Lidovky.cz

Aplikace, která mění tváře, je hitem sociálních sítí. Experti uživatele varují před ztrátou osobních dat

Svět

  15:12
FaceApp je aplikace, která umožňuje cestovat v čase. Za pomoci umělé inteligence totiž dokáže obličej foceného upravit tak, že vypadá až o několik desítek let starší. Její využívání však s sebou nese riziko. Část uživatelů ale vyjádřila obavy, jak firma se sídlem v Rusku nakládá s jejich osobními daty.

„MasterChef, 50. sezóna,“ napsal k fotce upravené v aplikaci FaceApp na Twitter známý britský šéfkuchař Gordon Ramsay. foto: https://twitter.com/GordonRamsay

Přikreslit si úsměv? Změnit barvu vlasů nebo se stát na chvíli příslušníkem druhého pohlaví? Kromě „postaršení“ FaceApp nabízí i tyto funkce. Uživatelé se jeho prostřednictvím mohou nechat rovněž „omladit“, avšak výsledky kupodivu nejsou tak populární, jako v opačném případě.

Aplikace zažila první boom už v roce 2017. Nyní její popularita znovu roste. Na sociálních sítích se dá najít pod hashtagem #faceappchallenge mnoho takto upravených fotek. 

03.července 2018 v 08:32, příspěvek archivován: 17.července 2019 v 15:01

Make Donald Trump Great Again #FaceApp https://t.co/uXklyzsJ0L

Tajemství úspěchu

Oblibě aplikace nahrává její snadná a hlavně bezplatná dostupnost pro Androidy a iPhony. V nabídce je ale i placená verze. „Za znovuobjevení vděčí FaceApp také technickému pokroku. Upravené fotky jsou nyní prý realističtější než před dvěma lety,“ píše Newsweek

Aplikaci vyvíjí tým z ruského Petrohradu. Tajemství úspěchu podle nich tkví v umělé inteligenci, jež dokáže zachovat snímek i po upravení realistický. „Vyvinuli jsme novou technologii, která využívá neuronové sítě k úpravě tváře na jakékoli fotce a zároveň ji udržuje fotorealistickou,“ prozradil před dvěma lety serveru TechCrunch tvůrce a zároveň šéf týmu aplikace FaceApp Jaroslav Gončarov. „Po použití filtru je to stále vaše fotografie. Ostatní aplikace záměrně mění obraz způsobem, který je zábavný, ale fotka pak už není realistická,“ uvedl tehdy Gončarov.

Aplikace má přístup k fotkám z mobilu

Tak, jako u všech aplikací, i zde musí uživatel před instalováním udělit souhlas s přístupem k datům v telefonu. Jak je s těmito daty nakládáno, nikdo pořádně neví. Jisté je jen to, že tvůrci disponují velkým množstvím informací, které se dají využít různě.

Podvodná aplikace pro Android lákala od uživatelů předplatné, stáhl si ji víc než milion lidí

Pokud se uživatel přihlásí přes profil na Facebooku, dá aplikaci přístup k veřejným informacím z profilu, e-mailovým adresám a všem fotografiím – a to i k těm, které sdílí pouze s přáteli. Pokud si FaceApp uživatel stáhne do chytrého telefonu, dává provozovatelům možnost přístupu dokonce také k fotkám, které na internet nikdy nedal.

Jen na Google Play si aplikaci stáhlo přes 100 milionů zájemců. A právě osobní údaje všech těchto lidí mohou být podle Gal Post nyní v rukách ruské tajné služby. Vydavatel aplikace, společnost Wireless Lab, je totiž registrována v Rusku. Řídí se tedy ruskými zákony. To podle Gal Post znamená, že ruské tajné služby mají přístup k datům, které firma shromažďuje a ukládá. Podle zákona, který v Rusku vstoupil v platnost v září 2015, musí všechny internetové firmy působící na ruském trhu ukládat osobní data uživatelů.

K čemu aplikace vyžaduje přístup:

Nákupy v aplikaci

Fotky/média/soubory

Fotoaparát

Jiné – přijímat data z internetu

Na tuto kritiku reagovala firma pro TechCrunch  slovy, že většina  obrázků je z jejich serverů vymazána do 48 hodin od data nahrání. Rovněž tvrdí, že žádná uživatelská data se do Ruska nedostávají, i když tam sídlí výzkumný a vývojový tým aplikace. „Neprodáváme ani nesdílíme data s žádnými třetími stranami,“ stojí také v prohlášení FaceApp. Firma navrhuje jako možné řešení do budoucna to, aby se ukládání a zpracování cloudu prováděly pomocí infrastruktury mimo Rusko.  

Sporná politika ohledně ochrany soukromí není ale jediná kontroverze, která aplikaci provází. Program totiž dokáže tvář i „zkrášlit“. Funkce ale v minulosti vyvolala vlnu obviňování z rasismu. Uživatelé si totiž všimli, že „zkrášlení“ znamená i zesvětlení pleti. Sám Gončarov se za toto omluvil s tím, že jde o problém technického rázu. Funkci od té doby uživatelé nenajdou pod názvem „zkrášlení“, nýbrž pod jménem „spark“ (jiskra) nebo „Hollywood“. Společnost se tak chce vyhnout dalším nařčením.

„Rozhodně bych nedoporučovala dívat se na své upravené fotky Volodymiru Zelenskému (ukrajinský prezident – pozn. red.), Stepanu Poltoraku (ukrajinský ministr obrany – pozn. red.) nebo Ivanu Bakanovi (šéf ukrajinské civilní kontrarozvědky – pozn. red.),“ řekla ředitelka nevládní organizace Digital Security Laboratory (Laboratoř digitální bezpečnosti) Andrina Chulivskaya pro Gal Post.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.