídit ministru obrany Jamesi Mattisovi zlikvidovat syrského prezidenta Baššára Asada, který jeho rozhodnutí odmítl vykonat. V knize se o Trumpovi lichotivě nevyjadřuje ani Mattis. Podle Woodwarda přirovnal jeho chápání zahraniční politiky k tomu, jaké má asi žák páté či šesté třídy.

Dokumenty kradli ze stolu

Jedna z pasáží také popisuje, jak bývalý ekonomický poradce prezidenta a bývalý šéf amerického finančního kolosu Goldman Salchs Gary Cohn dokonce z pracovního stolu Trumpovi preventivně ukradl klíčový dokument. Jediným podpisem by totiž prezident vyvázal Spojené státy z obchodní dohody s Jižní Koreou, což by mělo dalekosáhlé dopady i na bezpečnost na celém Korejském poloostrově. Totéž podle knihy několikrát udělal i bývalý personální tajemník Rob Porter. Velkou část pracovní doby prý trávil tím, že se snažil Trumpa držet dál od podobně zhoubných nápadů.

Schovávají před Trumpem dokumenty a mají ho za idiota, píše ve své knize slavný novinář Woodward

Deník The Washington Post na podporu Woodwarda zveřejnil nahrávku z poloviny srpna, na níž novinář mluví přímo s Trumpem. Prezident v rozhovoru zprvu tvrdí, že od něj ani jednou nedostal jakoukoliv žádost o rozhovor. Po Woodwardově konfrontaci s informacemi, že o rozhovor žádal prostřednictvím nejméně šesti lidí včetně Trumpovy pravé ruky, poradkyně Kellyanne Conwayové, nakonec prezident kostrbatě připouští, že tomu tak bylo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.