Lidovky.cz

13 bomb pro kritiky Trumpa? Zadržený muž skončil ve vazbě, hrozí mu až 48 let vězení

Svět

  15:30aktualizováno  22:16
WASHINGTON - V USA v souvislosti se sérií zásilek s výbušninami adresovaných předním představitelům Demokratické strany zadrželi jednu osobu. Informovala o v pátek na Twitteru mluvčí ministerstva spravedlnosti. Televizní stanice CNN uvedla, že zadrženým je 56letý Cesar Altieri Sayoc. Ten už v minulosti vyhrožoval bombovým útokem. Sayoc byl obviněn z 5 trestných činů, za které mu hrozí až 48 let vězení, uvedla mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti.

Podezřelý Cesar Altieri Sayoc. foto: ČTK

Na tiskové konferenci to sdělil ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Chris Wray informoval, že zásilky obsahovaly funkční výbušná zařízení a že vyšetřovatelé celkem zkoumají 13 balíčků, v nichž se našla velmi podobně sestrojená výbušná zařízení. 

Vyšetřovatelé podle Wraye pachatele dopadli díky stopám DNA a otiskům prstů, které na jedné zásilce zanechal, a jsou si jistí, že zadrželi „správného muže“.  Byl obviněn z pěti trestných činů a v případě odsouzení mu hrozí až 48 let vězení, uvedla mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti. Opravila tak předchozí vyjádření ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který hovořil o maximálním trestu ve výši 58 let. „Správné číslo je až 48 let,“ citovala agentura Reuters mluvčí Sarah Isgurovou Floresovou.

FBI potvrdila 8 podezřelých balíčků pro cíle ‚Trumpova hněvu‘. Bomba přišla Obamovi i Clintonové

„Nebudeme tolerovat takové bezpráví, zvláště když jde o politické násilí,“ řekl Sessions. Citoval pak obvinění, podle něhož má být Sayoc stíhán mimo jiné za nelegální zasílání a přepravu výbušnin a výhružky určené bývalé hlavě státu.

Sessions ani Wray nechtěli spekulovat o motivech pravděpodobného pachatele, ministr však připustil, že Sayoc je nejspíš politický radikál.

Podle stanice CNN je zadrženým můžem 56letý Cesar Altieri Sayoc. Vyšetřovatelům podle BBC měly k dopadení pomoct důkazy založené analýze DNA, informaci později potvrdila i agentura Reuters. Podle jejích informací se mohou vyskytovat ještě další zásilky s výbušninami.

Se zákonem se obviněný muž potýká již od roku 1990. V roce 2002 vyhrožoval bombovým útokem. Podle dostupných informací byl za tento čin odsozen k roční podmínce. V minulosti se dopustil i zločinů spojených s krádežemi, podvody či držení drog.

Podle stanice CNN zadrželi podezřelého muže příslušníci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ve městě Plantation na jihu státu Florida. CNN dále uvedla, že muž s bydlištěm ve floridském městě Aventura poblíž Miami má i vazby na New York. Dále uvedla, že příslušníci vyšetřovacích orgánů z místa zatčení podezřelého muže odtáhli dodávku, která možná zadrženému patřila. Její okénka byla polepena samolepkami s fotografiemi Donalda Trumpa nebo nápisem CNN sucks (CNN stojí za houby).

Podrobnosti ve svém pátečním vystoupení neuvedl ani prezident Trump, který potvrdil zadržení podezřelé osoby, ale nesdělil ani její pohlaví, ani bydliště. „Tyto zastrašující činy jsou opovrženíhodné a nemají v naší zemi místo,“ řekl Trump v Bílém domě.

Policie zasahuje ve městě Plantation na Floridě.
FBI zajišťuje vůz, který vyšetřuje v souvislosti s bombovými zásilkami.

Americké vyšetřovací orgány od úterka našly už celkem 13 podezřelých zásilek, tři z nich policie zajistila v pátek. Televize MSNBC s odvoláním na informaci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) oznámila, že v třídírně pošty na Floridě byl zadržen balíček určený demokratickému senátorovi ze státu New Jersey Corymu Bookerovi. Stanice CNN pak oznámila, že další podezřelý balíček s adresou bývalého ředitele amerických tajných služeb Jamese Clappera se objevil v New Yorku a v kalifornském Sacramentu se zkoumá zásilka pro demokratickou senátorku Kamalu Harrisovou. Na poštovním úřadě v Burlingame v Kalifornii prověřují zásilku určenou miliardáři a významnému přispěvateli Demokratické strany Tomu Steyerovi, napsala agentura Reuters.

Devětačtyřicetiletý Booker, první afroamerický senátor z New Jersey, v roce 2016 aktivně podporoval kampaň Hillary Clintonové, protikandidátky pozdějšího vítěze Donalda Trumpa. Na jednom z předvolebních shromáždění ve Filadelfii tehdy vzbudil pozornost výrokem, že „v Americe láska vždy vítězí nad nenávistí“.

Booker se rovněž angažuje v úsilí o schválení zákona, který by v USA omezil držení střelných zbraní. Podle amerických médií je jedním z možných kandidátů pro prezidentské volby v roce 2020.

Balíček adresovaný redakci CNN

Televize CNN zároveň oznámila, že newyorská policie zkoumá podezřelý balíček na jednom z místních poštovních úřadů. Podle agentury Reuters byl určen bývalému řediteli amerických tajných služeb Jamesi Clapperovi a byl adresován newyorské redakci televize CNN, s níž jako komentátor často spolupracuje.

Clapper je důrazným kritikem prezidenta Donalda Trumpa, jehož mimo jiné obvinil z rozvracení amerického politického systému. V první reakci na výbušnou zásilku Clapper řekl, že „podezřelé balíčky Trumpovy kritiky nezastraší“. I zásilka pro Clappera byla podle FBI podobná předchozím výbušným zařízením.

Filantrop a investor Tom Steyer je vášnivým odpůrcem Trumpa a v poslední době se hodně angažoval v hnutí za podání ústavní žaloby na prezidenta, takzvaného impeachmentu. Senátorka Harrisová zase patřila k hlasitým odpůrcům Trumpovy migrační politiky.

Balíčky obsahující výbušné zařízení v podobě podomácky vyrobené trubkové bomby v minulých dnech dorazily například na adresy exprezidenta Baracka Obamy, bývalého viceprezidenta Joea Bidena, neúspěšné demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové či bývalého ministra spravedlnosti v Obamově vládě Erika Holdera.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.