Lidovky.cz

Záhada ruských atentátníků a dvou stejných časů. Kreml přispěl ke konspirační teorii o útoku novičokem

Svět

  14:23
MOSKVA/PRAHA - Dva rozdílné snímky, nebo podvodná kampaň britské vlády? To jsou otázky, co se s rapidní rychlostí šíří zákoutími sociálních sítí, které ovládají ruští internetoví trolové. Konspirace se opírá o Británií zveřejněné záběry z britského letiště Gatwick, na nichž jsou zachyceni dva muži podezřelí z útoku látkou novičok na bývalého špiona Sergeje Skripala. Ty byly totiž pořízeny ve stejný čas (na vteřinu) ve zdánlivě stejné chodbě, což může na první pohled budit klamavý dojem, že jde o fotomontáž. Podivná shoda má však jednoduché vysvětlení.

Alexander Petrov. foto: SCOTLAND YARD

Když vykročíte z Ruska, zatkneme vás, hrozí Británie

Britský ministr vnitra Sajid Javid podle BBC v neděli dvěma údajným ruským agentům, kteří jsou podezřelí z útoku na Skripala, vzkázal, že pokud opustí Rusko, dojde k jejich okamžitému zadržení. Zároveň však uznal, že je „nejspíš v Británii nikdy neuvidíme". Také opakoval středeční vyjádření Mayové, podle které oba jednali na příkazy z „nejvyšších pozic“ Moskvy.

Z otravy Skripala a jeho dcery Julije britské úřady ve středu obvinily příslušníky ruské vojenské rozvědky GRU, Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, kteří podle posledních informací velmi často létali přes Ženevu (viz box). Britská premiérka Theresa Mayová je ve středu obvinila před ruským parlamentem. Nešlo podle ní o nezávislou operaci, nýbrž o útok schválený špičkami ruského státu. Na muže, obviněné v nepřítomnosti z pokusu o vraždu, byl vydán evropský zatykač. Rusko veškerá obvinění z podílu na útoku odmítlo.

Úřady zároveň vypustily řadu snímků, které mají agenty pomoci vypátrat - a to včetně záběrů z letiště, které upoutaly pozornost na sociálních sítích, informoval server BBC. Na snímcích oba chodbou procházejí skrz letištní bránu. Časový údaj na obou snímcích ukazuje stejné datum i čas - druhý březen 2018, 16:22:43.

05.září 2018 v 17:46, příspěvek archivován: 09.září 2018 v 13:30

#All - these pictures were distributed by Reuters. There is something fishy with the time stamps - unless there is an explanation | via @RusPerspective #SkripalHoax https://t.co/CJlzWCNFcf

Otázka přitom byla jasná: jak mohli oba muži být ve stejnou dobu na od pohledu stejném místě? Teorie se rychle chopila i ruská státní televize, kde mluvčí ministerstva zahraniční Marija Zacharovová spekulovala, že datum a přesný čas mohly být na snímku upravené. S vládním vyjádřením dostala konspirace nový impuls: šířila se především přes Twitter a populární ruskou komunikační aplikaci Telegram, kde se lidé vysmívali britským úřadům a spekulovali, že mohlo jít o operaci MI6.

Divoké spekulace se podle BBC jednoznačně rozcházejí s realitou. Každá z obou scén je natočena z nepatrně odlišného úhlu s odlišnou deformací obrazu, což svědčí o použití jiných kamerových zařízení a v pravém dolním rohu jsou vidět rozdílné detaily na zdi.

Ruslan Boširov.
Alexander Petrov.

Jak navíc dokládají záběry z aplikace Google Street View, na letišti Gatwick je vedle sebe řada identických koridorů. Přestože lze existenci obou snímky jednoduše objasnit, důležitý podle serveru je fakt, že zpochybnění z oficiálních míst vneslo mezi internetové uživatele těžko odstranitelné zrnko pochybností.

Uvnitř letiště Gatwick: server BBC prokazuje, že fotografie nejsou zmanipulované. Vedle sebe oba muži mohli projít v identických chodbách.

Dezinformační síť

Zpochybňování reality na základě identických časových údajů na snímcích údajných agentů není ničím výjimečný, jde o účinný nástroj v ruské dezinformační válce - přesytit veřejnost alternativními informacemi.

„Co je vážně zarážející je to, že už nevidíme, jak ruská mašina protlačuje jedinou pravdu - naopak jich má tucty,“ vysvětluje Ben Nimmo, odborník na ruské dezinformační taktiky. „Cílem je lidi zmást.“

Další šířené konspirační teorie, které o Petrovi a Boširovi kolovaly, zmiňovaly, by mohlo jít o britské herce či hvězdy (neexistujícího) televizního seriálu o špionech KGB, který měl být populární na přelomu tisíciletí. Další teorie pak naznačovala, že jde o hru britských tajných služeb. „Proč se tyhle hrozné věci dějí jenom v Británii?“ ptal se ve státní televizi ruský poslanec Andrej Klimov.

Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, obvinění z pokusu o vraždu Sergeje Skripala...
Malá lahvička obsahovala koncentrovaný novičok.

„Čím více teorií existuje, tím více výsledků poté najde Google,“ konstatuje Nimmo: „Takže namísto toho, abyste viděli dvě nebo tři verze, najednou jich máte 20 nebo 30. A pro někoho, kdo to nesleduje pravidelně, je čím dál těžší se orientovat, takže to nakonec vzdá. A v tom momentu si ruská dezinformační síť může připsat úspěch.“

Bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli v jihoanglickém městě Salisbury 4. března otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok nervovou látkou přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou novičok přišla rovněž do styku.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou v nejvyšších patrech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy.

Ruští agenti podezřelí z otravy Skripala často létali do Ženevy

Dva příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, které britští vyšetřovatelé podezírají z pokusu o otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, létali podle jejich informací před činem velmi často do švýcarské Ženevy. Itinerář jejich cest sestavil britský deník The Daily Telegraph, který získal údaje o jejich letenkách. Podle listu se proto nyní vyšetřování soustředí na to, co oba muži v Ženevě dělali a s kým se během svých cest setkávali. „Je to pro probíhající vyšetřování naprosto klíčové,“ uvedl zdroj deníku The Daily Telegraph.

Agenti GRU, které britské úřady identifikovaly jako Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, si zarezervovali mezi listopadem 2017 a únorem letošního roku celkem devět jednotlivých letů do Ženevy nebo ze Ženevy. Ve městě byli například v době, kdy se tam v listopadu a prosinci 2017 na půdě OSN konaly mírové rozhovory o Sýrii. Švýcarsko vzhledem ke své neutralitě platí za zemi, kterou příslušníci rozvědek mnoha zemí světa rádi využívají. Navíc tam sídlí řada mezinárodních organizací, které disponují cennými informacemi.

Švýcarská Spolková zpravodajská služba (NDB) byla dříve k setkáním a aktivitám zahraničních agentů na svém území benevolentní, ale nyní je kvůli nově přijatému zákonu o zpravodajských službách monitoruje mnohem bedlivěji, napsal dnes švýcarský deník Tages Anzeiger. Podle listu ale NDB odmítla komentovat, zda byla nějak aktivní v případě podezřelých z otravy Skripala.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.