Lidovky.cz

Sledovaly ho francouzská i jihokorejská rozvědka. Úředník prý donášel zprávy KLDR

Svět

  5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzské úřady zadržely vysokého funkcionáře v rámci horní komory francouzského parlamentu. Podle informací deníku Le Monde byl Benit Quennedey, který působil i jako místopředseda Asociace franko-korejského přátelství, vzat do vazby kvůli podezření ze špionáže pro Severní Koreu.

Benoit Quennedey působil ve francouzském senátu a zároveň jako viceprezident Asociace franko-korejského přátelství. foto: France.24

„Tento muž byl v neděli 25. listopadu večer vzat do vazby pařížskými vyšetřovateli za získávání a doručování informací cizí mocnosti s podezřením na ohrožení základních zájmů národa,“ uvedl v pondělí zdroj ze soudního prostředí pro televizi TMC TV o zaměstnanci francouzských úřadů Benoitovi Quennedeyovi.

Úředník z francouzského senátu byl podle médií během úterý vyslýchán francouzskou zpravodajskou službou DGSI. Deník Le Monde však uvedl, že vyšetřování Francouzových aktivit bylo zahájeno již v březnu letošního roku.

Opustil ženu i vlast. Francouzského agenta, který čelí obvinění z velezrady, svedla čínská špionka

Benoit Quennedey vystudoval prestižní francouzskou vysokou školu ENA, kterou projde většina francouzských politiků. Věnoval se dlouhodobě otázce Severní Koreje, napsal o ní několik vědeckých prací a do KLDR od roku 2005 několikrát odcestoval v rámci své pracovní pozice v Asociace franko-korejského přátelství.

Na svém twitterovém účtu se Benoit Quennedey hlásil k radikálním levicovým skupinám. Samotná Asociace, v jejímž čele úředník stál, má za cíl propagovat užší vazby mezi Severní Koreou a zároveň se prosazovat v otázce sjednocení Korejí.

Francie totiž neudržuje diplomatické vztahy s Korejskou lidově demokratickou republikou. V Pchjongjangu se nachází pouze Francouzský úřad pro spolupráci, který má za cíl propagaci humanitárních a kulturních aktivit.

Zemi, která žije pod tvrdou rukou diktátora Kim Čong-una, pak Quennedey navštívil i několikrát v době, kdy pracoval ve francouzském Senátu v oddělení architektury, dědictví a zahrad, kde vedl finanční oddělení. KLDR mu prý umožnila navštívit hlavní město a setkat se s řadou úředníků a akademiků.

V srpnu letošního roku byl hostem RT France, bývalé Russia Today, jako „expert na mezinárodní vztahy“ v období oteplení vztahů mezi USA a diktátorským režimem. V televizním pořadu pak režim KLDR značně obdivoval a vychvaloval.

Prohlídky doma i v senátu

Zatčení Quennedeye podle pořadu Quotidien předcházela domovní prohlídka a zároveň i razie v jeho senátní kanceláři. Jihokorejská média také informovala, že pozornost zpravodajských složek Francouz upoutal v březnu letošního roku a sledovala jej i Jihokorejská zpravodajská služba právě kvůli kontaktům se Severokorejci.

Francouzské úřady zatím odmítly celou věc komentovat stejně jako předseda Senátu Gérard Larcher. Podle informací deníku Le Monde je vyšetřování zatím ve fázi ověřování a zjišťování. Policie a rozvědka se snaží zjistit, zda Quennedey jednal sám, zda opravdu dodával informace Severokorejcům či zda nešlo pouze o obdivování režimu. Zda bude obviněn zatím jasné není.

Quennedey není prvním člověkem, který byl v souvislosti se špionáží pro KLDR v posledních letech zatčen. V prosinci loňského roku úřady v australském Sydney zadržely muže, který měl vystupovat jako ekonomický agent ve prospěch represivního režimu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.