Lidovky.cz

Španělské volby vyhráli socialisté, většinu ale nemají. Do parlamentu pronikla protiimigrační strana Vox

Svět

  20:23aktualizováno  29. dubna 7:24
Madrid - Španělští socialisté vyhráli dnešní předčasné parlamentní volby, které v politicky roztříštěné zemi provázela nebývale vysoká účast. Po sečtení více než 96 procent okrsků získali téměř 29 procent hlasů. S ohledem na zisky ostatních stran to pro premiéra Pedra Sáncheze znamená, že k sestavení případné levicové vládní koalice bude potřebovat více než jednoho partnera. Do parlamentu poprvé pronikla protiimigrační strana Vox, která by podle průběžného sčítání hlasů měla v 350členném Kongresu získat 24 mandátů.

Podle prvního průzkumu televize TVE Sánchezova socialistická strana vyhrála volby ziskem třetiny ze 350 křesel. foto: Reuters

Španělsko míří v předčasných parlamentních volbách k dalšímu patu. S ultrapravicí v zádech

Volby, které měly ukončit politický pat v zemi dlouhá léta zvyklé na jednobarevné vlády, podle španělských komentátorů patrně opět povedou ke složitým koaličním jednáním. Socialisté (PSOE), kteří vyhráli volby po 11 letech, mají podle průběžného sčítání 122 mandátů.

Druhé místo patří se 66 mandáty konzervativním lidovcům (PP), jejichž výsledek hodnotí španělská média jako historickou porážku. Strana stižená odlivem voličů kvůli korupčnímu skandálu a neschopnosti řešit krizi v Katalánsku výrazně propadla, neboť v minulých volbách v roce 2016 měla více než dvojnásobný zisk.

Průzkumy dávaly Sánchezovi šanci na sestavení dvou možných koalic: buď s...
Santiago Abascal, lídr krajně pravicové strany Vox, používající protiimigrační...

Třetí je liberální strana Ciudadanos s 57 mandáty. S touto formací by Sánchez mohl složit většinovou vládu a jednání s jejím šéfem Albertem Riverou před volbami nevyloučil. Předseda liberálů, který postavil kampaň na slibu odstavit levici od moci, však možnou spolupráci s PSOE kategoricky odmítá.

Čtvrtá pozice patří protestní levicové formaci Unidas Podemos, která má 42 křesel. Pokud by Sánchez chtěl sestavit koalici s tímto ideově nejbližším partnerem, potřeboval by podporu menších regionálních stran. Podle médií by mohli novou Sánchezovu vládu podpořit baskičtí nacionalisté a katalánští separatisté, kteří mu loni pomohli k funkci premiéra za slib jednání o širší autonomii. Letos ale separatisté spolu s opozicí odmítli vládní návrh rozpočtu a Sánchez pak vyhlásil předčasné volby.

Katalánské separatistické formace získají v novém parlamentu přes 20 křesel, dvě baskické nacionalistické strany pak desítku.

Vox má měně, než se čekalo

Strana Vox, která brojí proti feministkám či nelegální migraci, je první krajně pravicovou formací, která bude mít zastoupení v Kongresu od pádu diktatury v roce 1975. V Senátu už má Vox jednoho zástupce po loňských volbách v Andalusii. Zisk 24 křesel je však pro stranu přibližně o deset méně, než jí předpovídaly poslední průzkumy.

K urnám dnes dorazily více než tři čtvrtiny voličů, což je celkově nadprůměrná účast. Ve srovnání s minulými volbami z roku 2016 vzrostla o téměř deset procentních bodů.

Španělé šli k parlamentním volbám již potřetí za necelé čtyři roky. V zemi se až do roku 2015 střídaly většinové vlády lidovců a socialistů, ve volbách před čtyřmi lety však poprvé nezískala některá ze stran většinu. Král proto půl roku poté vyhlásil předčasné volby, které vyhrála PP a vládla s podporou Ciudadanos až do loňska, kdy parlament vyslovil jejich vládě nedůvěru a nastoupil Sánchez.

‚Koaliční partner musí dodržovat ústavu‘

„Jedinou podmínkou je dodržování ústavy a podpora sociální spravedlnosti,“ řekl v pondělí premiér svým příznivcům v madridském ústředí socialistů. Tím podle agentury AP naznačil, že dá přednost levicové koalici, a zároveň varoval katalánské separatisty, že jakékoli povolební spojenectví musí existovat v rámci ústavy z roku 1978, podle níž je Španělsko nedělitelné.

„Vytvoříme proevropskou vládu, která Evropu posílí, a nikoli oslabí,“ řekl Sánchez podle agentury Reuters.

Volby, které měly ukončit politický pat v zemi dlouhá léta zvyklé na jednobarevné vlády, podle španělských komentátorů patrně opět povedou ke složitým koaličním jednáním. „Pedro Sánchez má dobrou pozici,“ řekl Reuters politolog Pablo Simón. Koaliční dohoda ale podle něj zcela jistě nevznikne do voleb do Evropského parlamentu koncem května.

Premiér Pedro Sánchez sahá po druhém mandátu

Po dvojí volební porážce v parlamentních volbách a vypuzení z čela španělských socialistů (PSOE) se Pedro Sánchez (47) dokázal v roce 2017 vrátit na pozici šéfa strany, po loňském vyslovení nedůvěry v parlamentu vládě lidovců Mariana Rajoye usednout do křesla ministerského předsedy a v neděli se svou stranou zvítězit v předčasných parlamentních volbách:

  • V čele jednobarevného menšinového socialistického kabinetu stanul Sánchez vloni v červnu. Při svém jmenování slíbil dialog s katalánskou separatistickou vládou i to, že bude respektovat již částečně schválený rozpočet. Těmito dvěma sliby přesvědčil nerozhodnuté baskické a katalánské nacionalisty, aby mu pomohli hlasovat proti předchozí vládě.
  • Jeho vláda krátce po nástupu do úřadu vloni v létě schválila dekret o přemístění ostatků někdejšího diktátora Franciska Franka. Exhumace byla předmětem dlouholetých debat a předchozí pravicová vláda se k ní neměla. Sánchezova vláda také zvýšila minimální mzdu o 22 procent, a snažila se vyjednat větší autonomii pro Katalánsko.
  • Sánchez stál v čele Španělské dělnické socialistické strany (PSOE) od července 2014. V bezmála 140 let dlouhé historii PSOE byl prvním stranickým šéfem, nezvoleným sjezdem. Delegáti ho ve funkci potvrdili pouhou aklamací. V říjnu 2016 ho ale zbavili vůdcovství po druhé volební pohře socialistů po sobě; do čela strany byl znovu zvolen v květnu 2017, nezasedá ale v parlamentu.
  • Narodil se 29. února 1972 do zámožné rodiny na předměstí Madridu, jeho otec byl podnikatel. Do PSOE vstoupil v roce 1993, ve svých 21 letech.
  • V roce 1995 vystudoval ekonomii a obchod na Univerzitě Complutense v Madridu; studoval také v Bruselu a na Mezinárodní škole managementu (IESE) při univerzitě ve španělské Navaře. Doktorát z ekonomie získal na madridské soukromé univerzitě UCJC.
  • S politikou začínal na regionální úrovni. V letech 2004 až 2009 byl radním v Madridu a v roce 2009 poprvé usedl do parlamentu, když vystřídal svého kolegu, který odešel do důchodu. Po neúspěšných volbách v roce 2011 se rozhodl studovat, pracoval jako ekonomický konzultant a přednášel na vysokých školách. V roce 2013 se do parlamentu vrátil a setrval tam do října 2016.
  • Po volbách v prosinci 2015, kdy PSOE skončila jako druhá za lidovci Mariana Rajoye, se v čase následné politické krize Sánchez neúspěšně pokusil sestavit vládu s podporou stran Ciudadanos a Podemos.
  • V červenci 2016 následovaly opakované volby, které PSOE opět prohrála. Sánchezovi za to byla připisována politická odpovědnost a předsednictvo strany ho zbavilo vůdcovství. Ale v květnu 2017 již slavil triumfální návrat, když poté, co vytrvale objížděl zemi a hovořil se svými stoupenci, byl nakonec do čela strany zvolen.
  • Jako šéf socialistů se Sánchez vyslovoval pro větší práva a pravomoci regionů, není však pro samostatnost Katalánska. Socialisté nicméně podpořili vládu lidovců při zvládání katalánské krize předloni na podzim.
  • Ve Španělsku má Sánchez přezdívku "krasavec" (guapo). V mládí se svými 190 centimetry výšky hrával basketbal. Uhlazený ekonom je v politice podle názoru expertů odvážný, ale ne příliš prozíravý a nemá dlouhodobé vize.
  • Je ženatý a má dvě děti.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.