Lidovky.cz

Hongkongský únik před čínským Velkým bratrem. Žádné selfie či platby kartou a zakrýt si obličej

Svět

  5:00
HONGKONG/PRAHA - Demonstranti v Hongkongu letos museli změnit úplně vše. Místní policie totiž začala využívat sledovací technologie od čínských kolegů a díky softwaru na rozpoznání obličejů tak dokázala identifikovat téměř kohokoliv na ulici. Protestující tak změnili taktiku, obměnu zaznamenalo svolávání na akce i příjezd na místo protestu.

ilustrační snímek foto: Reuters

Demonstrace proti pekingské vládě se v Hongkongu objevují téměř se železnou pravidelností od konce britské správy nad městem koncem minulého tisíciletí. V letech 2003, 2012, 2014 se desítky až stovky tisíc lidí odhodlaly do ulic, aby bojovaly za demokratické směřování města v rámci komunistické Číny.

Jedna země, dva systémy

Nová snaha komunistické strany získat větší kontrolu nad demokratickým ostrůvkem vrátila obyvatele města do ulic i letos. Demonstranti však museli tentokrát výrazně změnit strategii.

Správkyně Hongkongu ustoupila demonstrantům. Zákon o vydávání vězňů do Číny nebude

Letos totiž proti nim nestáli jen policisté v ulicích, ale i „vševědoucí“ kamerový systém se softwarem na rozpoznávání obličejů. A demonstranti tak přišli s novou taktikou. Masivní protesty tak již nesvolávali veřejně lídři hnutí jako tomu bylo před pěti lety, ale skrze kódované zprávy. Poučili se totiž z předchozích chyb a zůstali anonymní.

Bojovníci za demokracii museli také vylepšit i přípravy na samotné protesty. Podobně jako v roce 2014 i letos si řada demonstrantů přinesla deštníky. Ty nejenže byly symbolem tzv. Deštníkové revoluce, ale zároveň velice dobře posloužily proti pepřovým sprejům a slznému plynu. Letos ale měly ještě jednu funkci. Pomohly zakrýt demonstrantům tváře, aby jednotlivce nemohly policejní složky v davu identifikovat.

Demonstranti zablokovali vstup do budovy parlamentu.

„Otáčejí kamery na obličeje demonstrantů, jako by to byly zbraně,“ napsal na Twitter novinář Allan Wong žijící v Hongkongu. A nejde jen o pouliční kamerový systém. Podle vyjádření hongkongské policie se bezpečnostní složky zaměřily i na zpravodajské záznamy, aby mohli identifikovat demonstranty.

Šifrované konverzace

Z důvodu ochrany bezpečnosti také nikdo nepoužívá Facebook, Twitter či WhatsApp, ale spoléhají se na textovací službu Telegram. Na rozdíl od zbývajících aplikací mohou zprávy na Telegramu rozšifrovat jen příjemci a odesílatelé zpráv a komunikační platforma tak umožňuje téměř bezpečné prostředí. Skrze skupinový chat se tak šíří i další tipy a bezpečnostní opatření.

"Naše požadavky jsou jednoduché. Carrie Lamová musí odstoupit, extradiční zákon...
V Hongkongu dle organizátorů demonstrovaly skoro dva miliony lidí.

Spoléhejte se na analog

Vyhnout se chytrým technologiím je základní předpoklad skrytí vlastní identity. Obyvatelé Hongkongu si tak například navzájem doporučují, aby nikdo nepoužíval průkazku na městskou hromadnou dopravu zvanou Octopus, ale raději si koupil papírový lístek. Ve vestibulech metra se tak v neděli před demonstracemi tvořily velké fronty před automaty. Účastníci protestů se také vyhýbají placení kartou. 

12.června 2019 v 07:14, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 13:55

There is usually never a line at the train ticketing machines. Judging from an overheard convo, it appears that people are reluctant to use their rechargeable Octopus cards for fear of leaving a paper trail of them having been present at the protest. https://t.co/s1rsgSnCqL

Řada Hongkongčanů si také pořídila předplacené SIM karty na smyšlená jména, aby mohli bezpečně komunikovat. Absolutním tabu se také staly selfie (fotografie sebe sama) a ostatně jakékoliv snímky ukazující obličeje.

Povalené zábrany při večerních protestech v Hongkongu.

Místní policie v posledních letech značně vylepšila svůj kamerový systém se softwarem na rozpoznávání obličejů, který by podle kritiků nemohl být natolik efektivní, kdyby bezpečnostní složky nespolupracovaly s kolegy z pevninské Číny. Ti jsou mistry v oblasti digitálního sledování. 

Demonstranti se samozřejmě před systémem snaží ukrýt a používají například chirurgické roušky. Poslední zprávy o vývoji této technologie však ukazují, že čínská vláda je již v mnoha případech schopna rozpoznat tvář člověka i přesto, že má roušku.

Bezpečnost v ohrožení

To potvrzuje i vývoj v Hongkongu, značnou ránu uštědřilo protestujícím především zatčení Ivana Ipa. Tento  dvaadvacetiletý student byl totiž administrátorem skupinového chatu, ve kterém bylo na několik tisíc lidí a skrze nějž se organizovaly protesty.

Podle německého listu Die Presse je velice pravděpodobné, že se tak policie dostane k datům v jeho telefonu. V současnosti Ipovi hrozí za „narušování veřejného pořádku“ až několik let vězení. 

Hongkongské policii pravděpodobně s identifikací Ipa pomohli čínští kolegové. Aplikace Telegram se totiž minulý týden stala cílem hackerského útoku, jehož autor se údajně nacházel v Pekingu.

Letošní masivní demonstrace, kterých se v neděli zúčastnilo až dva miliony lidí, vypukly kvůli návrhu nového zákona hongkongské vlády. Ten by umožnil vydávání odsouzených z Hongkongu do Čínské lidové republiky.

Návrh zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Správkyně města Carrie Lamová v úterý demonstrantům ustoupila a návrh zákona stáhla.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.