Lidovky.cz

Summit EU začal s tříhodinovým zpožděním. Prezidenti a premiéři řeší obsazení klíčových postů ve vedení Unie

Svět

  18:57aktualizováno  23:31
Brusel - Po několika odkladech a s tříhodinovým zpožděním začal v neděli summit EU, který řeší obsazení klíčových funkcí ve vedení unie. Po dvou hodinách ale bylo jednání přerušeno, aby mohli šéfové států a vlád absolvovat další sadu dvoustranných jednání. Informoval o tom mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska Preben Aamann. Kýžená dohoda o obsazení postů v čele Evropské komise, Evropského parlamentu a dalších institucí se rodí velice komplikovaně a šéfové států a vlád už možný kompromis při sérii schůzek a konzultací marně hledali před začátkem odloženého večerního jednání.

Ve hře o Junckerovu pozici je mnoho jmen. Z vedoucích kandidátů se za lidovce - nejsilnější frakci v Evropském parlamentu - o post uchází Němec Manfred Weber, za socialisty Nizozemec Frans Timmermans a za liberály Dánka Margrethe Vestagerová. foto: Reuters

Babiš: Šéfem EK by měl být člověk, který nebude rozdělovat Evropu, nebude nám stále vnucovat nějaké kvóty

„Tusk nyní zorganizuje bilaterální schůzky s lídry. Summit začne znovu, až budou tato jednání u konce,“ uvedl Aaman na twitteru. 

Ačkoli jediným bodem nedělního summitu jsou personální otázky, předpovídali političtí lídři už při nedělním příjezdu do budovy Evropské rady dlouhá a obtížná jednání. Kompromisní kandidát pro obsazení vlivného postu v čele Evropské komise totiž stále není v dohledu a během odpoledne vzaly za své i některé předpoklady ohledně možných favoritů.

Ohledně dohody o rozdělení pozic v EU jednal s Merkelovou a Macreonem minulý...
Andrej Babiš se před zahájením summitu přivítal s Donaldem Tuskem.

Dlouho se zdálo, že nejblíže nominaci do čela komise je socialistický kandidát Frans Timmermans. Proti takovému návrhu ale od počátku jednoznačně vystupovali premiéři zemí visegrádské skupiny, tedy Polska, Maďarska, Slovenska a ČR, kteří shodou okolností patří sami k různým evropským politickým frakcím.

Nominace Timmermanse měla být údajně součástí širší dohody, která by křeslo předsedy europarlamentu přinesla Manfredu Weberovi z Evropské lidové strany (EPP). Podle dostupných informací se ale někteří prezidenti a premiéři hlásící se k EPP dnes postavili proti tomuto řešení, domluvenému neformálně na okraj jednání skupiny G20 v Japonsku.

Krach této dohody by mohl pomoci stávající komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové patřící k evropským liberálům. Podle některých diplomatů je prý ale i toto jméno nyní už mimo hru a diskuse tak začínají prakticky nanovo.

Pokud se vedoucí představitelé zemí EU na obsazení klíčových unijních funkcí tentokrát nedohodnou, mluví se mezi diplomaty o možnosti dalšího mimořádnéhoho summitu 15. července.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.