Lidovky.cz

Britští poslanci i podruhé odmítli brexitovou dohodu. Opozice chce parlamentní volby

Svět

  20:31aktualizováno  21:42
Londýn - Dolní sněmovna britského parlamentu i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu, ke které Mayová v pondělí dojednala doplňky kvůli takzvané irské pojistce, v úterý večer podpořilo jen 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391.

Britská premiérka Theresa Mayová během neúspěšného hlasování o brexitové dohodě. Navrhne hlasování o odchodu bez dohody. foto: Reuters

V projevu bezprostředně po oznámení výsledku hlasování poslanců, kteří její návrh brexitové dohody již podruhé odmítli, řekla, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje. Nadále je přesvědčena, že odchod s dohodou by byl nejlepším možným řešením.

Nyní chce Mayová od parlamentu vědět, co přesně žádá, zda to je odchod bez dohody, odvolání rozhodnutí odejít z EU, prodloužení vyjednávací lhůty, nebo vypsání nového referenda. Upozornila, že pokud se parlament rozhodne pro prodloužení vyjednávací lhůty, bude EU chtít vědět, jak přesně Londýn hodlá čas navíc využít.

Mayová po odmítnutí brexitové dohody oznámila, že vláda parlamentu ve středu předloží k hlasování návrh opustit Evropskou unii bez dohody. Zároveň chce od britského parlamentu vědět, zda žádá odchod bez dohody, prodloužení výstupových rozhovorů, odvolání brexitu, nebo druhé referendum. 

Analytici očekávají, že poslanci odchod bez dohody odmítnou. Pokud se tak skutečně stane, bude parlament ve čtvrtek hlasovat o odklad brexitu. Tim Shipman z The Sunday Times na twitteru napsal, že podle jeho informací bude Mayová hlasovat proti odchodu bez dohody, což znamená, že podpoří odklad.

Spekuluje se, že Spojené království by EU v případě schválení odkladu opustilo zřejmě v červnu, neboť v červenci poprvé zasedne v novém složení Evropský parlament. Pokud by Británie byla ještě v tu dobu členskou zemí unie, musela by se podle právníků účastnit květnových eurovoleb.

Čas získaný odkladem brexitu by Londýn mohl využít k dosažení jiné dohody s EU, případně k odvolání odluky či vypsání nového referenda.

Opozice chce parlamentní volby

Předseda opozičních labouristů Corbyn označil vládní brexitovou dohodu za mrtvou. Je podle něj načase, aby se konaly parlamentní volby. 

Corbyn avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj „vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv“.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn během druhého hlasování o dohodě o...

Corbyn zároveň vyzval, aby byl vyloučen odchod Británie z EU bez dohody, o kterém by se mělo hlasovat ve středu. Mayová podle předsedy labouristů „moc dobře ví“, jaké škody by neřízený brexit napáchal. „Je čas na parlamentní volby,“ dodal Corbyn.

Předseda frakce opoziční Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford vyzval Mayovou, aby vyloučila odchod Británie z EU bez dohody a požádala o odložení termínu brexitu, aby se mohlo uspořádat další referendum. „Máme zodpovědnost ukončit tuto nejistotu,“ řekl Blackford.

Předseda opozičních Liberálních demokratů Vince Cable v reakci na odmítnutí dohody vznesl otázku, zda od americké války za nezávislost vládl Británii nějaký premiér, který by byl dvakrát za sebou poražen a přesto dál prosazoval stejnou politiku.

Podle Nigela Doddse je nejlepším způsobem, jak přece jen nakonec dosáhnout s EU dohody, udržovat stále na stole „hrozbu“ brexitu bez dohody. Dodds je předsedou sněmovní frakce severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové, ale v dnešním hlasování se opět postavila proti její brexitové dohodě.

Tusk: EU udělala vše, co mohla

Evropská unie ze své strany udělala vše, co bylo možné k uzavření dohody mezi EU a Londýnem o spořádaném britském odchodu z bloku. Krátce po hlasování britské sněmovny, která už podruhé odmítla text dohody dojednané v listopadu mezi britskou vládou a vyjednávacím týmem unie, to sdělil mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

„Litujeme výsledku večerního hlasování a jsme zklamáni, že britská vláda nebyla schopna zajistit většinu pro dohodu o vystoupení, odsouhlasenou oběma stranami v listopadu,“ napsal v prohlášení pro média Tuskův mluvčí Preben Aaman.

Mayová parlamentu předložila smlouvu o odchodu z EU a politickou deklaraci, na jejichž textu se po pondělním nočním jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nic nezměnilo. Názor poslanců chtěla změnit pomocí tří nových textů.

Jedním z nich byl „právně závazný nástroj“ vztahující se k brexitové smlouvě, který má Bruselu znemožnit, aby po neomezenou dobu vázal Británii k unijním pravidlům pomocí tazvané irské pojistky.

Další úpravou bylo společné prohlášení připojené k politické deklaraci, které mimo jiné zavazuje obě strany, aby se usilovně snažily do prosince 2020 najít „alternativní ujednání“, díky nimž by nemusela sporná pojistka vůbec vstoupit v platnost.

Posledním novým bodem bylo jednostranné prohlášení Británie, podle něhož bude moci Londýn přijmout opatření, díky nimž bude platnost pojistky pouze dočasná.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.