Lidovky.cz

Rusko trestá kritiku politiků. Policisté už ale měli horlivé informátorky plné zuby

Svět

  5:00
PRAHA - Metlou na kritiky ruského prezidenta Vladimíra Putina se stal zákon trestající urážky představitelů a symbolů státní moci. Za necelých sto dní platnosti už soudy řeší na dvě desítky případů. I Kreml nabádá úředníky a policisty, aby svou horlivost brzdili.

Pracovník ruské televize během přenosu. foto: Reuters

Putin opět pozval Zemana do Ruska. Zúčastní se oslav 75. výročí konce války

Nestává se často, že by se policisté zbavovali svých informátorů, vlasteneckého zápalu důchodkyně Olgy Iljinové z městečka Kotlas v Archangelské oblasti ale už měli plné zuby. „Copak nemáme nic jiného na práci, než sedět a řešit její udání,“ povzdechl si policista na okrsku, před jedním z podezřelých. Jeho kolegové dokonce neoficiálně doporučili diskusním skupinám na sociálních sítích seniorku zablokovat, „aby tam už nelezla.“

Přesto bývalá učitelka, využívající několik různých profilů, napsala desítky udání na spoluobčany kritizující prezidenta Vladimíra Putina a další politické představitele. Několik lidí, mezi nimi třeba prodavačka Světlana Baškejevová, už kvůli tomu čelí stíhání a hrozí jim pokuty.

O případu z Kotlasu informoval portál Rádia svoboda s tím, že jde o zvlášť citlivý region kvůli protestům proti plánované skládce odpadu v Šiesu, který má být největší v Evropě. Zákon umožňující ruským úřadům trestat za urážku společnosti, státních symbolů a orgánů, veřejné mravnosti či lidské důstojnosti se však týká celé země a vstoupil v platnost na konci března. Provinilcům hrozí pokuta do do 100 tisíc rublů (35 tisíc korun), v případě opakovaného prohřešku až 300 tisíc korun nebo dva týdny vězení. Nejčastěji ale úřady sahají minimální sazbě 30 tisíc rublů (11 tisíc korun), která i tak představuje pro obyvatele Ruska citelnou částku.

Pozor obzvlášť na Putina

Volejte Putinovi. Prezident v propagačním pořadu tvrdil, že Evropa trpí sankcemi vic než Rusko

Organizace Agora, zabývající se pomocí lidem v právní nouzi, zaregistrovala dosud 18 případů stíhání právě pro urážku státní moci (neúplný seznam zde). Její právníci považují za nejnebezpečnější kritiku ruského prezidenta, která stojí za většinou uvedených kauz. Například Georgij Miňajev z Archangelské oblasti se pozastavil nad tím, že se Putin při demonstrativní jízdě za volantem náklaďáku během slavnostního otevření Krymského mostu nepřipoutal bezpečnostním pásem a nazval prezidenta „debiloidem“. Miňajev svůj post napsal sice už v květnu 2018, skoro rok před začátkem platnosti zákona. Soud ale argumentoval tím, že ale na síti stále visí a je tedy aktivní.

Do potíží se dá dostat za častování politiků sprostými slovy, ale i za méně údernou kritiku, třeba frázi Putin je zloděj. V případě Kirilla Polutnikova z Jaroslavle stačilo, že na Facebooku zveřejnil fotografii grafitti urážejícího ruského prezidenta. V Krasnojarském kraji potrestali uklízečku za nelichotivé vyjádření o exekutorech. V Brjansku dostala tradiční třicetitisícovou pokutu učitelka tance Alena Čerbjakovová za „urážku společnosti“, vyvěsila totiž na Instagramu video, jak tancuje Reggae u památníku velké vlastenecké války.

Kreml: omezte horlivost

Putin kvůli stíhání novináře Golunova odvolal dva náčelníky z ministerstva vnitra

Kreml tvrdí, že původně je zákon určen k ochraně symbolů ruského státu jako je vlajka či znak, jeho užívání se však jaksi zvrtlo. Nikdo nemá právo zneužívat tuto normu, aby omezoval kritiku státní moci na libovolné úrovni,“ řekl prezident Putin minulý týden během vysílání Přímé linky, kdy odpovídal v televizi na dotazy občanů. Slíbil přitom, že bude situaci bedlivě sledovat: „Požádám prokuraturu, aby tomu věnovala pozornost,“ dodal.

Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova zřejmě nebude nutné zákon měnit, je ale třeba vypracovat metodiku jeho užívání. „Zatím je předčasné mluvit o tom, jestli jde o důsledek nepřesných formulací nebo jen špatné interpretace či zneužívání,“ řekl Peskov serveru Meduza. Televize Dožď pak tento týden oznámila, že Kreml požádal ministerstvo vnitra, aby zmírnilo horlivost v masovém stíhání kritiků státní moci i samotného Putina. Prohřeškem by podle Kremlu mělo být znevažování institutu prezidenta či dalších funkcí a nikoli kritika konkrétních osob.

„Po zveřejnění výzvy Kremlu jsme zjistili ještě pět nových případů a padla dvě obvinění ve starších kauzách,“ sdělil LN právník organizace Agora Stanislav Selezněv „Jsou to už tři dny, ale zatím žádnou změnu nevidíme,“ dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.