Lidovky.cz

Čínský Velký bratr přitvrzuje. Aplikace pozná, zda je v blízkosti dlužník a vyzve k jeho nahlášení

Svět

  18:00
PRAHA - Čínský komunistický „Velký bratr“ utahuje šrouby. Provincie v severní Číně totiž přišla s novou aplikací, která bude mapovat a hodnotit občany. Uživatelé nové aplikace se mohou dozvědět, jestli se v jejich okolí nachází člověk, který má dluhy. Chce tak občany přimět k tomu, aby případné dlužníky, kteří jsou viditelně „schopni dluhy splácet“, hlásili příslušným autoritám.

Čína vypracovává kreditní systém, který bude hodnotit občany. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Aplikace spadá pod nový státní projekt sociálního kreditního systému, který má hodnotit občany za základě chování v různých situacích. Informaci přinesl web Business Insider.

Velký bratr

Velký bratr je fiktivní postava absolutistického vůdce státu Oceánie z antiutopického románu 1984 od George Orwella. Toto označení se dnes používá jako obecné označení pro vládní sledování, odposlechy a podobná narušení soukromí.

V románu 1984 je „Velký bratr“ diktátorem ve zcela důsledně totalitním státě. V Orwellem popsané společnosti je každý její člen pod každodenním dokonalým dohledem úřadů. Občané jsou na tuto skutečnost neustále upozorňováni frází „Velký bratr tě sleduje“.
Zdroj: Wikipedie

Pomocí nové aplikace mohou uživatelé sledovat, zda se v okruhu 500 metrů okolo nich nachází jedinec, který má dluhy. Ze zprávy státních novin China Daily vyplývá, že má aplikace přispět k mapování dlužníků a má přimět uživatele aplikace, aby o případných dlužnících, kteří „vypadají, že jsou dluhy schopni splácet“, informovali státní autority. Není však jasné, podle jakého chování může být dotyčný označen jako „schopný dluhy splácet“.

Aplikace je podle webu Business Insider opředena dalšími nejasnostmi. Podle China Daily aplikace ukáže přesnou polohu dlužníka. Není však specifikované, zda se jedná o konkrétní polohu osoby, nebo registrovanou adresu dlužníka. Aplikace také zobrazí dlužníkovo celé jméno, zda ukáže i fotografii nebo další osobní údaje, není jasné. Dlužníky systém označí jako takzvané „lao-lai“, tedy jedince, kteří nesplnili a promeškali své závazky na splacení dluhu.

Aplikace dokáže vyhledat dlužníky v okruhu 500 metrů od majitele aplikace pomocí WeChat.

Uživatelé mohou využívat aplikaci skrze největší čínskou platformu pro posílání zpráv WeChat. Uživatelé aplikace WeChat musí poskytnout své telefonní číslo a IP andresu, ti, kdo přes aplikaci platí, poskytují navíc číslo svého účtu. Podle webu Business insider je však možné, že společnost využívá více dat bez vědomí uživatelů.

Podle čínských zákonů mohou technologičtí giganti využívat osobní data či informace ze soukromých konverzací v soudních řízeních.

Čínská hra bodující své občany

O vytvoření sociálního kreditního systému začali čínští představitelé hovořit v roce 2014. Cílem je, aby do roku 2020 získal každý občan Číny hodnocení na základě svého chování.

Vláda tak chce pomocí více než 170 milionů bezpečnostních kamer, umělé inteligence, aplikací, inteligentních brýlí a technologií na rozpoznávání obličejů vytvořit rozsáhlý dohledový systém, díky němuž bude schopná kontrolovat všech téměř 1,4 miliardy obyvatel.

Úřadům neuniknete. Čínská policie identifikuje podezřelé pomocí speciálních brýlí

Systém chce posuzovat důvěryhodnost občanů na základě jejich schopnosti splácet půjčky, chování v dopravních prostředních nebo podle toho, zda přecházejí přechod na červenou, upřednostňují nákup výrobků z Číny oproti těm ze zahraničí nebo šíří nepravdivé zprávy. Kamery také budou sledovat chování řidičů.

Lidé, kteří na základě bodování budou vyhodnoceni jako nedůvěryhodní, budou penalizováni. Budou mít problém například si koupit letenku, pronajmout dům, získat přístup k vysokorychlostnímu internetu nebo se ucházet o vyšší pracovní posty. Jejich děti budou mít problém dostat se na prestižní vysoké školy. Naopak jedincům s vysokým bodovým ohodnocením budou nabídnuty různé benefity například v podobě slev v internetových obchodech nebo kratší čekací lhůty na zákrok v nemocnici.

V současné době některé provincie, tak jako právě severní provincie Habei, zavedly dílčí systémy, kterými se snaží vyhovět státnímu plánu. Zároveň také systém penalizoval již více než 6000 „provinilců“.

Vláda nedávno udělila technologickým společnostem jako Alibaba nebo Tencent, které mají přístup k osobním údajům, povolení sledovat chování svých uživatelů a hodnotit jejich „finanční důvěryhodnost“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.