Lidovky.cz

Německý velvyslanec se setkal s představiteli organizace, která adoruje Hitlera. Veřejnost jej kritizuje

Svět

  17:15
Nové Dillí - Německý velvyslanec v Indii Walter J. Lindner navštívil minulý týden vedení organizace Ráštríj svajamsévak sangh (RSS), která je označována za extremistickou. Hnutí se totiž netají svými sympatiemi k Adolfu Hitlerovi a nacistické ideologii. Diplomatova návštěva vyvolala mezi veřejností vlnu nevole, na internetu se dokonce objevila i petice požadující jeho rezignaci.

Walter J. Lindner na návštěvě sídla RSS v Nagpuru. foto: twitter.com/AmbLindnerIndia

Stovky milionů lidí v Indii trpí nedostatkem vody, vzniklo kvůli tomu i nové ministerstvo, říká český velvyslanec

Lindner se setkal minulé úterý se šéfem skupiny Dr. Mohanem Bhagwatem.

„[organizace RSS]...založená v roce 1925, je největší světovou dobrovolnickou organizací – i když není bezúhonně vnímána po celou svou historii,“ napsal německý velvyslanec na Twitter minulý týden po setkání.

Jeho vystoupení se stalo terčem kritiky analytiků, novinářů a politických komentátorů, informoval server Deusche Welle.

„Představte si, že by se velvyslanec Donalda Trumpa setkal s neonacisty v Německu a tvrdil, že tato banda bílých zločinců zastává ‚netradiční názory‘,“ podotkl editor bombajského zpravodajského webu The Wire Sidharth Bhatia.

Ráštríj svajamsévak sangh (česky Národní svaz dobrovolníků) se nijak netají svým obdivem k Adolfu Hitlerovi či Benitu Mussolinimu. První šéfové hnutí byli nadšenými přívrženci Hitlera, obzvlášť pro jeho „kulturní nacionalismus“ a pronásledování Židů.

Dnes má skupina pobočky po celé Indii. Prezentuje se jako kulturní organizace, která hájí hinduistický nacionalismus. RSS je považována za jednu z největší nevládních organizací na světě, počet jejích členů se odhaduje na 6 milionů. Má velký vliv na vládnoucí koaliční indickou stranu BJP a jejím členem je i nynější indický premiér Naréndra Módí.

Německý velvyslanec navštívil sídlo kontroverzní indické organizace RSS.

„Chtěl jsem se o této organizaci dozvědět víc,“ konstatoval Lindner. „Četl jsem o nich velmi negativní i velmi pozitivní články, od společenského nasazení až po obvinění z fašismu, a chtěl jsem si udělat svůj vlastní názor. Zeptal jsem se pana Bhagwata na mnoho otázek,“ řekl Lindner pro noviny The Hindu

Jen velmi málo diplomatů chce být veřejně spojováno s tak kontroverzní organizací. I proto je Lindnerův zájem o toto hnutí neobvyklý.

„Tato návštěva nastavuje nesprávný precedens. A to zejména proto, že v zemi roste sociální nesnášenlivost,“ řekl pro Deutsche Welle Sanjay Srivastava, sociolog z Instutu ekonomického růstu z Nového Dillí.

Bývalý indický ministr zahraničí Lalit Mansingh se naopak Lindnera zastává. „Myslím, že je to součástí jeho diplomatických povinností, mluvit s různými lidmi. Existují snad nějaká omezení ohledně setkávání se s představiteli RSS? Není to zakázaná organizace,“ řekl Mansingh.

Online petice za odstoupení

Petici za Lindnerovo odstoupení inicioval na internetu odborník na jižní Asii Pieter Friedrich. „Německo nesmí v žádném případě tolerovat jakékoli náznaky tolerance pro fašizmus, zvláště pak pro fašistická hnutí jako je RSS. To vykazuje známky obdivu a vzhlížení se v nacistickém Německu a podobných fašistických hnutích,“ stojí v ní.

22.července 2019 v 13:31, příspěvek archivován: 22.července 2019 v 13:40

There are now over 2100 signatures 2 petition demanding resignation of Germany Ambassador #WalterLindner 4 his photo-op at HQ of Nazi-inspired RSS, where he paid respects to RSS founder. Please join your name. @GermanyDiplo @GermanyinUSA @GermanyinIndia https://t.co/DieUEbojdu

Svůj podpis pod petici už připojilo více než 2000 lidí.

Walter J. Lindner funkci německého velvyslance vykonává od května letošního roku, kdy odevzdal své pověřovací listiny. Dosud nejvíc proslul tím, že pro dopravu po Indii zvolil namísto sofistikovaného německého modelu velmi výrazné červené auto indické výroby, jemuž říká „Auntie Amby“. Vůz je prý součástí jeho „empatické“ diplomacie.

Německo je šestý nejdůležitější obchodní partner Indie, a zároveň nejdůležitější obchodní partner z celé Evropské unie. Obě země udržují vřelé diplomatické vztahy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.