Lidovky.cz

Silná kritika Trumpa? Za únikem diplomatických depeší může být snaha vystrnadit velvyslance

Svět

  19:00
LONDÝN/PRAHA - Z diplomatického servisu Velké Británie unikly depeše od velvyslance v USA. Jeho silná kritika prezidenta Trumpa teď ohrožuje diplomatické vztahy. Spekuluje se, že za únikem mohou stát velvyslancovi případní nástupci.

Bývalý šéf britské nezávislé strany, Nigel Farage. foto: AP Photo

„Viděno odsud, nevěříme tomu, že se tato administrativa kdy stane normálnější, méně dysfunkční, méně nepředvídatelná, méně roztříštěná na frakce, méně diplomaticky neohrabaná a nešikovná,“ napsal v létě roku 2017 na ministerstvo zahraničí britský velvyslanec v USA Kim Darroch ve svém reportu. V té samé době se v jiné diplomatické depeši nevybíravě vyjadřoval i o samotné hlavě státu.

Britský velvyslanec v USA Kim Darroch.

„Na muže, který se dostal do nejexponovanějšího úřadu planety, vyzařuje prezident Trump až příliš nejistoty. Nemá filtr, který by mu zabránil říkat urážlivé věci. Mohli bychom se tak nacházet na začátku dolů směřující spirály,“ popsal ve své zprávě velvyslanec. A jeho slova dnes budí pobouření. Na veřejnost totiž unikla řada diplomatických telegramů, které měly být pouze do rukou britských úředníků s dostatečnou prověrkou.

Nevlídná slova o prezidentovi USA publikoval v neděli britský deník Mail. Velvyslancova vyjádření obsahují nejen informace o tom, v jakém chaosu se na začátku úřadování prezidenta Trumpa nacházela celá administrativa, ale informují i o tom, jak se prezident například obával protokolu před návštěvou královské rodiny letos v květnu. Velvyslanec Darroch za poslední dva roky do Londýna také mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je „nestabilní“ a „neschopný“.

Zdá se, že depeše jsou skutečně autentické, jelikož britské ministerstvo zahraničí pravost těchto citací nepopřelo. Ministr zahraničních věcí Jeremy Hunt navíc ve svém vyjádření pro média uvedl, že šlo o velvyslancovy „osobní názory. Není to pohled britské vlády, ani můj.“

„Nejsme jeho fanoušci"

„Velvyslanec neposloužil Spojenému království dobře,“ uvedl v reakci na zveřejnění interních dokumentů sám prezident Donald Trump. „Rozhodně nejsme jeho fanoušci. Mohl bych o něm říct spoustu věcí, ale nebudu se tím obtěžovat,“ dodal prezident.

Podle editora agentury AFP Andrewa Beattyho však toto není tak úplně pravda. „Kdykoliv Kim Darroch pořádal párty ve velvyslanecké rezidenci, ukázala se tam půlka Bílého domu. Určitě byli jeho fandové,“ napsal editor na Twitter.

08.července 2019 v 03:58, příspěvek archivován: 08.července 2019 v 16:12

Every time Kim Darroch threw a party at the ambassador's residence half the White House turned up. They were certainly fans. https://t.co/xHson6FdB7

Britská politická reprezentace každopádně vidí celou událost jako velký diplomatický problém. Během pondělního dopoledne se k záležitosti vyjádřil i ministr obchodu Liam Fox, který se v pondělí setkal s poradkyní Bílého domu a dcerou prezidenta Ivankou Trumpovou. Již před mítinkem avizoval, že se za slova diplomata omluví.

„Budu se omlouvat za to, že buď naši úředníci nebo představitelé naší politické vrstvy nedostáli očekáváním,“ řekl ministr Fox. Podobné úniky informací podle něj mohou ohrozit diplomatické vztahy.

V současnosti tak záleží na tom, jak zareaguje prezident Trump a britská vláda. Podle odborníků hrozí, že prezident již nebude nikterak komunikovat s britským diplomatickým servisem, po takto negativních zprávách.

Kdo stojí za únikem?

Podle informací deníku The Guardian již probíhá masivní vyšetřování, které má odhalit, jak se tento široký soupis telegramů pokrývající 2 roky působení washingtonského úřadu dostal do rukou novinářů.

Výzvou ale celá událost bude především pro nového premiéra, který vystřídá Theresu Mayovou. Ten bude muset Darrocha v pozici velvyslance vyměnit, jelikož velvyslanci na konci roku končí mandát. V kuloárech se již mluví o nástupci, který by měl být náměstek ministra zahraničí Mark Sedwill. Hovoří se však i o Nigelu Farageovi. Právě tito muži by totiž mohli z úniku nejvíce vytěžit po případné Darrochově rezignaci a spekuluje se, že jeden z nich mohl poskytnout depeše novinářce Isabel Oakeshottové, která je v Mailu zveřejnila.

Farage si je s Oakeshottovou velice blízký. Novinářka byla dokonce obviněna, že zadržovala informace, které by mohly poškodit Farageovu brexitovou kampaň. Sadwill je naopak v pozici, ze které měl k dokumentům přístup a paradoxně to možná bude on, kdo bude dohlížet na vyšetřování úniku do médií.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.