Lidovky.cz

Romové z Česka a dalších zemí chystají do Bruselu demonstraci. Vadí jim rasová nenávist a život v bídě

Svět

  14:13
BRUSEL/PRAHA - Evropští Romové se chystají 8. července demonstrovat v Bruselu proti chudobě a diskriminaci, informovali o tom čeští spoluorganizátoři akce, které se mají zúčastnit tisíce Romů z České republiky, Slovenska, Maďarska, Británie, Francie, Belgie a dalších států.

Pořadatelé demonstrace v Budějovicích tvrdí, že protestem chtěli poukázat na potíže soužití početné komunity sociálně slabších, jejíž většinu tvoří Romové a která na sídlišti žije. foto: MAFRA - Slavomír Kubeš

Táta chtěl, abychom nebyli Romové, co dělají špatné jméno, říká klavírista Kačo. Vyprodal i slavnou Carnegie Hall

Demonstranti mají před Evropským parlamentem vyjádřit nesouhlas s tím, že evropské peníze posílané do jednotlivých států na boj s chudobou se podle nich ztrácejí v soukromých kapsách. Situace desetitisíců Romů žijících v bídě se nijak nemění, tvrdí organizátoři protestu.

Romští aktivisté poukazují i na rostoucí radikalizaci společnosti a varují před rasovou nenávistí. Navrhují zřízení Romského kongresu, do kterého by byli voleni romští zástupci a zástupkyně ze všech zemí Evropské unie a který by podléhal Radě Evropy. Organizátoři se sejdou s europoslancem Tomášem Zdechovským a předají mu své požadavky.

‚Mohla by se opakovat nedávná historie‘

Jednoho z hlavních organizátorů, řidiče kamionu a romského blogera Stefana Ponga, přiměla k zorganizování akce nedávná návštěva východního Slovenska. „Žijí tam tisíce rodin ve strašných podmínkách bez vody a plynu, bez odvozu komunálního odpadu. Děti si hrají mezi krysami, nemocní nemají přístup k lékařské péči. To je opravdu obraz jednadvacátého století v nejbohatší ekonomice světa?“ ptá se Pongo, který žije s rodinou v Manchesteru. Přestěhovali se tam před 15 lety z České republiky kvůli rasové diskriminaci.

Romové sdílejí na Facebooku selfie z práce. Reagují tak na Zemanovy výroky

V Evropě podle aktivistů žije 12 milionů Romů, ale jejich politické zastoupení na lokální i evropské úrovni je minimální, zdůrazňuje další z organizátorů, bývalý policista Petr Torák.

Navrhovaná romská instituce má mít ještě další zásadní význam. „V posledních letech jsme svědky narůstající nenávisti, slovních i fyzických útoků. Politická scéna se radikalizuje. Pokud se my Romové nesjednotíme a nebudeme politicky reagovat, mohla by se opakovat nedávná historie,“ varuje Stefan Pongo.

„Ani dnes nejsme v mnoha zemích Evropské unie plnoprávnými občany,“ dodává Pongo s poukazem na pronásledování a pogromy vůči Romům v minulosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.