Lidovky.cz

Macron touží po sjednocené Evropě. Jeho vizi odmítá Babiš i řada pravicových stran

Svět

  5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Vize reformované Evropy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyvolala pozdvižení. Zatímco pozitivně ji vnímají například vlády Belgie a Německa, odmítavou reakci vyvolala u krajně pravicových stran či českého premiéra.

Premiér Andrej Babiš se setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži. foto: Reuters

„Odolejme pokušení dát se na ústup a nechat se rozdělit; navrhuji vám, abychom se společně dohodli na obrodě pomocí tří ambicí. Těmi jsou svoboda, ochrana a pokrok,“ napsal v úterním dopise evropským občanům francouzský prezident Emmanuel Macron. Zahájil tak volební kampaň do Evropského parlamentu napříč Evropou. V rozsáhlém poselství vyzval Evropany, aby neopouštěli myšlenku jednotné unie a nepodléhali tlaku nacionalistů a konzervativců.

‚Urgentní výzva‘ občanům EU. Macron vytáhl do boje proti ‚nepřátelům‘ Evropy, představil své vize

„Nacionalisté se mýlí, když tvrdí, že hájí naši identitu odchodem z Evropy, neboť to evropská civilizace nás spojuje, osvobozuje a chrání,“ sdělil Macron. Zároveň se vymezil i proti politikům, kteří nechtějí měnit současnou podobu Evropské unie, jelikož ta dle francouzského prezidenta rozhodně reformu potřebuje.

Macron tak navrhl vytvoření několika úřadů, které by například pomohly v boji s kybernetickými útoky na volby či s migrací. „Musíme založit společnou pohraniční policii a evropský azylový úřad,“ vysvětlil prezident s tím, že evropské státy musí aplikovat „evropskou solidaritu“, ale přitom chránit své hranice. Francouzský prezident proto nabídl návrh na vytvoření Evropské agentury na ochranu demokracie a Rady evropské bezpečnosti, která by měla aktivovat doložku o společné obraně evropského společenství. Macronova vize pak nabízí i hlubokou integraci v rámci sociální spravedlnosti.

Demonstranti sledují projev prezidenta Macrona.
Francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Evropa musí pro všechny pracovníky vytvořit sociální štít, který jim zaručí stejnou odměnu na jednom pracovišti a evropskou minimální mzdu, přizpůsobenou situaci každé země,“ tvrdí hlava francouzského státu v textu, který je i v češtině k dispozici na webových stránkách Elysejského paláce. Prioritou podle Macrona musí být i ekologický boj. Na reformě Evropské unie by se však měly podílet akademici i řadoví občané všech zemí skrze Konferenci pro Evropu, jež chce Macron zorganizovat do konce roku.

Nová vize Evropské unie se setkala s pochopením a podporou jen některých. Pozitivně ji přijaly například špičky Evropské unie a vlády Belgie, Německa či Finska. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker či šéf Evropské rady Donald Tusk na základě Macronovy vize vyzvali k urychlenému zahájení obrody Evropy. Plně prý podporují Macronův způsob smyšlení o Evropě.

Pozitivně se vyjádřil i belgický premiér Charles Michel, který napsal, že Macronovy návrhy podporuje, konkrétně pak evropskou minimální mzdu, investice do ochrany klimatu, zřízení evropské Rady bezpečnosti a obrany i myšlenku vícerychlostní Evropy.

„Německá vláda podporuje angažovanou diskusi o směřování Evropské unie,“ uvedl pro agenturu Reuters mluvčí německé vlády, aniž by sdělil další podrobnosti. Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová následně na Twitteru poděkovala francouzskému prezidentovi za jeho vize s tím, že Evropa se musí sjednotit a posílit.

Odmítnut pravicí i Babišem

Spolupředseda protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland naopak tvrdí, že Macronovy návrhy by nakonec vedly k větší byrokracii a dalšímu omezování svobody členských států. Gauland podotkl, že „čím větší problémy má Francie, tím více Macron hraje světového státníka“.

V samotné Francii však Macron naráží také na skepsi. „Je teď naprosto osamocen se svými plány federální Evropy, evropské obrody, zatímco všechny národy Evropy chtějí získat zpět svou moc, svou národní suverenitu,“ řekl lídr kandidátky francouzského krajně pravicového Národního sdružení Jordan Bardella.

Odmítavá reakce Bardella je však pochopitelná. Macron totiž také navrhuje, aby jakákoliv evropská strana nemohla získávat finanční prostředky ze zahraničí, což je právě Národní sdružení vedené na národní úrovni Marine Le Penovou.

Negativně se k plánům francouzského prezidenta na reformu EU staví i český premiér Andrej Babiš, který dlouhodobě odmítá společnou azylovou politiku i hlubší integraci EU. Jde prý o předvolební kampaň.

„Ano, Evropská unie se musí změnit, ale jinak. Brexit například není signálem ohrožení EU, ale důsledkem toho, že některé věci v Unii nefungují správně a nelze v nich dál pokračovat. EU se musí vrátit ke svým kořenům a v první řadě se soustředit na dokončení společného trhu, odstranění ekonomických bariér a řešení bezpečnostní situace,“ konstatuje Andrej Babiš pro parlamentnilisty.cz.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.