Lidovky.cz

Svět

Držela popelník i odebírala dárky. Pro Kima celý summit zařizovala jeho VIP sestra

Kim Jo-čong. Sestra diktátora a podle mnohých nástupkyně Kim Čong-una v případě, že by se s ním něco stalo. foto: Reuters

HANOJ - Byla připravená s popelníkem na železniční stanici, odebírala od vůdce dárky, které mu dávali lidé na ulici a řídila veškerý personál severokorejské delegace. Sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong měla v průběhu hanojského summitu napilno. Na roli osobní sekretářky svého bratra si zvykla velmi rychle.
  5:00

Oficiálně přitom titul pozice Jo-čong zní zástupkyně ředitele vedení Strany práce. Poprvé se o ní začalo mluvit, když se před rokem objevila na veřejnosti po boku severokorejské delegace na olympijských hrách v Jižní Koreji. 

Kdo je tajemná ‚povýšená‘ sestra Kim Čong-una? Mozek propagandy i šedá eminence

„Její úsměv a uvolněné chování z ní udělal hit pro mnohé lidi žijící na jih od demilitarizované zóny,“ napsala agentura Reuters.

Následně na sebe upoutala pozornost i na červnovém summitu prezidenta Donalda Trumpa a Kim Čong-una, kdy těsně před podepisováním důležitých dokumentů vyměnila na ceremoniálním stole svému bratrovi pero za jiné.

26.února 2019 v 06:00, příspěvek archivován: 28.února 2019 v 14:23

Kim Jong Un had a cigarette break this morning at Nanning station in China. Kim Yo Jong can be seen carrying an ashtray for him. Hyon Song Wol also visible in one shot. Pics from TBS Japan https://t.co/3imj1VnugQ https://t.co/gu3cATjjiK

Hanojský summit však pro ní musel být mnohem větším vypětím sil. Byla to právě ona, kdo měl tentokrát na starost dodržování scénáře a ostatně i proto čekala na svého bratra za každým rohem.

V černém kostýmku a ledabyle upravenými vlasy se devětadvacetiletá sestra diktátora objevila na mnoha fotografiích už při cestě do Vietnamu.

28.února 2019 v 03:51, příspěvek archivován: 28.února 2019 v 14:24

How does this keep happening. (h/t @nknewsorg) https://t.co/7JQ62sJW8i

V čínském městě Nanning, kde Kimův vlak zastavil na pauzu, držela svému bratrovi křišťálový popelník, zatímco on pokuřoval. Ve vietnamské stanici Dong Dang pak z vlaku vystoupila jako první členka delegace. Právě tam na chvíli zastínila šéfporadce Kim Jong-čchola, když jej u vlaku předběhla, aby od svého bratra přebírala květiny a dárky na uvítanou.

„Je to fascinující vidět ji, jak řeší čistě technické a hygienické úkoly na jedné straně, ale na druhé vykonává ceremoniální úkony jako by byla jedním z VIP hostů,“ uvedl pro Reuters Michael Madden z think tanku 38 North.

Sestra Kim Čong-una zařizovala většinu úkonů na summitu.
Sestra byla diktátorovi a prezidentovi neustále v patách.

Jo-čong bývala až do roku 2010 na veřejnosti vídaná jen zřídka a jen málo o ní věděli i Severokorejci. Ten rok však znamenal zlom v medializaci její osoby. Tehdy třiadvacetiletou Jo-čong zachytili fotografové na konferenci severokorejské komunistické strany, jak sleduje vystoupení svého otce Kim Čong-ila. Od té doby byla pravidelně vídána na veřejných akcích po jeho boku až do jeho smrti.

Stejně jako u dalších členů úzkého vedení je složité získat přesné informace o životě Kim Jo-čong. Podle některých zdrojů by sestře mladého diktátora mělo být kolem 29 let, podle jiných je jí již přes třicet.

V devadesátých letech měla stejně jako Kim Čong-un studovat na soukromé škole ve švýcarském Bernu a následně pokračovat studiem počítačových věd na prestižní Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu.

Americký prezident Donald Trump na večeři se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Ve Švýcarsku měli sourozenci bydlet v soukromé rezidenci obklopení bodyguardy a služebnými. Kim Čong-il prý dokonce posílal do Švýcarska severokorejské hudebníky jen, aby ulehčili jeho dětem izolaci.

Od univerzitních studií až do roku 2007 nejsou o nové člence severokorejského politbyra dostupné žádné informace. Až v roce 2007 se poprvé zapojila do nízké pozice v rámci strany a od roku 2008 se prý podílela na přechodu jejího bratra k moci poté, co jejich otec utrpěl dvě mrtvice. Na veřejnosti se však začala objevovat až od roku 2010.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.