Lidovky.cz

Úřady v Hongkongu budou do konce týdne kvůli protestům uzavřeny, projednávání návrhu sporného zákona se odložilo

Svět

  10:49
Hongkong - Vládní úřady v centru Hongkongu zůstanou do konce týdne uzavřené kvůli protestům proti spornému návrhu zákona, jenž by umožnil osoby podezřelé ze spáchání trestného činu vydávat do pevninské Číny. U budovy parlamentu ve čtvrtek podle agentury Reuters opět propukly menší potyčky mezi policisty a demonstranty. Lidí je v ulicích ale podstatně méně než ve středu, kdy si nepokoje vyžádaly 72 zraněných.

Demonstranti, proti kterým policisté použili slzný plyn, se museli rychle omýt vodou. foto: Reuters

Ve středu desítky tisíc demonstrantů zablokovaly vstup do sídla zákonodárného sboru a dosáhly toho, že bylo plánované projednávání návrhu extradičního zákona odloženo. Nový termín stanoven nebyl, závěrečné hlasování o normě je ale plánováno na 20. června. Předpokládá se, že návrh poslanci schválí, protože parlament ovládají přívrženci Pekingu.

Proti demonstrantům byl použit slzný plyn.
Policisté střílí slzný plyn na demonstraci v Hong Kongu.

Ve čtvrtek ráno místního času zůstávalo u vládních budov v centru Hongkongu jen pár stovek demonstrantů. Během dne jejich počet narostl až na několik tisíc, později se ale zase dav rozptýlil. Někteří z demonstrantů měli na sobě obličejové roušky a ochranné brýle pro případ, že by policie znovu proti davům zasáhla slzným plynem, jak tomu bylo ve středu.

Vládní komplex střeží množství policistů v helmách a se štíty a v okolí je prováděn rozsáhlý úklid ulic, kde se povalují mimo jiné rozbité deštníky, které demonstranti v Hongkongu používají jako ochranu při policejních zásazích. Kromě slzného plynu policisté použili ve středu také gumové projektily, vodní děla a pepřový sprej.

Podle správy místních nemocnic bylo do středeční noci přijato k ošetření 72 raněných ve věku od 15 do 66 let. Dva lidé jsou podle zpravodajského serveru BBC News ve vážném stavu. Mezi zraněnými je 21 policistů, na něž někteří z protestujících házeli kameny, dopravní kužely, plastové láhve a další předměty. Středeční násilnosti byly jedny z nejhorších v Hongkongu od roku 1997, kdy se někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu.

Mohutný dav demonstrantů zablokoval parlament v Hongkongu. Policie zasáhla slzným plynem a vodními děly

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, jejíž rezignaci demonstranti rovněž požadují, odsoudila středeční násilnosti a vyzvala k rychlému obnovení pořádku. Odložit či stáhnout návrh zákona o vydávání podezřelých do Číny odmítla. Demonstranti zdůraznili, že se do ulic vrátí, jakmile parlament začne o normě znovu jednat.

Na hongkongskou vládu sílí tlak také ze zahraničí. Obavy ohledně kontroverzního návrhu zákona vyjádřila ve středu mimo jiné britská premiérka Theresa Mayová. Evropská unie k návrhu zákona uvedla, že EU „sdílí některé obavy občanů Hongkongu“ a požaduje, aby byla respektována práva protestujících. „Norma by mohla mít značné dopady na Hongkong a jeho obyvatele i na zahraniční občany, stejně tak jako na důvěru podnikatelského sektoru v Hongkong,“ varovala EU. Čína vyjádření Evropské unie označila za vměšování do vnitřních záležitostí.

Sporný návrh extradičního zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Správkyně Hongkongu Lamová naproti tomu zdůrazňuje, že zákony o vydávání jsou nezbytné, pokud se Hongkong nemá stát rájem zločinců na útěku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.