Lidovky.cz

Svět

Pompeo jednal v Iráku o íránské hrozbě. Teherán vypověděl části jaderné dohody

Irácký prezident Barham Salih s ministrem zahraničních věcí Spojených států amerických Mikem Pompeem v Bagdádě (květen 20149). foto: Reuters

Aktualizujeme
Bagdád - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo jednal v úterý na neohlášené návštěvě Bagdádu s tamními představiteli o bezpečnosti Američanů pobývajících v Iráku a vysvětloval bezpečnostní obavy Spojených států z íránských aktivit. Informovala o tom v noci na středu agentura Reuters. Írán mezitím oznámil zastavit plnění "některých závazků" plynoucích z jaderné dohody podepsané v roce 2015.
  8:06aktualizováno  15:42
Vzlet helikoptéry, do níž nastoupil Mike Pompeo po příletu do Bagdádu.
Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo nastupuje do letadla...

Pompeo zamířil do Bagdádu dva dny poté, co bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton oznámil, že Spojené státy vysílají do regionu letadlovou loď USS Abraham Lincoln a bombardéry kvůli reálné hrozbě ze strany íránského režimu. Washington přitom v poslední době znovu vystupňoval sankce vůči Teheránu a označil íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci.

08.května 2019 v 02:41, příspěvek archivován: 08.května 2019 v 07:50

Visited Iraq & met with PM @AdilAbdAlMahdi & Pres. @BarhamSalih to reinforce our friendship & to underline the need for Iraq to protect diplomatic facilities & Coalition personnel. U.S. & @Coalition troops are helping the Iraqi Security Forces ensure that ISIS remains defeated. https://t.co/XTkY4APOpz

Pompeo z neobjasněných důvodů zrušil schůzku s Merkelovou a Maasem v Berlíně

„Hovořili jsme s nimi (iráckými činiteli) o tom, jak je pro nás důležité, aby Irák zaručil, že je schopen dostatečně ochránit Američany v zemi,“ řekl Pompeo novinářům po setkání s iráckým premiérem Ádilem Abdalem Mahdím.

Pompeo rovněž bez výslovné zmínky o Íránu řekl, že účelem setkání bylo předat iráckým představitelům více informací o „zesíleném proudu hrozeb“, aby mohli účinně chránit americké síly. Pompeo řekl, že vyjádřil americkou podporu suverenitě Iráku.

‚Jaderná dohoda není mrtvá.‘ Macron bude volat do Íránu, s Trumpem nesouhlasí ani Česko

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem vzrostlo poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa loni odstoupila od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. V ní se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí.

07.května 2019 v 19:01, příspěvek archivován: 08.května 2019 v 08:03

VIDEO: #Iran is helping #Venezuela deal with #UnitedStates sanctions. https://t.co/B6kVVk0jHT

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#Iran is helping #Venezuela deal with #UnitedStates sanctions. https://t.co/B6kVVk0jHT

Dále se Írán podílí i na podpoře režimu venezuelského prezidenta Madura, kterého chce USA svrhnout a nastolit demokratickou vládu pod vedením lídra opozice Juana Guaidoa.

Aktuální dění v Íránu

Íránský prezident Hasan Rúhání mezitím oznámil, že jeho země se rozhodla zastavit plnění „některých závazků“ plynoucích z mezinárodní jaderné dohody podepsané v roce 2015. Stalo se tak rok poté, co od dohody odstoupily Spojené státy. Rúhání v projevu k národu přenášeném íránskou státní televizí sdělil, že Írán si bude ponechávat přebytek obohaceného uranu a nebude ho prodávat, jak ho k tomu dohoda zavazuje. Uvedl rovněž, že země obnoví obohacování uranu na vyšší úroveň, pokud nebudou do 60 dnů dojednány podmínky nové jaderné dohody.

Íránské revoluční gardy jsou podle USA teroristická organizace. Irán v odvetě označil za teroristy americké vojáky

Prezident Íránu poslal dopisy s tímto sdělením do Británie, Číny, Francie, Německa a Ruska, tedy do států, které se dohody stále drží. Krok Teheránu se nějakou dobu očekával a v úterý o něm předem informovala íránská média.

Rúháního projev zazněl přesně rok poté, co šéf Bílého domu Donald Trump sdělil, že Washington odstupuje od dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Teherán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Washington na základě odstoupení od dohody zavedl proti Teheránu nové sankce, které zasáhly íránskou ekonomiku.

„Tento krok má dohodu zachránit, ne ji zničit,“ prohlásil dnes Rúhání v televizním projevu. Pokud zbývající pětice zemí zahájí jednání a pomůže ochránit íránský ropný průmysl a bankovnictví čelící americkým sankcím, Írán se ke svým závazkům zakotveným v jaderné dohodě vrátí, dodal Rúhání.

KLDR zvýšila produkci materiálu pro jaderné zbraně, zaznívá z americké rozvědky

Spojené státy na oznámení Teheránu zatím nereagovaly. Už v neděli ale Bílý dům s poukazem na „novou íránskou hrozbu“ sdělil, že vyšle do Perského zálivu letadlovou loď a letku bombardérů.

Francie dnes uvedla, že si přeje dohodu o íránském jaderném programu zachovat. Současně ale Teherán varovala, že nedodržení závazků může vést k zahájení procesu obnovy protiíránských sankcí.

Evropští signatáři dohody, Francie, Británie a Německo, dělají maximum pro to, aby dohodu udrželi v platnosti, a děje se tak prostřednictvím iniciativ na podporu íránské ekonomiky trpící tvrdými americkými sankcemi, prohlásila francouzská ministryně obrany Florence Parlyová. Pokud ale Teherán dohodu vypoví, pak ponese následky, řekla. „Nebylo by nic horšího, než kdyby sám Írán od dohody odstoupil,“ dodala Parlyová.

Jaderná dohoda bude mít vliv i na českou energetiku

Británie varovala Írán, že bude čelit následkům, pokud od jaderné dohody couvne. „Dnešní oznámení Teheránu je... nevítaným krokem,“ prohlásil náměstek britského ministra zahraničí Mark Field v parlamentu. „V této fázi ještě nehovoříme o opětovném uvalení sankcí, ale je potřeba si uvědomit, že tyto sankce byly zrušeny výměnou za omezení jaderného programu,“ dodal.

Německo vyjádřilo nad rozhodnutím íránské vlády politování a vyzvalo Teherán, aby nepodnikal žádné agresivní kroky. Dokud bude Teherán dohodu respektovat, bude ji plně dodržovat i Berlín, řekl mluvčí německé diplomacie.

Také čínské ministerstvo zahraničí dnes zdůraznilo, že dohoda o íránském jaderném programu musí být plně dodržována, za což nesou odpovědnost všechny zúčastněné strany.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že Izrael nedovolí Íránu získat jaderné zbraně. „Írán má v úmyslu pokračovat ve svém nukleárním programu,“ prohlásil izraelský předseda vlády, jehož země Írán vnímá jako své hlavní ohrožení. „Nedovolíme Íránu, aby se jaderně vyzbrojil,“ dodal.

Rusko podpořilo Írán

Rozhodnutí Teheránu omezit plnění závazků z mezinárodní jaderné dohody je důsledkem vnějšího tlaku na Írán, za nějž jsou zodpovědné Spojené státy, uvedl ve středu Kreml. Podobně se vyjádřil také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při dnešním setkání se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem v Moskvě. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov jednal se svým íránským protějškem Mohammadem Javad Zarifem v Moskvě.

„Prezident (Putin) opakovaně mluvil o dopadech nepromyšlených kroků týkajících se Íránu, čímž mám na mysli rozhodnutí Washingtonu (odstoupit od dohody). Nyní tyto důsledky začínají být patrné,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Podle jaderné dohody z roku 2015 si Írán může ponechávat zásobu nejvíce 300 kilogramů nízko obohaceného uranu. V minulosti měl Teherán této látky 10 tisíc kilogramů, připomněla agentura AP. Obohacení uranu přitom nesmí přesáhnout 3,67 procenta, což postačuje pro jeho použití jako palivo v jaderné elektrárně. Uran, který se využívá k výrobě jaderných zbraní, musí být obohacen zhruba na 90 procent.

Ani chvilka oddechu pro Pompea

MACHÁČEK: Chystá se výměna Mayové?

Pompeo ve středu bude jednat s britskou premiérkou Theresou Mayovou a šéfem diplomacie Jeremym Huntem a pronese projev o americko-britských vztazích. Úterní plánované setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a se svým německým protějškem Heikem Maasem v Berlíně zrušil, zjevně právě kvůli návštěvě Iráku.

Německá kancléřka Angela Merkelová se v úterý nesetkala s ministrem zahraničí...
Němečtí občané čekají, aby mohli vidět britského prince Charlese a jeho choť...
Princ Charles se zdraví s obyčejnými lidmi.

Německo místo Pompea navštívili Charles s Camillou.

Britský deník The Guardian připomněl, že kroky americké diplomacie se od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu mnohdy zásadně liší od postupu Londýna. Týká se to například odstoupení Washingtonu od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, kterou Británie podporuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.