Lidovky.cz

Chceme pomoci, záruky nedáme. Evropští lídři požadavkům Mayové nevyhověli

Svět

  18:01aktualizováno  14. prosince 1:31
BRUSEL (od zvláštního zpravodaje) - Premiérka Theresa Mayová odjela do Bruselu s jediným cílem. Získat příslib od lídrů EU, že současné řešení otázky Severního Irska bude pouze dočasné, nikoliv trvalé. Po hodinách jednání se Evropská rada shodla, že je připravena s Británií po odchodu efektivně jednat, právní záruky však Mayové neposkytla.

Předseda Evropské rady Jean-Claude Juncker vítá premiérku Theresu Mayovou. foto: Reuters

Po čtvrtečním summitu Evropské rady je v otázce brexitu stále stejně nejasno jako před jejím projednáním. Podle předních evropských lídrů je Evropská unie připravena vyjednat obchodní dohodu s Velkou Británií co nejdříve, zatím však nedali britské premiérce žádné právní záruky, které požadovala v otázce Severního Irska v případě scénáře tvrdého brexitu. 

Premiérka Mayová přežila hlasování o důvěře ve vlastní straně. Opozice mluví o ‚chromé kachně‘

Předsedkyně britské vlády Theresa Mayová si totiž na sebe upletla bič slibem před premiérským sídlem v Downing Street 10, kde se ve středu Mayová zavázala, že z nadcházejícího jednání Evropské rady, tedy summitu předsedů vlád evropských zemí, přiveze „právní a politické záruky“ ohledně tzv. pojistky brexitu.

V dohodě o odchodu Spojeného království z Evropské unie je totiž uvedeno, že pokud dojde na scénář, že po skončení dvouletého přechodného období obě strany nedokáží dospět k nové dohodě o volném obchodu, zůstane Severní Irsko ve společné obchodní zóně na dobu neurčitou. EU tak chce předejít vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem.

Právě to se nezamlouvá velké části britských politiků, jelikož by tím země zůstala vázána ve stejných strukturách, jež touží opustit. Mayová tak požadovala, aby se Evropská unie zavázala, že tato pojistka bude pouze dočasným řešením a státy nebudou uměle prodlužovat její trvání.

Mayová přiveze jen ujištění

Přání a požadavky premiérky si vyslechli lídři evropských zemí na čtvrtečním jednání Evropské rady. Po následné několikahodinové debatě se nakonec shodli, že jsou nakloněni vyřešit obchodní dohodu s Británií co nejrychleji, a premiérku v tom ujistili. Pojistka prý bude uplatněna jen na „dobu nezbytně nutnou“.

Lídři EU však předsedkyni britské vlády neposkytli žádné právní záruky, že pojistka v otázce začlenění Severního Irska do celní unie EU bude pouze dočasná. Jakou formu by taková záruka do budoucna mohla dostat, zatím jasné není.

Dvě nejvýraznější ženy Evropy, německá kancléřka Angela Merkelová a britská...
Lídři Velké Británie a Francie, Theresa Mayová a Emmanuel Macron.

Variant je přitom hned několik. V úvahu připadají záruky, které dostal dostal belgický region Valonsko při jednání o obchodní dohodě s Kanadou, nebo také například záruky pro Nizozemsko v otázce dohody s Ukrajinou.

Vrcholní politici unijních zemí však také dali jasně najevo, že nepřichází v úvahu varianta, že by se již domluvený text smlouvy o spořádaném odchodu Británie z unie otevíral a měnil.

Vyjednavači obou zmíněných stran se sice již shodli na závěrečném znění smlouvy o brexitu, ale již minulý týden se ukázalo, že premiérka nemá podporu pro dohodu o brexitu na domácí půdě. Před týdnem se totiž rozhodla přesunout na neurčito parlamentní hlasování, které by celou otázku odchodu země z EU mohlo ukončit.

Tento čtvrtek se pak objevily zprávy, že na schvalování dohody o odchodu Británie z EU nedojde až do začátku nového roku. Samotné záruky o otázce Severního Irska premiérka nejspíš požadovala právě proto, aby mohla přesvědčit dostatečný počet poslanců v Dolní komoře britského parlamentu. Jak tento příslib přijmou Britové, zatím není jasné. EU se by se tak podle premiéra Babiše měla připravit na scénář tvrdého brexitu.

Česko se připravuje na brexit bez dohody

„Musíme to mít připravené v šuplíku, když to nastane,“ tvrdil Babiš. Přeje si, aby Česká republika měla v případě krize přichystaný scénář, jak udržet vztahy Česka a Velké Británie prakticky na stejné úrovni, jako jsou v současnosti.

Evropský parlament schválil usnesení k možnému střetu zájmů Babiše. Konejte, vyzval eurokomisaře

Dodal však, že již během zasedání vlády pověřil ministry vnitra, zdravotnictví, financí, práce a sociálních věcí, aby připravili konkrétní návrhy, jak by se měla země připravovat na případný brexit bez dohody. Ten by mohl podle prognóz České spořitelny zasáhnout Česko velmi tvrdě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.