Lidovky.cz

Co zaznělo v Trumpově očekávaném projevu? Prozradil termín setkání s Kimem, útočil na FBI i migranty

Svět

  5:17
WASHINGTON/PRAHA - Donald Trump v noci na středu pokusil sjednotit rozdělený národ kladením důrazu na ekonomický růst a boj proti migraci. Nebál se však ani konfrontací. Ve svém očekávaném tradičním projevu o stavu unie kritizoval Rusko, Čínu, ilegální imigranty i vyšetřování FBI.

Prezident Donald Trump v Kongresu během projevu. foto: Reuters

„USA, USA, USA,“ znělo americkým Kongresem skandování zákonodárců, když prezident Donald Trump oznámil, že země je silná. Prezident v poselství o stavu unie vyzval k jednotě hluboce rozdělený americký národ, který podle kritiků polarizoval sám svou agresivní politikou. Trump především upozorňoval na silný ekonomický růst.

Trumpovo poselství podle demokratů nepřineslo nic podstatného a výzvy k jednotě byla jen ‚prázdná slova‘

„Ve Spojených státech se právě odehrává ekonomický zázrak. Jediné, co ho může zastavit, jsou bláznivé války, politikaření nebo zaujatá vyšetřování,“ řekl americký prezident.

„Pokud zde má být mír a práva, nesmí zde být válka a vyšetřování. Tak to prostě nefunguje! Musíme být doma jednotní, abychom porazili naše soupeře v zahraničí,“ apeloval prezident se zjevným odkazem na vyšetřování zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera a jeho týmu, který se zabývá ovlivněním amerických prezidentských voleb v roce 2016 Ruskem a údajnou spoluprací Trumpova týmu s cizími agenty.

Toto vyšetřování, které Trump v projevu nazval „směšným“ a běžně o něm mluví jako o „honu na čarodějnice“, se podle slov ministra spravedlnosti Matthewa Whitakera blíží ke konci a brzy padnou závěrečné verdikty.

Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu unie.
Po projevu v Kongresu se s prezidentem setkali jeho ministři.

V této části projevu také prezident zároveň bránil své rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze Sýrie a Afghánistánu, proti čemuž se staví i republikánští senátoři. „Velké národy nevedou nekonečné války,“ vysvětloval Trump. Vláda se pustila do konstruktivních jednání s řadou afghánských skupin včetně Tálibánu, potvrdil šéf Bílého domu. „Nevíme, zda se dohodneme, ale víme, že po dvou desetiletích je načase se o mír aspoň pokusit,“ řekl.

Prezident jako již tradičně četl projev ze čtecích zařízení.

V projevu předneseném ve Sněmovně reprezentantů podle očekávání prezident vyzval ke stavbě zdi na hranicích s Mexikem, která má podle něj zemi ochránit před zločinci a drogovou epidemií. Zatímco republikánští členové Kongresu jeho projev vítali opakovanými ovacemi, na straně demokratů často panovalo hrobové ticho.

Obsáhle se prezident podle očekávání věnoval situaci na jižních hranicích, kde podle něj hrozí „obrovský nápor“ ilegálních migrantů. Oznámil, že do hraničních oblastí posílá dalších 3750 vojáků, aby hranici ochránil. „Americká dělnická třída doplácí na masovou nezákonnou migraci,“ řekl Trump a připomněl členům Kongresu statistiky zločinnosti a drogové závislosti, kterou Bílý dům přičítá nedostatečné ochraně hranic.

Setkání s Kimem proběhne v únoru

Prezident také oznámil, kdy se odehraje jeho v pořadí již druhé setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Po loňské schůzce v Singapuru by mělo ke druhému summitu dojít v posledních únorových dnech.

„Kdybych nebyl zvolen prezidentem USA, byli bychom nyní ve velké válce se Severní Koreou... Můj vztah s Kim Čong-unem je dobrý, sejdeme se 27. a 28. února ve Vietnamu,“ konstatoval Trump. Následně se věnoval i americké zahraniční politice v jiných částech světa. Obvinil Rusko z porušování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu i Čínu z krádeže intelektuálního vlastnictví.

Trumpovo poselství, druhé od jeho nástupu do Bílého domu, provázely nepřehlédnutelné projevy stranického soupeření, přestože sám prezident vyzval zastupitele, aby odložili „politiku pomsty, odporu a odplaty“. 

Televizní moderátoři už před Trumpovým poselstvím radili divákům, aby během projevu nezapomněli sledovat výraz tváře šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, hlavní prezidentovy politické soupeřky a jedné z nejvýraznějších postav opozičních demokratů.  

Z titulu své funkce usedla kalifornská poslankyně za předsednický pult hned za prezidentem, kterého měla prakticky na dosah ruky. Během poselství ale zachovala státnické dekorum, některým pasážím prezidentova projevu i zatleskala.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.